Podziękowali Panu Bogu za plony. Dożynki w gminie Marklowice [ZDJĘCIA]
28 sierpnia gmina Marklowice podczas uroczystości dożynkowych dziękowała za tegoroczne plony. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi senator Ewa Gawęda czy starosta Powiatu Wodzisławskiego, Leszek Bizoń.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz mszy świętej w Kościele p.w. Narodzenia N.M.P. O godz. 14.00 ruszył barwny korowód dożynkowy, który przejechał ulicami: Wyzwolenia, T. Zana, Bławatkowa, Wiosny Ludów i Wyzwolenia, by swój finał mieć na placu za budynkiem Urzędu Gminy Marklowice.
Około godz. 15.30 na scenie rozpoczęły się uroczystości dożynkowe: przekazano symboliczny chleb, przedstawiono wszystkich przybyłych na uroczystość gości, uhonorowano zasłużonych rolników i gospodynie, odśpiewano "100 lat" przy akompaniamencie orkiestry. Nie zabrakło też przemówień.
- Rolnicy podczas mszy świętej dziękowali za dar chleba, który jest symbolem obfitości. Podczas tej popołudniowej części uroczystości dożynkowych z kolei bawimy się wraz z rolnikami i świętujemy razem z nimi. Chciałbym w tym szczególnym dniu, w dniu święta plonów, bardzo serdecznie i z całego serca podziękować rolnikom oraz tym, którzy pracują na roli, ogrodnikom, sadownikom, pszczelarzom i wszystkim, którzy działają w przetwórstwie rolnym. Oni działają na rzecz nas wszystkich. Nie wszyscy mamy okazję z nimi pracować, ale wszyscy korzystamy z owoców ich pracy - powiedział wójt gminy Marklowice, Tadeusz Chrószcz.
- Dzisiejsze wydarzenie, dożynki, to taki szczególny dzień, kiedy wszyscy chcemy podziękować i złożyć życzenia rolnikom. Życzenia płynące z głębi naszego serca - powiedziała z kolei senator, Ewa Gawęda. - Ktoś kiedyś powiedział, że nie samym chlebem człowiek żyje... ale jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że ten chleb jest symbolem, to bez żywności nie moglibyśmy żyć. Dlatego dzisiaj, przede wszystkim dla was, rolników i całej branży spożywczej, z naszej strony płyną serdeczne podziękowania. Szanowni rolnicy, życzę wam bezpiecznej pracy i tego, aby ekologiczna żywność była ciągle na naszych stołach i by jej nigdy nie zabrakło.
- Chwila takiej refleksji mnie nachodzi w dniu dożynek, bez względu na to, gdzie się odbywają - to taki okres, w którym dużo osób zaczyna w ogóle myśleć o rolnikach. W ciągu roku jest cisza i nagle są dożynki i wszystkim się o rolnikach przypomina... Jest to też moment, w którym część młodych ludzi w naszym kraju zaczyna myśleć, że to mleko niekoniecznie pochodzi z supermarketu, że są rolnicy, którzy każdego dnia ciężko pracują, aby to mleko było. Dożynki to okazja, by podziękować za ich codzienny trud, za ich ciężką pracę w pozyskanie plonów z naszej polskiej ziemi - powiedział starosta, Leszek Bizoń.
Po części oficjalnej na scenie wystąpiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich, zespół Aplauz, Harmonic, Kwaśnica Bavarian Show, K.A.S.A, Kapela Górale. Rozstrzygnięto także konkurs na najciekawszy pojazd w korowodzie, estetyczne otoczenie domu, najładniejszą posesję dożynkową, ciasto drożdżowe oraz swojski chleb. Dzieci mogły korzystać z dmuchanych zamków oraz trampolin.