Jakie uprawnienia są wymagane do obsługi żurawia?
Żurawie wieżowe są częstym elementem każdego większego placu budowy. Trudno je przeoczyć bo często wznoszą się na dziesiątki metrów w powietrze i mogą sięgać równie daleko. Ekipa budowlana używa żurawia wieżowego do podnoszenia stali , betonu, dużych narzędzi oraz szerokiej gamy innych materiałów budowlanych. Jak działa żuraw i jakie uprawnienia są potrzebne do jego obsługi? Sprawdź!
Znaczenie żurawi wieżowych na placu budowy
Dzisiejsze żurawie wieżowe pozwalają firmom budowlanym pracować szybciej i wydajniej. Te urządzenia do podnoszenia ciężkich przedmiotów są niezbędne do bezproblemowego wykonywania najtrudniejszych zadań. Wyobraź sobie duży plac budowy bez jednego żurawia wieżowego na terenie. Praca byłaby niemożliwa, dlatego wiele firm decyduje się na użycie tego rodzaju sprzętu. Zakup maszyny to ogromny koszt, więc wynajem jest bardziej opłacalną opcją. Tu z pomocą przychodzą żurawie wieżowe Warszawa. Firma Tomczyk posiada duży park maszynowy obejmujący nowoczesne, wysokiej klasy żurawie, które stanowią niezastąpione wsparcie w wielu projektach budowlanych. Żurawie wieżowe wynajem Warszawa to najlepsza alternatywa do zakupu nowego sprzętu.
Jak działają żurawie wieżowe i do czego dokładnie służą?
Żuraw wieżowy jest podstawowym elementem placu budowy na całym świecie. Ich pozornie niekończące się wieże wznoszą się dziesiątki nad ziemią. Te gigantyczne narzędzia ratują życie, gdy projekt wymaga podnoszenia ciężkich przedmiotów na ekstremalne wysokościach, ale zakup żurawia wieżowego może być dość kosztowny. Dlatego często zdarza się, że wykonawcy poszukują żurawi wieżowych do wynajęcia. Żurawie wieżowe wynajem Warszawa, to dobre miejsce na znalezienie odpowiedniej maszyny. Żurawie wieżowe przydają się do podnoszenia stali, betonu i innych ciężkich materiałów. Oferują również łatwiejszą alternatywę dla przenoszenia nieporęcznego sprzętu.
Dlaczego żurawie wieżowe nie przewracają się?
Czy kiedykolwiek spojrzałeś na żuraw wieżowy i zauważyłeś, że wydaje się przechylać? Twoje oczy cię nie oszukują, ale niekoniecznie jest to powód do niepokoju. Stal użyta do budowy żurawia jest mocna i sztywna, ale nawet stal ma pewną elastyczność. Pochylenie, które widzisz, jest najprawdopodobniej spowodowane wygięciem stali, ponieważ różne obciążenia są równoważone względem siebie. Żuraw wieżowy, podobnie jak większość żurawi, działa na dźwignię i równowagę. Wysięgnik i przeciwwysięgnik służą jako pierwsza dźwignia równoważąca podniesiony ładunek z przeciwwagą. Jeśli na haku nie ma ładunku, przeciwwagi spowodują, że żuraw przechyli się do tyłu. Po przyłożeniu obciążenia do haka żuraw będzie stopniowo pochylał się do przodu ze względu na przesunięcie równowagi obciążenia w stosunku do przeciwwag. To normalne. Ponieważ masa przeciwwagi jest stała, ale podnoszony ładunek jest bardzo zróżnicowany, na górze dźwigu zwykle występuje pewien poziom niewyważenia. Ta nierównowaga skutkuje siłą na górze żurawia, która jest następnie równoważona przez wieżę w stosunku do rozmiaru i masy podstawy. Oznacza to, że maszt wieży jest zasadniczo kolejną dźwignią.
Jakie uprawnienia trzeba posiadać do obsługi żurawia?
Aby zdobyć uprawnienia operatora dźwigu należy przejść specjalistyczny kurs oraz zdać egzamin przeprowadzany przez Urząd Dozoru Technicznego. Operatorzy dźwigów muszą też spełniać określone wymagania jeśli chodzi o stan zdrowia. Trzeba mieć orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań do wykonywania tego rodzaju pracy.
Wyróżniamy się dwa rodzaje uprawnień do obsługi urządzeń dźwignicowych:
- I Ż (dla operatorów żurawi wieżowych, szybkomontujących oraz szynowych)
- II Ż (dla operatorów żurawi samojezdnych, stacjonarnych, przewoźnych i przeładunkowych – czyli HDS).
Materiał zewnętrzny