Bez Fundacji Wspólnota Dobrej Woli nie byłoby Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży
20 czerwca w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. odbyło się posiedzenie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Stało się ono doskonałą okazją do wspomnień, gratulacji, ale i podziękowań.
Posiedzenie otworzyła przewodnicząca Rady Joanna Rduch-Kaszuba, która powitała przybyłych gości i oddała głos staroście Leszkowi Bizoniowi. Ten podziękował za możliwość spotkania z reprezentantami środowisk osób z niepełnosprawnością. Słowa szczególnego uznania skierował do przybyłych na jego zaproszenie przedstawicielek Fundacji Wspólnota Dobrej Woli, która od trzydziestu lat działa na rzecz Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży. Starosta podziękował ustępującej prezes Fundacji Wiesławie Kiermaszek-Lamli za lata owocnej pracy na rzecz osób potrzebujących. Wspominał czasy, gdy pani Wiesława była najpierw naczelnikiem, a potem wójtem gminy Lubomia, z której sam się wywodzi. Podkreślał, że honorowa prezeska Fundacji przez wszystkie te lata dała się poznać jako osoba bardzo skuteczna i walcząca o osoby z niepełnosprawnościami na wszelkich możliwych polach. O sprawie pisaliśmy w artykule pn. Wiesława Kiermaszek-Lamla zrezygnowała z funkcji prezesa Fundacji Wspólnota Dobrej Woli.
Naturalna zmiana u steru
Podziękowania i gratulacje otrzymała również nowa przewodnicząca Fundacji, którą została Anna Białek, była dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl., w ramach którego powstały jedne z pierwszych w regionie oddziałów integracyjnych w liceum ogólnokształcącym. - Pani Anna – podobnie jak pani Wiesława – działają w Fundacji niemalże od początku, dlatego zmiana przy sterach organizacji odbywa się w sposób naturalny - podkreśla Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. Podczas spotkania Anna Białek zapewniła o dużej woli Fundacji w rozwijaniu kontaktów z powiatowymi służbami i czerpania z ich wiedzy oraz doświadczenia, zwłaszcza na polu pozyskiwania funduszy na cele społeczne, m.in. na kulturę i sport osób niepełnosprawnych.
Wielka rola Fundacji i WORiTU
Przewodnicząca rady Joanna Rduch-Kaszuba zwracała uwagę na funkcję Fundacji, jaką pełniła ona w procesie zmiany sposobu myślenia o osobach z niepełnosprawnościami. – To, że dzisiaj tak, a nie inaczej postrzegamy osoby z niepełnosprawnościami, że je dostrzegamy, że nie są one już uwięzione w czterech ścianach swoich mieszkań, że pracują, uczą się, że są po prostu między nami, to wszystko duża Wasza zasługa – powiedziała Rduch-Kaszuba.
Obecne na spotkaniu przedstawicielki Fundacji opowiadały m.in. o pomyśle i o walce, aby w budynku dawnego żłobka przy ul. Wyszyńskiego utworzyć ośrodek zajmujący się profesjonalną rehabilitacją dzieci i młodzieży. Ośrodek powstał przy udziale ówczesnych władz Wodzisławia Śl., ale głównie dzięki determinacji – jak to określili uczestnicy desperacji – osób i podmiotów, które powołały do życia fundację, a wśród nich największą grupę stanowili księża z kilkunastu parafii. - Do dzisiaj z usług Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży korzysta średnio ponad 500 dzieci miesięcznie z całego powiatu wodzisławskiego i spoza niego, m.in. Jastrzębia-Zdroju, Żor, powiatu raciborskiego, a nawet z okolic Katowic - zwraca uwagę Wojciech Raczkowski.
Dyrektor PCPR Irena Obiegły podkreśliła wielką rolę Fundacji i WORiTU w kształtowaniu przyszłego powiatowego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. – Gdy zaczynaliśmy tworzenie powiatowego systemu pomocy osobom z niepełnosprawnościami mieliśmy tylko WORiT. Później udało się utworzyć warsztaty terapii zajęciowej i to były te milowe kroki, które pozwoliły na dalsze działania. Dzisiaj mamy 2 WTZ-y, 2 ośrodki wsparcia, domy pomocy społecznej, instytucje edukacyjne nastawione na osoby o szczególnych potrzebach itp. ale wszystko zaczęło się od tego pierwszego kroku, jakim było utworzenie przed 30 laty WORiT-u – powiedziała Irena Obiegły.
Ludzie
Starosta Wodzisławski