Jego dziedzictwo łączy region z całym światem. W Rzuchowie zorganizowano koncert poświęcony pamięci Henryka Góreckiego [ZDJĘCIA, WIDEO]
Chór kameralny Cracow Singers dał w rzuchowskim pałacu (gm. Kornowac) koncert poświęcony pamięci wielkiemu, współczesnemu, polskiemu kompozytorowi – Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Sala, w której odbyło się spotkanie, była wypełniona do ostatniego krzesła.
Wydarzenie zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, których głównym celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. W ramach wydarzeń nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości.
Pałac w Rzuchowie jest dostępny na co dzień dla zwiedzających, ale właśnie to wydarzenie w 2018 roku otworzyło obiekt po dłuższej przerwie. Wówczas goście mogli zapoznać się m.in. z efektami podjętych prac konserwatorskich. Każda kolejna edycja odmierza czas od kiedy obiekt na powrót otworzył swoje podwoje.
Łączy region
W tym roku zorganizowano koncert chóru kameralnego Cracow Singers będącego częścią zadania publicznego, którego organizatorem jest Fundacja Equinum. Chór dwie pieśni wykonał z uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, aby w ten sposób nawiązać, że profesor Górecki uczęszczał do tej szkoły.
- „Połączeni dziedzictwem” to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Z regionu pochodził wspaniały, nieżyjący już kompozytor Henryk Mikołaj Górecki i właśnie to jego dziedzictwo, czyli muzyka łączy nasz region z całym światem - tłumaczy Ewa Mackiewicz, dyrektor Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury, czyli organizacji, która na co dzień dąży do rewitalizacji rzuchowskiego pałacu.
Grono przyjaciół coraz większe
Współwłaściciel obiektu i prezes Fundacji Janusz Gładysz powiedział Nowinom z kolei, że każde kolejne wydarzenie organizowane w pałacu ściąga nowych odwiedzających, co cieszy i dopinguje w pracach rewitalizacyjnych.
Ze sceny w swoim imieniu i żony Zofii (współwłaścicielki) mówił do zgromadzonych, że każdy kolejny koncert różni się od poprzednich. - Bo staramy się, aby kolejne wydarzenia były inne - wyjaśnił.
W jego ocenie grono przyjaciół wspierających właścicieli i Fundację w pracach rewitalizacyjnych się powiększa. - Myślę, że wszyscy przyczyniacie się do tego, że niedługo pałac ten będzie już gotowy też w środku, bo na zewnątrz prace kończymy. Jednak potrzebujemy w tym wsparcia - zaznaczył. Nowinom mówił, że cieszy się, że obiekt odwiedzają także parlamentarzyści. Gośćmi niedzielnego koncertu była senator Ewa Gawęda i poseł Adam Gawęda.
Ogromna osobowość
Prezes krakowskiej Fundacji Equinum, będąca także związana z chórem Cracow Singers z Henrykiem Góreckim znała się osobiście. - Urodziłam się w Rybniku, mieszkałam w Rydułtowach, a razem z panem profesorem chodziłam do jednego kościoła w Czernicy - mówiła gwarą. Henryk Mikołaj Górecki urodził się natomiast w Czernicy, dorastał w Rydułtowach, a następnie kształcił się w Rybniku i Katowicach.
Katarzyna Freiwald przyznała, że zorganizowanie koncertu poświęconego pamięci kompozytora było jej marzeniem. - To ogromna osobowość. My jako muzycy mieliśmy do czynienia z wieloma kompozytorami, ale profesor Górecki był wyjątkowy. O tej wyjątkowości świadczy to, że bardzo walczyliśmy o ten koncert - powiedziała.
Romana Kuczera, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku przytaczając postać Henryka Mikołaja Góreckiego, zaznaczyła, że mogłaby opowiadać o kompozytorze całą dobę i jego wspaniałej twórczości.
Ludzie
były poseł i senator
Była senator.