Głód ziemi jest coraz bliższy zaspokojenia
Grupa rolników z powiatu raciborskiego, której przewodzi radny Łukasz Mura, udała się do stolicy na rozmowy z dyrektorem generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Jak przekazał nam radny powiatowy, gospodarstwa rodzinne w powiecie raciborskim nadal ubiegają się o dzierżawę ziemi z zasobu Skarbu Państwa. Chcą je pozyskać, bo kończy się długoletnia umowa, jaką ma na ich dzierżawę wojnowicki Agromax. Datą graniczną jest czerwiec 2023 roku. - Chodzi o prawie 2 500 ha rozsianych po całym naszym powiecie - przypomina Ł. Mura.
Nie chcą agroturystyki
14 września 2022 roku w Warszawie odbyło się spotkanie w centrali KOWR (administrator ziemi Skarbu Państwa) z dyrektorem generalnym Waldemarem Humięckim. Zainicjował je poseł Michał Woś, o co prosili go raciborscy rolnicy i przewodniczącego Komitetu Państwowa Ziemia dla Rolników 2023 - Łukasz Mura.
Rolnicy domagają się przetargów ograniczonych, gdzie według pewnych kryteriów będą poddawani punktacji swojej oferty. Kluczowe mają być np. odległość działki od siedziby gospodarstwa, czy wiek rolnika.
- Nie chcemy agroturystyki. Chodzi o to, by przykładowo rolnik z Rudnika nie jechał na pole do Roszkowa. To również ochrona naszych dróg i walka z emisją dwutlenku węgla. Dalej utrzymujemy postulat, że 1 rolnik będzie mógł wygrać tylko 1 przetarg - dodaje Łukasz Mura.
Ochrona przed powodzią
Radny powiatowy z klubu PiS wskazuje także na zabezpieczenie terenów pod zbiorniki przeciwpowodziowe. - Chodzi o takie instalacje, które zabezpieczą nasze wioski przed „powodziami błyskawicznymi”. Przykładowo taki teren potrzebny jest pod zbiornik retencyjny na wjeździe do Nowej Wioski. Miałby zabezpieczyć przed podtopieniami Krzyżanowice - wyjaśnia Mura. Tym tematem interesuje się na forum rady powiatu. Liczy na działania władz gminy. - Osobiście dołożę wszelkich starań, by taki zbiornik powstał już w przyszłej kadencji samorządu - dodaje Mura.
W siedzibie KOWR rozmawiano również o terenach dedykowanych dla gmin pod tereny inwestycyjne. Są takowe lokalizacje po zrujnowanych, starych zabudowaniach gospodarczych.
Otwarte drzwi
- Z informacji jakie posiadamy, koncepcja podziału gruntów jest już na ukończeniu. Otrzymaliśmy również zapewnienie, że będziemy mogli jako Komitet w pewnym zakresie opiniować tę koncepcję, zanim zostanie ostatecznie zatwierdzona przez kierownictwo KOWR - dodaje Ł. Mura. - Mając wsparcie pracowitego parlamentarzysty, a także trzymając się razem, można wiele osiągnąć i żadne drzwi nie są dla nas zamknięte. Prawo działa na naszą korzyść. Trzeba jedynie chcieć z niego skorzystać i mieć odwagę zmieniać naszą rzeczywistość dla dobra wszystkich. Jak mawiał św. Jan Paweł II: wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali - podsumowuje radny Powiatu Raciborskiego.
Ludzie
Radny Powiatu Raciborskiego
A co z rolnikami z Agromaxu? Też będą startować w tym przetargu?
Łatwe czasy tworzą słabych ludzi, ciężkie czasy mocnych ludzi! Brawo dla Wosia i Mury