Tak wyglądały ćwiczenia strażackie w miejscu, gdzie 30 lat temu wybuchł wielki pożar [WIDEO]
W ćwiczeniach wzięły udział wydzielone siły i środki Centralnego Odwodu Operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.
Ćwiczenia odbywały się od 31 sierpnia do 1 września w lasach wokół Kuźni Raciborskiej, w miejscu, gdzie w 1992 roku doszło do największego pożaru w powojennej historii Polski. Uczestniczyło w nich ponad 400 strażaków i ponad 100 pojazdów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych. Zaangażowane były także samoloty i śmigłowce z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Organizatorem była Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach.
Scenariusz zakładał, że na skutek gorących i suchych mas powietrza przez Polskę przechodzi fala upałów. IMiGW wydało ostrzeżenia o upałach dla siedmiu województw, w tym dla części województwa śląskiego. Dodatkowo sytuacja pogarszała się z uwagi na silny i ciepły południowy wiatr, sięgający w porywach do 50 km/h. Taka sytuacja powodowała, iż w lasach w województwie śląskim obowiązywał trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Lasy Państwowe wprowadziły zakazy wstępu do lasów. Od kilku dni odnotowywano na terenie województwa śląskiego znaczny wzrost interwencji, związanych z pożarami poszycia leśnego. Zgodnie z założeniami organizatorów najpoważniejsza sytuacja była w nadleśnictwach Rudziniec i Rudy Raciborskie, gdzie wystąpiło kilka ognisk pożarów.
W Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach tłumaczą, że głównym celem ćwiczeń było określenie stopnia przygotowania sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego do gaszenia wielkopowierzchniowych pożarów kompleksów leśnych. - Scenariusze poszczególnych epizodów pozwoliły na sprawdzenie, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, koordynacji działań wielu pododdziałów z różnych województw, skuteczności dostarczania wody na duże odległości, w tym poprzez budowanie tzw. magistrali wodnych i koordynacji lotów gaśniczych z Lasami Państwowymi - wyjaśnia mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowa Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Weryfikacji zostały poddane również umiejętności strażaków w udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, w szczególności z poparzeniami i złamaniami. - Istotnym elementem ćwiczeń było również sprawdzenie organizacji i pracy sztabu na poziomie strategicznym oraz organizacji zaplecza logistycznego, na potrzeby tak szeroko zakrojonych działań - dodaje rzeczniczka.
Czytaj także: