TOP 15 atrakcji turystycznych powiatu wodzisławskiego. Co warto zobaczyć? [ZDJĘCIA]
Szukasz ciekawych miejsc na wycieczkę, ale nie bierzesz pod uwagę najbliższej okolicy? Podpowiadamy, jakie obiekty odwiedzić można w powiecie wodzisławskim. Wybraliśmy 15 takich miejsc!
TOP 15 atrakcji turystycznych powiatu wodzisławskiego. Co warto zobaczyć? [ZDJĘCIA]
Wodzisław Śląski to miasto założone w XIII wieku przez księcia opolsko-raciborskiego Władysława Opolskiego, od imienia którego wzięło swoją nazwę. Jednak mimo tego, że miasto ma kilka wieków, nadal potrafi zaciekawić podróżnych lub spragnionych wiedzy i rozrywki ludzi. Zapewne każdy znajdzie coś dla siebie, nieważne czy to osoba dorosła, nastolatek czy dziecko.
1. Rynek w Wodzisławiu Śląskim
Na początku warto zacząć od serca każdego miasta – rynku. Został on wytyczony w 1257 roku i co warto zaznaczyć, jest jednym z największych rynków na Śląsku. Jednak zmagał się on z licznymi pożarami, które zostały kolejno odkrywane przez archeologów na przestrzeni lat. Przy ulicy Rynek 23 mieści się wystawa, upamiętniająca Wielki Pożar Wodzisławia, z którego historią można zapoznać się za pomocą starannie wykonanych tekstów i grafik. Rynek otoczony jest przez kamienice z XVIII i XIX wieku, odbudowane po II wojnie światowej. Po północnej stronie rynku, przy ulicy Kościelnej 1, znajduje się Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Figura św. Jana Nepomucena z 1745r. Naprzeciw kościoła zobaczyć można Pomnik Powstańców Śląskich oraz dawny budynek klasztoru Franciszkanów - Minorytów, obecnie przekształcony na Sąd Rejonowy. Nieco dalej, w tym samym kompleksie znajduje się kościół ewangelicki.
2. Pałac Dietrichsteinów i Park Zamkowy w Wodzisławiu Śląskim
Niedaleko rynku i jego atrakcji znajduje się Pałac Dietrichsteinów, obecnie oddany do użytku po remoncie. Można znaleźć tam wiele archeologicznych oraz etnograficznych pamiątek z terenu powiatu wodzisławskiego i jego ziem. Obecny, drugi z kolei Pałac Dietrichsteinów, powstał prawdopodobnie na miejscu pierwszego, na zlecenie hrabiego Józefa von Dietrichsteina w latach 1744-1747. Samo muzeum rozpoczęło swoją działalność w 1971 roku i działa do dziś. Do ciekawszych ekspozycji należą: „Pradzieje ziemi rybnicko-wodzisławskiej”, galeria portretów 40 zasłużonych wodzisławian, wystawa o pochodzeniu piwa "Paloczaj" oraz sala herbowa z wizerunkami rodów władających miastem na przestrzeni dziejów. Jednak, aby wybrać swoją najlepszą wystawę najlepiej przekonać się samemu. Jeśli ktoś już zwiedził muzeum i chciałby odpocząć, najlepiej udać się na tyły pałacu do Parku Zamkowego. Tam znajdują się nie tylko ławeczki z widokiem na staw, przy którym można dokarmiać kaczki i łabędzie, ale również plac zabaw dla dzieci i wiele punktów gastronomicznych wokół.
3. Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza” w Wodzisławiu Śląskim
Dla tych lubiących rodzinnie spędzić czas warty polecenia wydaje się Park „Trzy Wzgórza”. Nie tylko znajdują się tam liczne ścieżki spacerowe i rowerowe, ale również miejsca do grillowania i rozpalenia ogniska. Najmłodszym prawdopodobnie spodoba się ogromny plac zabaw i arena do gry w chowanego. Na terenie tego obiektu znajdują się również takie atrakcje jak skate park, boiska do różnych gier czy kręgle rosyjskie, które są ciekawą alternatywą do zwykłych kręgli. Dla osób lubiących dbać o swoją kondycję spodoba się ścieżka zdrowia, która mierzy 2300 m i posiada 17 stanowisk do rozwijania swojej wytrzymałości fizycznej, równowagi oraz orientacji przestrzennej.
