Matołek, Kajko czy Tytus - bohaterowie klasycznych komiksów na nowej wystawie w Muzeum w Raciborzu
- Zamierzamy tą wystawą wyciągnąć coś edukacyjnego z rozrywkowych komiksów - zachęca do odwiedzin Muzeum Iwona Mogielnicka. Jej zdaniem „Podróże małe i duże” to lekka, popkulturowa wystawa, którą placówka wpisuje się w akcję Lato w mieście 2022.
Materiał wideo:
- Organizujemy zajęcia dla dzieci, plastyczne i czytelnicze, popularyzujące sztukę komiksu. Współczesne dzieci nie kojarzą tak jak my tych klasycznych postaci jak Koziołek Matołek czy Kajko i Kokosz - zaznacza kurator wystawy, którą można już obejrzeć w raciborskim Muzeum.
Prezent gwiazdkowy
Mogielnicka ma swój ulubiony komiks. To przeczytany w dzieciństwie „Skąd się bierze woda sodowa” Baranowskiego. - Był rewelacyjny - przyznaje pracownica Muzeum. Gdy otwierała wystawę w piątek 8 lipca, wspominała, że pierwszą książeczką, którą przeczytała w życiu, były przygody Koziołka Matołka. - Dostałam ją na gwiazdkę od cioci - mówiła uczestnikom wydarzenia.
Wystawa komiksowa wpisuje się w cykl prezentowany w Muzeum na przestrzeni kilkunastu lat i jest już piątą w raciborskiej placówce. - Wszystkie są bardzo ciekawe. Adresowane przede wszystkim do miłośników komiksów, ale może być tak, że właśnie na tej ktoś się zakocha w komiksach. Cieszymy się, że w wakacje, ktoś do nas przyszedł mimo upalnego lata - podkreśliła na otwarciu I. Mogielnicka.
Piąta z cyklu
Zaczęła cytatem z Koziołka Matołka, który „geografię znał wybornie”. Bo „Podróże małe i duże - 4 pory roku z satyrą i komiksem” są o podróżowaniu. To zbiory Wojciecha Łowickiego - autora cyklu. Wystawa przyjechała do Raciborza z Torunia. Wcześniej Muzeum pokazało historię polskiego komiksu; wystawę o Tytusie, o Kajko i Kokoszu oraz gościło słynnego rysownika Edwarda Lutczyna. - Wojciech Łowicki zna się na komiksie najlepiej w Polsce, jest popularyzatorem komiksu - zaznaczyła kuratorka wystawy.
Do obejrzenia są 22 plansze - kadry z różnych komiksów, tematycznie nawiązujące do podróży. - W różnym ujęciu wystawa bierze na tapetę przykłady podróży, np. jest czar czterech kółek, podbój Dzikiego Zachodu. Są tu najsłynniejsze komiksy, nie tylko polskie - opowiadała na początek zwiedzania pani Iwona.
Według niej ta wystawa ma bawić, ale w sprytny sposób też edukuje, przemyca ciekawe informacje, jak osiągnięcia technologiczne, historię wynalazków i spektakularnych przedsięwzięć. - Wakacje to czas podróży, dlatego prezentujemy ją teraz - podsumowała.