Prawie pół tysiąca obiektów zagrożonych eksploatacją górniczą w Marklowicach
Pod Marklowicami rusza eksploatacja nowej ściany, która przebiegać będzie przez tereny zamieszkałe. Mieszkańcy muszą się więc liczyć z obniżeniem terenu oraz ze wstrząsami górniczymi.
Kopalnia KWK ROW rusza z eksploatację nowej ściany pod Marklowicami. O szczegółach tego przedsięwzięcia informuje Grzegorz Gwoździk z KWK ROW Ruchu Marcel.
Gdzie będą fedrować?
Ściana, która zostanie uruchomiona we wrześniu to C-2a w pokładach 505wd. Jej eksploatacja będzie prowadzona na głębokości od 575 do 620 m przy średniej furcie wynoszącej 3 m. Całkowity wybieg ściany wyniesie 1 175 m. Eksploatacja ma być prowadzona do końca sierpnia przyszłego roku. - W odniesieniu do powierzchni terenu, ściana rozpocznie swój bieg w rejonie ul. Kormoranów około 180 metrów na wschód od ul. Wiosny Ludów. Eksploatacja będzie prowadzona w kierunku południowo-wschodnim przechodząc pod ul. Tomasza Zana i ul. Wiśniową. Zakończy swój bieg w rejonie ul. Jabłoniowej i ul. Bławatkowej - wyjaśnia Grzegorz Gwoździk. Dodaje, że w zakresie przewidywanych wpływów eksploatacyjnych znajduje się 498 obiektów kubaturowych, 92 z nich to obiekty jednorazowo wypłacone z tytułu odszkodowania. Większość z nich jest nadal w użytkowaniu.
Mogą powstać zagłębienia terenu
W wyniku eksploatacji ściany na powierzchni ujawnią się różnego rodzaju wpływy w tym niecki osiadań, czyli zagłębienie terenu powstałe wskutek zapadnięcia się warstw skalnych w wyniku podziemnej eksploatacji. Jak przekazuje Grzegorz Gwoździk, maksymalne obniżenie ternu osiągające wartość do 1,25 metrów wystąpią w terenie zabudowanym w rejonie ulic: Jabłoniowej, Kormoranów i Tomasza Zana. - W terenach objętych ściany C-2a, gdzie wcześniej zarejestrowano deformacje nieciągłe, istnieje możliwość ich reaktywacji - zapowiada.
Wstrząsy też będą
Jak informuje Gwoździk, oprócz wpływów statycznych związanych z obniżaniem się terenu mogą wystąpić również wpływy dynamiczne związane z występowaniem okresowo wstrząsów górniczych. Prognozowana wartość przyśpieszeń drgań gruntu (PGA) mogą wynieść maksymalnie do 600 mm/s2, natomiast wartości prędkości drgań gruntu (PGV) - maksymalnie 15 mm/s. - Maksymalne wartości energii wstrząsów związanych z eksploatacją mogą osiągnąć 2x10do6J. Chciałbym zapewnić, że ewentualne wstrząsy, jakie mogą się pojawić, nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa funkcjonowania obiektów budowalnych oraz infrastruktury technicznej - zauważa na koniec przedstawiciel KWK ROW Ruchu Marcel.
Skoro są wypłacone jednorazowo obiekty to dlaczego są używane?