Badają kierunki podróży. Ciebie też mogą o to zapytać
Główny Urząd Statystyczny prowadzi właśnie kolejną edycję badań, które mają dać odpowiedzi nt. najczęstszych kierunków zagranicznych wyjazdów mieszkańców Polski. Publikuje również dane z ubiegłego roku.
Jeszcze przez tydzień, do 20 lipca, potrwa ankietowe telefoniczne badanie, które ma na celu zebranie danych o krajowych i zagranicznych wyjazdach, zarówno prywatnych, jak i służbowych w II kwartale br.
- To badanie reprezentacyjne, prowadzone w wylosowanych mieszkaniach. Przeprowadzane jest telefonicznie, dlatego jeśli zadzwoni do Państwa ankieter, zwracamy się z gorącą prośbą o udział w wywiadzie telefonicznym, ponieważ uzyskiwane od Państwa informacje są niezwykle istotne - przekazuje Główny Urząd Statystyczny.
Badania dostarczają wiedzy m.in. o skali uczestnictwa mieszkańców Polski w podróżach, rodzajach wykorzystywanych usług turystycznych czy o poziomie wydatków związanych z podróżami. Zebrane informacje zostają z kolei wykorzystane na potrzeby statystyki w dziedzinie turystyki, rachunków narodowych, bilansu płatniczego oraz statystyki obszarów transgranicznych.
To już trzeci etap tegorocznych badań, ostatnie zostało zaplanowane w terminie 1-20 października.
W badaniu zbierane są informacje dotyczące:
- podróży krajowych i zagranicznych mieszkańców Polski w celach prywatnych i służbowych,
- cech społeczno-demograficzne wyjeżdżających mieszkańców Polski,
- kierunków wyjazdów,
- długości podróży,
- rodzajów wykorzystywanej bazy turystycznej,
- wydatków związanych z podróżami,
- przyczyny nieuczestniczenia mieszkańców Polski w podróżach.
Co się dzieje z odpowiedziami respondenta?
Do danych jednostkowych uzyskanych od respondenta mają dostęp jedynie pracownicy statystyki publicznej, wyłącznie w celu dokonania zestawień, opracowań i analiz.
Udostępnianie danych odbiorcom i publikowanie ich możliwe jest dopiero po zagregowaniu danych jednostkowych, czyli pogrupowaniu ich według określonych kategorii, np.: według grup społeczno-zawodowych (emeryci, pracujący) lub danego przekroju terytorialnego (powiaty, województwa) i usunięciu cech identyfikacyjnych.