Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Już trzy tony śniętych ryb wyłowiono z Kanału Gliwickiego [AKTUALIZACJA]

TEKST AKTUALIZOWANY

Niepokojące informacje nt. sytuacji w Kanale Gliwickim pojawiły się 28 sierpnia, po tym jak wędkarz zauważył sześć sztuk małych śniętych ryb. Na miejsce wezwano odpowiednie służby i pobrano próbki do badań. Kolejnego dnia odłowiono już 70 kilogramów ryb.

Już trzy tony śniętych ryb wyłowiono z Kanału Gliwickiego [AKTUALIZACJA]
Z Kanału Gliwickiego wyłowiono już tonę śniętych ryb / fot. WIOŚ

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim odławiane są od ostatnich dni sierpnia. W niedzielę (4.09.) Wody Polskie w Gliwicach przekazały:

W związku z dalszym występowaniem śniętych ryb w III sekcji Kanału Gliwickiego, tj. pomiędzy śluzami Sławięcice i Rudziniec, Wody Polskie w Gliwicach kontynuują działania w terenie. Na miejscu współpracę z jednostką podjęły WIOŚ, Straż Pożarna i PZW. Z uwagi na sukcesywne pojawianie się śniętych ryb na tej drodze wodnej, czynności służb prowadzone są także w weekend. Są one odławiane na bieżąco.

Tego typu przypadków nie odnotowano w innych miejscach naszego regionu.

W poniedziałek (5.09.) Wody Polskie poinformowały, że odłowiono już tonę śniętych ryb.

Stosowne czynności, mające na celu ustalenie przyczyn zdarzenia, podejmują na miejscu służby WIOŚ i PIW. Straż Pożarna wykonała badania dna kanału sonarem, nie wykazały one jednak obecności żadnych niebezpiecznych materiałów.

Występowania martwych ryb nie odnotowano natomiast na innych odcinkach tej drogi wodnej, na których kontynuowany jest również stały monitoring wód. Jest on także prowadzony na znajdującym się na obszarze administracji Wód Polskich w Gliwicach fragmencie Odry, ODW i innych cieków.

W poniedziałek (5.09.) odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego dot. sytuacji na Kanale Gliwickim. Służby nieprzerwanie działają na miejscu – zbierają śnięte ryby i pobierają kolejne próbki wody do analizy. Dotychczasowe wyniki badań stwierdziły duże występowanie glonów, w tym obecność tzw. "złotych alg".

AKTUALIZACJA WTOREK 6 WRZEŚNIA, G. 11:00

Wody Polskie w Gliwicach w dalszym ciągu prowadzą działania w III sekcji Kanału Gliwickiego oraz na śluzach Sławięcice i Rudziniec, w związku z występowaniem na wskazanym obszarze od soboty, 3 września br., śniętych ryb. Są one na bieżąco odławiane przez pracujące w terenie służby Wód Polskich w Gliwicach, Straży Pożarnej i Straży Rybackiej. Ilość śniętych ryb, jaka do tej pory została podjęta z wód tego odcinka Kanału, szacowana jest łącznie na ok. 3 tony. Ich odławianie będzie kontynuowane w zależności od sytuacji. Na obiekcie trwają działania WIOŚ i PIW.

Śnięte ryby zostaną zutylizowane przez Wody Polskie w Gliwicach, które kontynuują także stały, wzmożony monitoring tej drogi wodnej, jak i leżących w jej administracji Odry, ODW i wpływających do nich cieków. Gospodarstwo uczestniczy również w pracach wojewódzkich sztabów kryzysowych.

fot. gov.pl/web/odra

Obecnie analizowane są próbki wody oraz próbki śniętych ryb

Wykonane dotychczas analizy laboratoryjne wody wykazały miejscami przekroczone wartości tlenu rozpuszczonego, co wskazuje na zakwit glonów. Trwają dalsze badania próbek wody pobranych punktowo w miejscu śnięcia ryb. W przypadku zakwitów glonów charakterystyczne są skoki natlenienia wody obserwowane w ciągu doby, dlatego też próbki wody do analiz pobierane są zarówno w dzień, jak i w nocy.

Z uwagi na obserwowane dalsze przypadki śnięcia ryb na Kanale Gliwickim, prowadzony jest monitoring wód kanału oraz całej Odrzańskiej Drogi Wodnej, w tym również dopływów Odry.

Stwierdzone w wodach Odry „złote algi” to inwazyjny gatunek Primnesium parvum

Mikroorganizmy te najczęściej występują w słonych wodach, ale adaptują się do warunków panujących w rzekach i zbiornikach wodnych. „Złote algi” wydzielają ichtiotoksyny, które są zabójcze dla ryb, małży i innych gatunków posiadających skrzela. Nie ma doniesień naukowych o szkodliwości primnesin dla człowieka oraz ptaków czy ssaków. Mikroorganizmy z gatunku Primnesium parvum były przyczyną masowych śnięć ryb m.in. w Teksasie w USA oraz w Norwegii. Naukowcy ustalają, co mogło spowodować pojawienie się i rozwój „złotych alg”, jak również uwolnienie przez nie toksyn w wodach Odry.

Proces wyrzutu ichtiotoksyn przez Primnesium parvum jest bardzo specyficzny, ponieważ nie zawsze duża ilość tych glonów oznacza obecność dużej ilości toksyn. Czasami niewielka ilość mikroorganizmów może wytworzyć dużo ichtiotoksyn przyczyniających się do masowego śnięcia ryb. Do aktywacji primnesin może prowadzić szereg przyczyn, w tym np. nagły wzrost, ale też nagły spadek zasolenia wody. Nie można również wykluczyć innych czynników. Dlatego też precyzyjne ustalenie przebiegu całego procesu, ze względu na rzadki i niejednoznaczny charakter zjawiska, jest bardzo złożone.

Prowadzone badania i dalsze kierunki działań

Do tej pory w ramach działań interwencyjnych związanych z sytuacją na Odrze, Centralne Laboratorium Badawcze przeprowadziło ponad 20 tys. badań. Parametry wody nadal są codziennie badane, a próbki pobierane są w 37 stałych punktach. Dodatkowo Państwowy Instytut Weterynaryjny wykonuje badania histopatologiczne próbek śniętych ryb pobranych na różnych odcinkach Odry. Równolegle próbki wody są badane również przez laboratoria zagraniczne. Poza Uniwersytetem Wiedeńskim, materiał badawczy analizowany był w Czechach i Holandii, a dotychczas otrzymane wyniki są zbieżne z polskimi.

Badania w kierunku wyjaśnienia przyczyny masowego śnięcia ryb w Odrze są prowadzone wielotorowo. Eksperci analizują m.in. parametry fizyko-chemiczne wody, warunki hydrologiczne i meteorologiczne, jakie poprzedzały oraz towarzyszyły śnięciu ryb.

Trwają również kontrole pozwoleń wodno-prawnych podmiotów, które dokonują zrzutów wód przemysłowych do Odry.

/źr. Wody Polskie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, odra.gov.pl/

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].