Racibórz doby modernizmu. Spacer szlakiem architektonicznych pereł miasta [ZDJĘCIA]
Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowano Spacer Szlakiem raciborskiej moderny. Uczestnicy mieli okazję zgłębić wiedzę z dziedziny historii sztuki, zwłaszcza tej dotyczącej modernizmu, przede wszystkim jednak w odniesieniu do historii powstania modernistycznych budynków na terenie Raciborza.
Spacer zaplanowano śladami zabudowy z lat 1918-1945, a przewodnikiem po raciborskiej architekturze modernistycznej było Stowarzyszenie Odra 1945.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu “Pamięć (znowu) odnaleziona”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego .
Uczestnicy spaceru nie tylko poznali trochę historii, ale również przekonali się, jak bogata w modernistyczną architekturę jest zabudowa Raciborza. Stowarzyszenie Odra 1945 pokazało uczestnikom wiele zapomnianych ścieżek i zakamarków, które odgrywały ważną rolę w okresie modernizmu.
Początkowy plan i trasa spaceru, ostatecznie mocno uległa zmianie. Z planowanych 6,5 kilometra, skrócono ją do 3,5 kilometra, by dostosować czas zwiedzania do założonych ram. Obiektów architektonicznych z okresu modernistycznego w Raciborzu jest bardzo dużo, ale większość jest położona w znacznych odległościach od siebie.
Największym i najważniejszym zabytkiem okresu modernistycznego w Raciborzu jest Wieża ciśnień przy ulicy Starowiejskiej. Uczestnicy spaceru nie mieli jednak okazji zobaczyć jej z bliska, dotarcie do tego obiektu zajęłoby bowiem sporo czasu. Za to dla spacerowiczów zorganizowano dwie niespodzianki, to możliwość wejścia do wnętrza dwóch budynków z okresu modernistycznego. Uczestnicy zobaczyli od środka Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu a także skarbiec byłego PKO na rynku.