Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rydułtowy piszą do premiera: Sytuacja w sezonie grzewczym może być dramatyczna

Na ostatniej sesji w Rydułtowach radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zagwarantowania cen oraz dostępności materiałów opałowych dla mieszkańców i jednostek samorządu lokalnego. Apel skierowali do premiera i ministra aktywów państwowych.

Rydułtowy piszą do premiera: Sytuacja w sezonie grzewczym może być dramatyczna
Rydułtowscy radni w apelu wskazują na odpowiedzialność samorządu za lokalne bezpieczeństwo energetyczne. Fot. F.Kamczyk.

Rada miasta Rydułtowy zwróciła się z apelem o zagwarantowanie dostępności materiałów opałowych dla mieszkańców oraz samorządów, które pozwolą zapewnić podstawowe usługi publiczne, a także o zagwarantowanie zakupu tych materiałów dla mieszkańców i samorządów z ograniczeniem wysokich marż pośredników.

Niepokój radnych związany z obecną sytuacją

Jak czytamy w uzasadnieniu samorządowcy wyrażają głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją. Radni wskazują, że jednostki samorządu terytorialnego odpowiadają za lokalne bezpieczeństwo energetyczne, jakość życia mieszkańców oraz prawidłową realizację zadań publicznych.

Samorządowcy wskazują również, że miasto musi zapewnić dostawę surowców grzewczych dla sektora komunalnego. Budynki komunalne ogrzewane kotłami retortowymi zostały poddane termomodernizacji z udziałem środków zewnętrznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, co powoduje, że przez okres 5 lat trwałości projektów nie jest możliwa ingerencja w zabudowane instalacje, w tym wymiana ich na inne, zasilane innymi paliwami. Zagrożenie braku ciepłej wody użytkowej i ogrzewania w budynkach komunalnych miasta stanowi poważny problem społeczny i wymaga natychmiastowej interwencji właściciela zasobu mieszkaniowego jakim jest miasto Rydułtowy.

Drogi pellet i zjawiska spekulacyjne

Ponadto jak sami wskazują, napływają do nich głosy mieszkańców o wysokich cenach paliwa jakim jest pellet. Wielu mieszkańców skorzystało z dotacji do wymiany starego kotła na nowy ekologiczny kocioł opalany pelletem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Osoby te w ramach dotacji zostali zobowiązani do używania niniejszego kotła przez okres 5 lat trwałości projektu.

- Brak dostępności materiałów opałowych i wynikające z tego zjawiska spekulacyjne, dodatkowo nakręcają spiralę wzrostu cen. W większości składów brakuje odpowiedniej ilości opału, a często dla odbiorców nie jest on w ogóle dostępny. Sytuacja w najbliższym sezonie grzewczym może być dramatyczna- wskazują samorządowcy w uzasadnieniu do przyjętej uchwały 

W uchwale wskazano, że istotne jest zagwarantowanie cen zakupu tych materiałów z ograniczeniem horrendalnych marż pośredników

O opinię poprosiliśmy przewodniczącego rady - Lucjana Szwana oraz radnego Macieja Porębę.

Panie przewodniczący dlaczego zdecydowaliście się na taką uchwałę?

Lucjan Szwan. Przyjęty jednogłośnie apel dotyczył zagwarantowania dostępności materiałów opałowych zarówno dla mieszkańców jak i samorządów. Co chyba oczywiste budynki komunalne, samorządowe szkoły, przedszkola czy żłobki, a przede wszystkim ich użytkownicy wymagają zagwarantowania odpowiednich warunków w sezonie zimowym. Zwracamy się do rządu by o tym pamiętał. Panie redaktorze, samorząd realizując zadania w zakresie ochrony powietrza i ekologii poczynił znaczne inwestycje w tym obszarze. Wykonaliśmy wiele inwestycji w zakresie termomodernizacji. Liczymy na ciągłość polityki rządowej w tym zakresie.

A jak ocenia pan sytuację mieszkańców?

Lucjan Szwan. Po pierwsze sytuacja, w której pomiędzy kopalnią a kotłem grzewczym cena wzrasta trzykrotnie nie jest – zgodzi się pan - normalna. Widzimy tu spore pole do interwencji. W naszym apelu podkreślamy, ze powoduje to spiralę wzrostu cen. Naszym zdaniem jest to niedopuszczalne.

Panie radny, samorząd realizując w tym zakresie politykę państwa promował i wspierał przechodzenie na ekologiczne źródła ciepła, jak to pan to ocenia?

Maciej Poręba.Uważam że, grzechem pierworodnym naszej polityki energetycznej jest brak stabilnej, jednorodnej strategii na szczeblu krajowym. Od lat 80 ubiegłego stulecia słyszy się o konieczności budowy elektrowni jądrowej. Z efektem wiadomym. Wprowadzono w Polsce setki drobnych programów dotyczących wymiany źródła ciepła w gminach. Efekt tego jest taki, że rozproszono środki i zrzucono odpowiedzialność. Jestem przekonany, że za te wszystkie „czyste powietrza” lepiej było wybudować nowoczesną energetykę i miejskie ekologiczne ciepłownie, spalarnie odpadów itp. Panie redaktorze można by również wiele napisać o zmianach koncepcji w zakresie elektrowni wiatrowych. I tak, jako samorząd i mieszkańcy mamy problem. Sytuacja geopolityczna nie jest przyczyną kłopotów. Jest tu tylko katalizatorem przyspieszającym procesy i pokazującym gdzie popełniono błędy.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Objektywny 12.07.2022 09:36

Ble,ble, ble i jeszcze raz ble , tak jak by niewiadomo było że coś co jest robione nie dla ludzi , tylko dla dla sprawy, w tym nie zabezpieczając przede wszystkim dobra i
bezpieczeństwa ludzi
wiadomo jest do d... . Dzisiaj zacytuję słowa pewnego pana -----No i momy pogodne --- bo zrobić już nic nie idzie , skoro ekologia stała się na świecie ważniejsza od życia ludzkiego to dlaczego dzieli się ją na Bogatych i biednych ????????......