Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tajna broń zaskrońców. Jak się zachować? W Syryni wezwali na pomoc strażaków: W garażu jest wąż!

Można się przestraszyć, bo chociaż odwiedziny zaskrońców na posesjach od czasu do czasu się zdarzają, to jednak nie każdy miał z nimi styczność i wie, jak się zachować. Wczoraj (30.06.) wąż zaskoczył swoimi odwiedzinami właścicieli jednego z domów w Syryni przy ul. Wodzisławskiej. Gad odpoczywał sobie w przydomowym garażu, na miejsce wezwano strażaków. Zgłoszenie wpłynęło po godzinie 16.00, ochotnicy z OSP w Syryni podjęli interwencję, złapali zaskrońca i przewieźli go do lasu. Sprawdź, co robić, kiedy spotkasz zaskrońca w swoim ogrodzie.

Tajna broń zaskrońców. Jak się zachować? W Syryni wezwali na pomoc strażaków: W garażu jest wąż!
Zaskrońce nie są groźne, najczęściej, kiedy czują się zagrożone, zamiast uciekać, udają, że nie żyją / fot. facebook.com/Ochotnicza-Straż-Pożarna-w-Syryni

Zaskrońce to zupełnie niegroźny gatunek węża. Nie jest jadowity i z reguły nie kąsa. Ma innego rodzaju "broń", którą wykorzystuje zdecydowanie częściej. Złapany, udając nieżywego, wydziela z odbytu białą maź, która bardzo śmierdzi i ma działać odstraszająco. Kiedy z substancją tą zetknie się ludzka skóra, zapach na niej zostaje i bardzo trudno się go pozbyć. W poczuciu zagrożenia zaskroniec może również głośno syczeć. Ich pokarmem są ryby - zaskrońce świetnie pływają, a przede wszystkim płazy i niewielkie gryzonie, które połykają w całości, zębami chwytając "pożywienie". Zębów mają nawet 180.

Częstotliwość pojawiania się zaskrońców w okolicach domów jest coraz większa. Węże te chętnie składają jaja np. w kompostownikach, przyciągają je też oczka wodne. Jedna samica może złożyć nawet kilkadziesiąt jaj w wielkości ok. 1,5 x 3 cm. Młode wykluwają się po ok. 50-70 dniach i mają do 20 cm długości. Dorosłe osobniki osiągają do 1,5 m, a samice zwykle są dłuższe od samców. Żyją około 15 lat.

Naturalnym wrogiem zaskrońca są np. bociany i jeże. Zaskrońce są pod ochroną. Często bywają mylone ze żmiją zygzakowatą. Nie wszyscy cieszą się z obecności zaskrońców w okolicach swoich domów, bo gady te budzą w nich przerażenie, ale są tacy, którzy sami chętnie tworzą dla nich sprzyjające zakątki, ich obecność zmniejsza bowiem ilość szkodników w ogrodzie. Nazwa zaskrońców powstała z powodu żółtych plamek, jakie znajdują się z tyłu ich głowy, czyli "za skronią".

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

  1. Środowisko: zaskroniec preferuje tereny w okolicach zbiorników wodnych, żmija zdecydowanie woli, gdy jest sucho
  2. Oczy: zaskroniec ma okrągłe źrenice, jego oczy są wyłupiaste i żółtawe, z kolei oczy źmii wpadają w czerwień, a źrenice są pionowe
  3. Głowa: ciało zaskrońca wygląda jak przedłużenie jego głowy, z kolei żmija ma wyraźnie oddzieloną głowę od reszty ciała
  4. Zachowanie w momencie zagrożenia: zaskroniec może udawać atak, częściej jednak będzie udawać martwego, z kolei żmija układa się w rozpoznawalny kształt "s"

Jeśli mimo wszystko, nie jesteśy przekonani co do obecności zaskrońców w ogrodzie, dodajmy, że Słowianie uważali pojawienie się zaskrońca za znak pomyślności, wierzono również, że każdy dom posiada opiekuńczego węża.

Strażacy z OSP w Syryni złapali węża i wyścili go w lesie. Pamiętajmy, że zaskrońce są objęte ochroną / fot. facebook.com/Ochotnicza-Straż-Pożarna-w-Syryni

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].