Wszystko na temat umiejętności w CV
Umiejętności w CV to wykaz najlepszych cech osoby starającej się o pracę — nie tylko tych związanych z charakterem, lecz także bardziej specjalistycznych, obejmujących konkretne kwalifikacje. Rozbudowana sekcja z kompetencjami w CV jest dużym atutem zarówno w razie starań o wyższe stanowisko, jak i na etapie ubiegania się o praktyki lub staż. W jaki sposób powinna wyglądać? Które umiejętności są istotne, a których lepiej nie zamieszczać w curriculum vitae?
Umiejętności w CV dzielą się na dwa rodzaje
Umiejętności w CV dzielimy na kompetencje miękkie (tzw. soft skills) i twarde. Do pierwszych z nich zaliczają się pewne cechy charakteru decydujące o tym, czy dana osoba odnajdzie się w środowisku firmy i dopasuje się do panującej w przedsiębiorstwie kultury biznesowej. Są to np.:
- kreatywne podejście do problemów,
- odpowiedzialność za swoje działania,
- samodzielność,
- wysoka kultura osobista,
- duża motywacja do pracy,
- predyspozycje negocjacyjne,
- umiejętność słuchania innych,
- zdolność podejmowania szybkich decyzji.
Zamieszczając umiejętności miękkie w CV, warto podeprzeć każdy z podpunktów konkretnymi przykładami z życia zawodowego. Można o nich również wspomnieć w liście motywacyjnym.
Umiejętności twarde w CV to z kolei kompetencje specjalistyczne konieczne do pracy na danym stanowisku. Nabywa się je poprzez naukę, czyli np. uczęszczanie na studia, szkolenia oraz kursy. Oto przykładowe z nich:
- bardzo dobra obsługa Google Analytics (audyty, tworzenie i analizowanie raportów, optymalizacja stron www na podstawie danych z Google Analytics),
- biegła znajomość systemów CMS (WordPress, Joomla!, Drupal),
- sprawne posługiwanie się programami graficznymi (Adobe Photoshop, CorelDRAW, Adobe Lightroom, Gravit Designer),
- język angielski na poziomie zaawansowanym (C1),
- szeroka wiedza z zakresu SEO (ukończone profesjonalne szkolenie SEO).
Podobnie jak w przypadku umiejętności miękkich, kompetencje twarde można potwierdzić konkretnymi przykładami z życia w CV lub w liście motywacyjnym.
Szczególna wartość dla firmy
Pewne kwalifikacje będą tworzyć wartość dodaną dla firmy ze względu na wysoki poziom dopasowania do stanowiska. Warto je wyeksponować w CV. Przykładowo, jeśli ogłoszenie o pracę dotyczy stanowiska copywriter:ka, nie wystarczy wpisać do umiejętności w CV, że ma się lekkie pióro. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wspomnienie o tej kompetencji od razu na początku sekcji i nawiązanie do bogatego portfolio oraz dotychczasowych sukcesów zawodowych.
Oto przykład:
Umiejętności oraz ich uzasadnienia (można je opisać zwięźle w CV lub w liście motywacyjnym):
- lekkie pióro i kreatywność (mogę pochwalić się tworzeniem treści marketingowych dla marki X przez 5 lat. Kultowe hasło, którym firma posługuje się do dziś, to moja sprawka)
- bardzo dobra znajomość systemów CMS (WordPress, Joomla!, Drupal — te platformy nie mają przede mną żadnych tajemnic. Potrafię je obsługiwać zarówno w zakresie publikowania treści, jak i instalacji wtyczek oraz optymalizacji pod kątem SEO),
- biegłe posługiwanie się oprogramowaniem graficznym (Adobe Photoshop, CorelDRAW, Adobe Lightroom, Gravit Designer — z tych narzędzi korzystam najczęściej w celu okraszenia tekstów mojego autorstwa niebanalnymi grafikami. Dla moich klientów wykonuję również fotografię produktową, którą później obrabiam przy pomocy wspomnianych programów. Przykładowe prace zostały zamieszczone w portfolio).
Błędy dotyczące zamieszczania umiejętności w CV
Powszechne błędy podczas pisania CV dotyczące umiejętności to:
- zamieszczanie kompetencji w nieodpowiedniej sekcji, np. Doświadczenie – może poskutkować tym, że osoby rekrutujące przeoczą istotną z ich punktu widzenia umiejętność;
- zaniżanie swoich kwalifikacji – w CV nie powinno się umniejszać swoim kompetencjom, w końcu to one stanowią atut i zadecydują o zatrudnieniu;
- przekłamywanie w drugą stronę – naciąganie umiejętności lub pisanie o kursach, do których nigdy się nie przystąpiło, prędzej czy później wyjdzie na jaw, więc nie warto tego robić;
- zbyt duża ilość informacji — nie należy przesadzać z nadmiernym wymienianiem swoich kompetencji. Lepiej zamieścić w CV jedynie te najbardziej istotne z punktu widzenia działu HR. Ewentualnie można je pogrupować w bloki tematyczne.
Sposób zamieszczenia umiejętności w CV
Dzięki dobremu rozmieszczeniu poszczególnych sekcji w CV dokument będzie czytelny, a dział HR szybko znajdzie istotne informacje. Zwykle blok Umiejętności w CV umieszcza się na samym dole lub na pasku bocznym. Natomiast opis poziomu zaawansowania danych umiejętności można ująć słownie w nawiasie lub użyć graficznych symboli i tym samym przedstawić swoje atuty w bardziej kreatywny sposób.
Przykład: znajomość języków obcych w CV określona przy pomocy gwiazdek i pięciostopniowej skali (1 gwiazdka na 5 to A1, czyli początkujący, przy czym kolejne oznaczają odpowiednio: A2, B1/B2, C1 i C2). Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie paska postępu sugerującego biegłość w zakresie danej kompetencji w CV. Symbole graficzne można stworzyć od podstaw, korzystając z profesjonalnego oprogramowania do tworzenia ilustracji i grafik. Natomiast osoby, które nie mają doświadczenia z tego typu aplikacjami, mogą skorzystać z gotowych wzorów oraz prostych narzędzi jak kreator CV.
Rozbudowana sekcja Umiejętności w CV może zadecydować o zatrudnieniu, zarówno w przypadku starań o wyższe stanowisko, jak i na początku kariery zawodowej, np. podczas ubiegania się o praktyki lub staż. Działy HR poszukują takich aplikacji o pracę, które potwierdzą, że dana osoba odznacza się kompetencjami niezbędnymi do wykonywania określonego zawodu i jednocześnie jej zatrudnienie wniesie dodatkowe korzyści do firmy. Warto mieć na względzie wszystkie powyższe wskazówki podczas pisania curriculum vitae. Sposób jego zaprojektowania może bowiem przesądzić o dalszych losach oraz zawodowej drodze na sam szczyt.
Materiał zewnętrzny