Dzieci z Raciborza wzięły udział w zielonych warsztatach. Zobaczcie, co działo się w Arboretum Bramy Morawskiej [ZDJĘCIA]
Drugi miesiąc wakacji grupa dzieci rozpoczęła wędrówką z raciborską biblioteką w Arboretum Bramy Morawskiej zgłębiając wiedzę na temat roślin owadopylnych stanowiących bazę pokarmową dla owadów zapylających. Przewodnikami po świecie roślin byli pracownicy Arboretum.
Już na początku wędrówki uczestnicy warsztatów natknęli się na kwitnącą budleję obleganą przez chmarę motyli, które upodobały sobie jej słodki i intensywny zapach. Stąd też inna nazwa tej rośliny, „motyli krzew”. Wśród motyli dzieci zauważyły m.in. furczaka gołąbka czyli polskiego kolibra spijającego nektar z kwiatów swoją trąbką, która jest często dłuższa niż jego ciało. Udając się w kierunku Pożytecznych Grządek uczestnicy warsztatów obserwowali innych mieszkańców Arboretum, nie tylko tych roślinopylnych. Wśród roślin udało się wypatrzeć biegacza skórzastego, pająka krzyżaka a nawet sunącego ścieżką winniczka. Będąc w Arboretum nie można ominąć MiniZoo gdzie znajdują się budki dla owadów. Przy budkach grupa zatrzymała się na dłużej i wysłuchała w jakim celu, dla kogo oraz jak prawidłowo zakłada się tzw. hotele dla owadów. Pożyteczne Grządki zachwycają różnorodnością roślin owadopylnych i owadów, które tam rezydują. Niektóre z owadów można było nawet wziąć na rękę, np. kruszczycę złotawkę. Uczestnicy warsztatów rozpoznawali smakiem lub węchem zioła, których na Grządkach jest niemało. Pamiątką z warsztatów były samodzielnie wykonane kwietne bransoletki. Wyprawę zakończono w Zaczarowanym Ogrodzie, gdzie z niespożytą energią dzieci próbowały się zgubić w labiryncie.
Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „ŁĄCZY NAS BIBLIOTEKA” dofinansowanego ze środków konkursu BLISKO Narodowego Centrum Kultury. Arboretum Bramy Morawskiej jest partnerem projektu.
Już w czwartek 4sierpnia o godz. 16.30 serdecznie zapraszamy na spacer botaniczny w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich zainteresowanych przyrodą, również osób niesłyszących i słabosłyszących - w spacerze udział weźmie tłumacz języka migowego!
źródło: MiPBP w Raciborzu