Powiat wodzisławski chce zredukować zużycie prądu. "O jak najniższe rachunki walczy nie od dziś, a od lat"
Gaszenie świateł tam, gdzie nie są one potrzebne, sukcesywnie wymieniane są też żarówki na energooszczędne, ale także ograniczenie do dwóch dni w tygodniu ogrzewanie sauny na basenie w ZST w Wodzisławiu Śl. - to m.in. sposoby Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. na obniżenie zużycia energii elektrycznej.
W związku z obowiązkiem ograniczenia zużycia energii elektrycznej przez placówki samorządowe i rządowe włodarze muszą podjąć konkretne kroki. Jak zamierza oszczędzać samorząd powiatu wodzisławskiego?
Przetarg dopiero będzie
Kinga Jamioła z Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. zwraca nam uwagę, że obecnie przygotowywane są szacunki w zakresie kosztów zużycia energii elektrycznej m.in. na potrzeby przygotowania postępowania przetargowego na dostawę energii elektrycznej. - Sytuacja jest dynamiczna - komentuje dodając, że powiat o jak najniższe rachunki walczy nie od dziś, a od lat. - Już wcześniej budynki starostwa, jak i zdecydowana większość budynków powiatowych jednostek organizacyjnych oraz powiatowych szkół przeszły modernizacje ogrzewania i termomodernizacje. W większości budynków zabudowano również termostaty, pozwalające na oszczędności w zakresie zużycia energii, sukcesywnie wymieniane są też żarówki na energooszczędne i montowane czujniki ruchu - wylicza Kinga Jamioła.
Co jeszcze?
Starostwo podejmuje kolejne kroki, które mają obniżyć zużycie prądu. - W ostatnim czasie dokonano częściowego wyłączenia oświetlenia zewnętrznego budynków starostwa i jednostek powiatowych. Zostanie również skrócony czas i okres oświetlenia świątecznego - mówi nam Kinga Jamioła. Dodaje, że na co dzień pracownicy starostwa przestrzegają kilku prostych zasad, które przynoszą oszczędności. To m.in.: gaszenie świateł tam, gdzie nie są one potrzebne; wyłączanie oświetlenia sztucznego, gdy naturalne jest wystarczające; wyłączanie komputerów i innych sprzętów przed zakończeniem pracy, ale także udając się w teren, np. na wizje; zmniejszanie ogrzewania na termostacie przed zakończeniem pracy.
Jednostki też zaciskają pasa
Do jeszcze większego niż dotychczas oszczędzania zobligowały się także powiatowe jednostki. Każda z nich przesłała do wodzisławskiego starostwa informacje o tym, w jaki sposób zamierza zmniejszać zużycie energii. W większości są zbieżne z tymi, które wdrażane są w samym urzędzie. Ponadto np. ogrzewanie sauny na basenie w ZST w Wodzisławiu Śl. ograniczono do dwóch dni w tygodniu. Kinga Jamioła zwraca uwagę, że w PCKZIU w Wodzisławiu Śl. w tym roku została przeprowadzona modernizacja instalacji elektrycznej. W wyniku czego uzyskano oszczędność energii, poprzez zmniejszenie energochłonności, jak również zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Realizacja inwestycji pozwoliła na zamontowanie czujników ruchu, które mają nowoczesne zastosowanie oświetlenia LED-owego z automatycznym włączeniem i wyłączeniem źródeł światła. - Nowe oświetlenie zmniejsza pobór energii elektrycznej i ma dłuższą żywotność w porównaniu do żarówek energooszczędnych - mówi. W DPS w Gorzycach zostały zamontowane z kolei zestawy kolektorów słonecznych oraz 2 kogeneratory – urządzenia, dzięki którym produkuje się jednocześnie energię elektryczną oraz ciepłą wodę użytkową na własny użytek. W placówce planuje się także zamontowanie na całym obiekcie specjalnych terlatorów ograniczających zużycie wody, energii elektrycznej i ścieków.
Słusznie. Wodzisław miasto i Wodzisław powiat są bardzo biedne a wieczorami ulice świeca pustkami. Po co więc oświetlać budynki?