Krok w kierunku niższych cen energii i energetycznej niezależności Raciborza. Powstał klaster energii
Miasto Racibórz, spółki komunalne i X00G Klastry Energii P.S.A. w roli koordynatora - podpisały w środę (20.07.) porozumienie powołujące do życia Raciborski Klaster Energii. Miasto podkreśla, że jednym z głównych celów tej inicjatywy jest obniżenie cen energii. Zanim to jednak nastąpi potrzeba wiele czasu i sporych nakładów finansowych.
Co to jest klaster energii?
Podmioty działające na określonym terenie, najczęściej jednego powiatu - np. instytucje, urzędy, przedsiębiorstwa, mieszkańcy - zawierają porozumienie, by razem działać w celu budowy lokalnych źródeł energii i dalszego zarządzania nimi. Najczęściej wykorzystuje się źródła odnawialne lub niekonwencjonalne.
Klastry energii służą rozwojowi energetyki rozproszonej, czyli właśnie tej lokalnej, niescentralizowanej, co ma wpływać na poprawę bezpieczeństwa energetycznego na danym obszarze i efektywność ekonomiczną. Najprościej rzecz ujmując chodzi o możliwość osiągania samowystarczalności energetycznej na poziomie lokalnym.
Energia, ekologia, ekonomia
Klastry mają wykorzystywać potencjał danego terenu do tworzenia źródeł energii, które na tym terenie sprawdzą się najlepiej, zakłada się jednak, że pierwszoplanową rolę odegrają źródła OZE.
Porozumienia są tworzone, by tworzyć energię, która odciąży krajowy system elektroenergetyczny, a tym samym uniezależni dane tereny od centralnego systemu, wykorzystując zaś ekologiczne źródła, wpłynie na zmniejszenie cen prądu.
Kto tworzy Raciborski Klaster Energii?
W skład RKE wchodzą: Miasto Racibórz, Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., Wodociągi Raciborskie Sp. z o.o., Zakład Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o., a także Klastry Energii Sp. z o.o. w roli koordynatora inicjatywy - to firma, która specjalizuje się m.in. w tworzeniu i funkcjonowaniu klastrów.
Kolejnym krokiem będzie zaproszenie do udziału przedsiębiorców, którzy prowadzą w mieście działalność gospodarczą.
Zanim będzie taniej...
Racibórz podkreśla, że jednym z głównych celów stworzonego porozumienia, jest obniżenie cen energii elektrycznej. Narzędziem do jego realizacji jest własny, niezależny system energetyczny obejmujący zasięgiem miasto. Jednak budowa takiego systemu nie jest ani szybka, ani tania - wymaga długoletniej współpracy i wielu nakładów finansowych.
Kolejne etapy prac
Aby wiedzieć, jak działać i co zaplanować, należy poznać aktualny stan, dlatego koordynator RKE, firma X00G Klastry Energii P.S.A. przeprowadzi serię audytów energetycznych oraz analizy stanu, w jakim znajdują się budynki należące do miasta oraz przedsiębiorstwa, które są częścią klastra bądź do niego dołączą.
Następnym krokiem będzie budowa odnawialnych źródeł energii, magazynów dla tej energii, systemów zarządzania nią oraz całej pozostałej infrastruktury umożliwiającej zwiększenie poziomu bilansowania energii na terenie miasta.
Powstanie źródeł energii wymaga źródeł finansowych
Miasto przekazuje, że inwestycje będą realizowane ze środków własnych członków klastra energii, z funduszy inwestycyjnych Koordynatora, a także z konkursów publicznych. Powołanie przez miasto klastra energii ma zwiększać szanse na pozyskanie dofinansowań dotyczących zielonej infrastruktury z Funduszy Europejskich oraz Krajowego Planu Odbudowy.
Opozycja zablokuje…
Dobrze! Niech kombinują jak obniżyć koszty. Ciężkie czasy idą
Zazdroszczę Wam w tym Raciborzu miasto po latach zastoju się rozwija. Niestety mieszkam w tym g... Rybniku. Myślę,że przełomem były u Was Eko okna. Może się mylę, ale to pociągnęło całe miasto