Jak wybrać lampy do nowego mieszkania?
Kiedy kupujesz własne mieszkanie, każdy jego najmniejszy nawet element ma dla ciebie ogromne znaczenie. Tymczasem oświetlenie może w naprawdę olbrzymim stopniu wpłynąć na ostateczny efekt - zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Okazuje się jednak, że jego prawidłowy dobór nie jest wcale prosty. Jeśli zastanawiasz się, na które nowoczesne lampy warto dzisiaj postawić, to artykuł dla ciebie. Podpowiadamy, co sprawdzi się w nowym mieszkaniu, by było piękne, praktyczne i bezpieczne dla domowników.
Lampy wiszące czy plafony to nie wszystko, co znajdziesz w internetowym sklepie Domotio. To jego ogromna zaleta! Wybierając bowiem oświetlenie do mieszkania, warto mieć na uwadze, że bardzo potrzebne są zróżnicowane źródła światła. Na co warto się zdecydować i dlaczego jedno źródło światła to za mało? W naszym krótkim artykule zebraliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Ile źródeł światła w jednym pomieszczeniu?
Jedyna prawidłowa odpowiedź brzmi “Więcej niż jedno”. Okazuje się, że naprawdę trudno jest znaleźć pomieszczenie, w którym nie sprawdzą się dwa punkty świetlne. Nawet niewielka spiżarka czy mała łazienka staną się znacznie bardziej funkcjonalne, jeśli główne oświetlenie uzupełnimy o niewielkie lampy ścienne czy małe reflektory.
Trudno określić liczbę punktów świetlnych, która będzie właściwa dla każdego pomieszczenia w obrębie jednego domu czy możliwa do przełożenia na każdy budynek. Poszczególne wnętrza różnią się bowiem pod względem metrażu, wysokości, ułożenia czy przeznaczenia. To jedne z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę. Zanim zaczniemy przeglądać lampy wiszące, ścienne czy podłogowe, dobrze jest uwzględnić także ilość wpadającego światła naturalnego. Dokładna analiza pozwoli nam naprawdę precyzyjnie zaprojektować wybraną przestrzeń.
Nowoczesne lampy do mieszkania - jakie wybrać?
Czego potrzebujesz, gdy aranżujesz swoje mieszkanie? Nowoczesne oświetlenie można podzielić na 3 kategorie: główne, dodatkowe i dekoracyjne. Każde z nich jest równie ważne, zatem dobrze jest poświęcić jego doborowi dużą ilość czasu. Na co warto się zdecydować?
Jako oświetlenie główne dotychczas najczęściej stosowane były lampy wiszące. Wykorzystywały one pustą przestrzeń pod sufitem i skutecznie rozjaśniały całe pomieszczenie. Jednocześnie prezentowały się bardzo estetycznie, a mnogość dostępnych projektów sprawiała, że każdy użytkowników znalazł model idealnie dopasowany do swoich potrzeb i oczekiwań. Od kilku lat jednak obserwujemy w tym zakresie duże zmiany.
Użytkownicy coraz chętniej sięgają po plafony, reflektory czy innego rodzaju lampy sufitowe. Skąd taki trend? Nasze mieszkania są bardzo często niewielkie, my zaś coraz bardziej cenimy funkcjonalny i ponadczasowy minimalizm. Coraz rzadziej można spotkać bogato zdobione przestrzenie w stylu klasycznym czy glamour, znacznie chętniej wybierane są aranżacje skandynawskie czy loftowe. Plafony lub reflektory prezentują się bardzo elegancko, a jednocześnie zapewniają bardzo dużą ilość światła. Warto podkreślić, że nierzadko dają możliwość sterowania kierunkiem jego padania, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych cieni w kątach pomieszczeń. Nawet nieduża przestrzeń wydaje się więc być znacznie przestronniejsza.
Aby uzyskać przyjemny dla oka efekt i cieszyć się funkcjonalnym mieszkaniem, potrzebujemy również dodatkowych źródeł światła. W tej roli doskonale sprawdzają się lampy ścienne i lampy podłogowe. To najlepsze rozwiązania, gdy chcesz podzielić większą przestrzeń na mniejsze strefy i zbudować w mieszkaniu przyjemny nastrój. Takie źródła światła pozwalają podkreślić zalety i ukryć mankamenty mieszkania. Lampy stojące doceniamy również za ich mobilność - dają możliwość szybkiej zmiany aranżacji, gdy obecna nam się znudzi.
Wpływ na ostateczny wygląd mieszkania i klimat panujący w nim z pewnością ma także oświetlenie dekoracyjne. Użytkownicy bardzo często decydują się więc na lampy stołowe, które można dopasować stylistycznie do pozostałych punktów świetlnych. To doskonały wybór nie tylko do sypialni, gdzie często pojawiają się po dwóch stronach wezgłowia łóżka, ale także salonu, gabinetu domowego czy przedpokoju.
Materiał zewnętrzny