Pożyczki płynnościowe ze środków UE - kto może z nich skorzystać?
Początkujący przedsiębiorcy bardzo szybko dowiadują się, że rozkręcanie działalności jest jak studnia bez dnia. Jednak zysk zawsze wiąże się z inwestowaniem i tego punktu nie da się przeskoczyć. Problemy z utrzymaniem płynności finansowej pojawiają się także na dalszych etapach. Co ważne, stabilność finansowa jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Niestety pandemia koronawirusa odbiła się na wielu dziedzinach naszego życia. W tym również na płynności finansowej wielu firm. Z pomocą przyszły pożyczki płynnościowe ze środków UE. Czym są pożyczki płynnościowe i kto może z nich skorzystać? Zobacz odpowiedzi na powyższe pytania.
Czym są pożyczki płynnościowe ze środków UE?
Pożyczka płynnościowa finansowana z funduszy europejskich skierowana jest do przedsiębiorców, którzy z powodu koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Pandemia odbiła się na wielu aspektach naszego życia. W ciągu ostatnich dwóch lat ucierpiało wielu właścicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To właśnie do nich skierowana jest pożyczka płynnościowa. Rozwiązanie tego typu jest niezwykle korzystne. Dlaczego? Przede wszystkim atrakcyjne są warunki kredytowania. Pożyczka płynnościowa połączona jest z dotacją, która pokrywa koszt oprocentowania. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca pożycza środki na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach.
W wielu przypadkach okazuje się, że pożyczka płynnościowa ze środków UE jest korzystniejszym rozwiązaniem, niż analogiczny produkt oferowany przez banki komercyjne. Niski koszt pożyczki przekłada się na łatwiejszą spłatę. Terminowe regulowanie należności nie powinno więc stanowić dla naszej firmy wyzwania. Co ważne, odpowiednio dobrana pożyczka płynnościowa nie nadwyręży budżetu firmy, ale go podreperuje. Dzięki temu rozwiązaniu możesz opłacić wszelkie bieżące wydatki firmy i uniknąć przestojów prac.
Kto może ubiegać się o pożyczkę płynnościową?
Pożyczki płynnościowe ze środków UE przeznaczone są tylko dla wybranych. By móc się o nie ubiegać, nasza firma musi spełnić konkretne wymogi. Jakie? Przede wszystkim pożyczki unijne przeznaczone są dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Co ważne, siedziba naszej firmy musi znajdować się w województwie, w którym udzielane są pożyczki unijne. I ostatni punkt, ale nie mniej ważny - z pożyczki płynnościowej mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które nie znajdowały się w trudnej sytuacji przed 31.12.2019 rokiem, a obecnie znajdują się w ciężkiej sytuacji w wyniku wystąpienia COVID-19 lub są z powodu pandemii zagrożone. Warto przy tym wiedzieć, że pożyczka płynnościowa ma uniwersalny charakter, mogą więc z niej skorzystać przedsiębiorcy z różnych branż.
Na co można przeznaczyć pożyczkę płynnościową ze środków UE?
Jak sama nazwa wskazuje, pożyczka płynnościowa ma na celu wsparcie płynności finansowej firmy. Oznacza to, że możemy przeznaczyć ją między innymi na bieżące wydatki przedsiębiorstwa. Należą do nich na przykład wypłaty dla pracowników, czy zatowarowanie, lub zakup półproduktów niezbędnych do prowadzenia działalności.
Pieniądze z pożyczki płynnościowej możemy przeznaczyć także na spłatę zobowiązań handlowych, bieżących rat leasingu, kredytów lub pożyczek oraz spłatę zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego. Rozwiązanie tego typu ma więc na celu wsparcie przedsiębiorstwa w utrzymaniu płynności finansowej. Warto przy tym wiedzieć, że powyższe przykłady są tylko czubkiem góry lodowej możliwości, jakie daje pożyczka płynnościowa ze środków unijnych. Na korzystność tego rozwiązania wpływają kwestie, takie jak branża, w której działa dana firma oraz jej aktualna sytuacja finansowa.
Pożyczka płynnościowa może być więc bardzo korzystnym rozwiązaniem. Warto jednak odpowiednio się do niej przygotować. W tym celu możesz skorzystać z pomocy pośrednika kredytowego, który pomoże Ci dobrać najlepszą ofertę oraz przeprowadzi Cię przez wszelkie formalności związane z pozyskiwaniem pożyczki płynnościowej finansowanej ze środków UE.
Materiał zewnętrzny