W Gorzycach zachęcają do segregacji oleju
Gmina Gorzyce dołączyła do EKO projektu segregacji kolejnego odpadu, jakim jest zużyty olej i tłuszcz jadalny. Mieszkańcy mogą oddawać odpad do specjalnie oznakowanych pojemników.
- Stosunkowo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że recykling zużytego oleju spożywczego i tłuszczów jest jak najbardziej możliwy. Olej tak samo jak plastik czy szkło jest odpadem, który dostaje drugie życie. Pojemniki do segregacji oleju w naszej gminie są regularnie opróżniane, a ich zawartość trafia do fabryki. Zużyty olej zostaje tam oczyszczony z przypalonych resztek jedzenia i wody. Butelki PET są poddane recyklingowi, a resztki jedzenia wysłane do biogazowni. Tak oczyszczony olej trafia do dalszej obróbki w przemyśle petrochemicznym - jest przetwarzany na składnik biopaliwa lub paliwo lotnicze. Tym sposobem zmniejsza się emisję dwutlenku węgla w transporcie lotniczym i samochodowym. Dzięki właściwej utylizacji i recyklingowi oleju oszczędza się zasoby naturalne - zmniejsza się zapotrzebowanie na uprawę roślin wykorzystywanych w branży spożywczej i przemysłowej - informują urzędnicy na stronie internetowej.
W jaki sposób prawidłowo segregować olej w kuchni?
Zużyty olej jadalny przelewamy do plastikowej butelki PET. Gdy napełnimy butelkę szczelnie należy ją zakręcić i wrzucić do pojemnika przeznaczonego do segregacji zużytego oleju w swojej okolicy. Konkretne punkty znajdziemy TUTAJ.
Co możemy segregować?
Segregować możemy wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, które używamy do przygotowywania posiłków w swoim domu, np. tłuszcz z pieczonego mięsa, olej ze smażenia, pozostałą marynatę do mięsa, olej pochodzący z puszek i konserw, olej z marynowanych warzyw. Nie wylewamy ich do zlewu szkodząc w ten sposób przewodom kanalizacyjnym w swoim domu.
Więcej informacji znajduje się na stronie: www.segregujolej.pl/chce-segregowac