Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Mszanie wyrósł grzyb z Australii. "Dawniej ludzie nazywali te szarawe kulki jajami węży lub czarcimi jajami"

W Mszanie odkryto niezwykły i rzadko spotykany okaz grzyba - okratek australijski, czyli tak zwane „palce diabła”.

W Mszanie wyrósł grzyb z Australii. "Dawniej ludzie nazywali te szarawe kulki jajami węży lub czarcimi jajami"
W 2014 znanych już było blisko 100 stanowisk okratka, głównie na pogórzu - w Sudetach i Karpatach. "Teraz pojawił się na Śląsku - w Mszanie" - zwracają uwagę gminni urzędnicy.

W jednym z mszańskich ogródków wyrósł okratek austrlijski - grzyb znany ze swojego specyficznego wyglądu i zapachu. Zdjęciami niecodziennego znaleziska podzielili się w mediach społecznościowych pracownicy Urzędu Gminy w Mszanie.

"Niezwykły grzyb, przypominający rozgwiazdę albo egzotyczny kwiat, wyrósł w ogrodzie mieszkanki Mszany. To okratek australijski, zwany potocznie: diabelskie palce lub śmierdząca ośmiornica. Jest to grzyb z rodziny sromotnikowatych, pochodzący z Antypodów, który coraz częściej pojawia się w Polsce" - brzmi fragment zamieszczonego postu. Dalej mszańscy urzędnicy zwracają uwagę, że dawniej ludzie nazywali okratka jajami węży lub czarcimi jajami.

"Okratek jest niewielki, przypomina małą ośmiornicę lub rozgwiazdę, a we wczesnym stadium rozwoju ma kulisty kształt, otoczony jest przezroczystą osłonką, przez którą przebija czerwony środek. Ładnie wygląda, ale brzydko pachnie - śluz z masą zarodnikową ma zapach zepsutego mięsa. Przyciąga muchy, które następnie przenoszą zarodniki. Nie jest trujący, ale z racji odoru - niejadalny. Nie należy do gatunków inwazyjnych, zagrażających rodzimej faunie i florze" - można się dowiedzieć z opublikowanego postu. Dalej gminny urzędnicy przekazują, że w Polsce po raz pierwszy występowanie interesującego grzyba zaobserwowali w 1975 r. mieszkańcy wsi z okolic Biłgoraja. W 2014 znanych już było blisko 100 stanowisk okratka, głównie na pogórzu - w Sudetach i Karpatach. "Teraz pojawił się na Śląsku - w Mszanie" - podkreślili.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Maruda (10.0. * .246) 23.09.2022 15:04

Pełno tego w przygranicznych lasach