4. Baszta rycerska
Wartym zobaczenia miejscem w Wodzisławiu Śląskim jest również Baszta rycerska powstała w latach 1867-1868. Sama budowla owiana jest wieloma legendami. Jest to też idealnie miejsce dla osób lubiący podziwiać widoki. Ówczesny właściciel miasta Edward Brauns, postanowił w leśnych terenach Grodziska wybudować zameczek myśliwski. Obecnie przetrwała tylko baszta, czasami zwana romantyczną. Jej historię, opisaną w języku polskim, czeskim i angielskim, dokładniej można poznać pokonując kolejne piętra. Po 59 stopniach, dotrze się na sam szczyt skąd powiewa flaga miasta i można podziwiać przez teleskop panoramę miasta. Więcej ludzi odwiedza basztę, głównie w dni festiwali lub w weekendy, często przyjeżdżając rowerami. Niedaleko znajduje się również niewielki parking, dla tych którzy preferują jazdę samochodem. Otwarty jest dla zwiedzających bezpłatnie w weekendy od godziny 10.00 do 18.00, natomiast we wtorki, środy i piątki od 12.00.
5.Balaton
Niedaleko Baszty rycerskiej znajduje się jeden z trzech parkingów Balatonu, który jest głównie obiektem wypoczynkowym i rekreacyjnym. Pozostałe dwa parkingi znajdują się przy ulicy Brackiej oraz przy ulicy Jodłowej. Wszystkie są bezpłatne. Na terenie obiektu znajduje się niewielka plaża, drewniane molo oraz przebieralnie. Natomiast dla dzieci obok plaży znajduje się niewielki plac zabaw w kształcie statku. Dodatkowymi atrakcjami są możliwość wypożyczenia kajaku lub roweru wodnego czy łowienie ryb, w specjalnie wyznaczonych miejscach. Nad bezpieczeństwem plażowiczów w sezonie letnim czuwają ratownicy. Cały obiekt otoczony jest ubitą ścieżką, idealną na spacer lub jazdę na rowerze. Minusem, który jednak warto zaznaczyć, jest brak punktów gastronomicznych, dlatego należy pamiętać o zabraniu ze sobą napojów lub jedzenia.
Czytaj więcej na stronie 2 >>>
Kiepsko to wygląda , a park to raczej resztka z tego co było i smierdząca Leśnica.
Idż trollować gdzie indziej
Rynek w Wodzisławiu taki biedniutenki ale lepszy niż w Rydułtowach. Powiat wodzisławski jakoś nie kojarzy się z zabytkami. Jak już to unikalna jest hałda Charlotta na skalę ogólnopolską a wszystko inne poniżej przeciętnej. Kościół, dworzec, pałacyk to można znaleźć wszędzie.
Nie mogę!!!! "o zabraniu ze sobą napoi"!!!!! Czy to piszą drugoklasiści??? Czy ktoś to sprawdza? O interpunkcji nie wspomnę, bo skąd drugoklasista ma na przykład wiedzieć, o przecinku przes wyrazem "który".
Matko, kto to pisał: "Pielgrzymowie", "poddana renowacji wodzisławskiemu malarzowi! - to perełki tylko z jednego fragmentu...
Ziemia wodzisławska nawet gdyby posiadała Tadź Mahal to i tak niewiele by zmieniło bo zamieszkują ją w większości ludzie bez ikry i wigoru, bez tożsamości i polotu. Co z tego że w samym Wodzisławiu Śląskim odrestaurowano dworzec, pałac i basztę skoro i tak wszystko dookoła jest oblepione banerami, reklamami, bilbordami z możliwością parkowania samochodów nawet w parku miejskim. I co gorsza, nikomu to nie przeszkadza a przynajmniej nie przeszkadza większości. Wykształcenie od zawodowego po średnie, małe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, zakupy w lokalnym supermarkecie i pensja oscylująca w granicach 3.200 - 3.500 złotych, to jest przeciętny wodzisławianin rodem z zachodniej Małopolski lub wschodniej Wielkopolski. Tak to właśnie wygląda.
Jest jeszcze kościół ewangelicki, pałac co te siostry tam są zakonne.Kilka starych kościołów w powiecie w tym drewniane. PKP odrestaurowane też ciekawe dla cudzesow. Stare familoki od Fridricha po te z Mieleckiego .Tereny po kopalniach też wkrótce zostaną zabytkami i muzeami.Rzeka Odra i tereny Bukowa i Olzy.