Regeneracja wtryskiwaczy – co to takiego, czy warto ją zamówić i jaki jest koszt naprawy wtrysków?
Zniszczone, zużyte, zanieczyszczone wtryskiwacze – to problem, którym każdy kierowca powinien szybko się zająć. Niesprawne wtryski mogą bowiem, przy zbagatelizowaniu problemu, wpłynąć na nieprawidłowe funkcjonowanie silnika oraz całego układu, co może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Jak temu zaradzić...? Przede wszystkim szybko! W porę zauważone symptomy nieprawidłowego działania wtryskiwaczy oraz od razu podjęte działania mogą szybko wyeliminować awarię. W takiej sytuacji przywrócenie odpowiednich parametrów pracy wtryskiwaczy jest bardzo ważne, by nie dopuścić do problemów z całym układem.
Czy kosztowna wymiana wtryskiwaczy na nowe elementy to jedyne rozwiązanie...? Na szczęście nie! Nie musisz już obawiać się czasochłonnych procesów i wysokich cen, by uporać się z nieprawidłowo funkcjonującymi wtryskami. Obecnie stosowane nowoczesne metody pozwalają na zregenerowanie większości wtryskiwaczy, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie im prawidłowych parametrów i pełnej funkcjonalności niczym fabrycznie nowym częściom. Skutecznosć regeneracji jest porównywalna do wymiany części na nowe, z niezaprzeczalną dodatkową zaletą: atrakcyjną ceną. To metoda coraz chętniej i częściej wybierana i polecana przez kierowców. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest regeneracja wtryskiwaczy, jak przebiega taki proces, oraz ile kosztuje, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Pierwsze objawy niesprawnych wtryskiwaczy: nie lekceważ ich i zadziałaj od razu!
Już pierwsze objawy nieprawidłowej pracy wtryskiwaczy powinny skłonić kierowcę do działania. Oznaczają one wyeksploatowanie części, lub też powstałe uszkodzenia lub zanieczyszczenia w układzie. Nie warto zwlekać, ponieważ dalsze użytkowanie niesprawnych części spowoduje większe uszkodzenia i pogorszenie stanu części, przez co regeneracja będzie bardziej skomplikowana (a co za tym idzie, bardziej kosztowna) lub nawet całkiem niemożliwa.
Przy szybkim zgłoszeniu do punktu regeneracji, koszty naprawy nie powinny być wysokie, jednak koszty regeneracji lub wymiany wtrysków, które pracują niewłaściwie przez dłuższy czas, mogą osiągnąć nawet kilkanaście tysięcy złotych! Dlatego też warto szybko zadziałać już po zauważeniu pierwszych objawów, dzięki czemu szybko i tanio można będzie poradzić sobie z problemem w specjalistycznym punkcie. Kierowca może mieć pewność w takim wypadku możliwości przywrócenia prawidłowych parametrów, określonych przez producenta, oraz pełnej sprawności części. Jeśli zbyt długo będziesz zwlekać, uszkodzenia lub eksploatacja wtryskiwaczy mogą stać się na tyle duże, że części te staną się bezużyteczne, zaś regeneracja nie będzie mogła być przeprowadzona. Wtedy pozostanie już tylko kosztowna wymiana wtryskiwaczy na nowe, jak i w wielu przypadkach konieczność naprawy lub wymiany wielu innych części układu!
Jeśli chodzi o koszty regeneracji wtryskiwaczy, mogą różnić się one w zależności od przypadku. Cena naprawy wtryskiwaczy zależeć będzie m.in. od stopnia ich eksploatacji oraz powstałych wad i uszkodzeń. Warto pamiętać, że im dłuższa eksploatacja już uszkodzonych lub zużytych elementów, tym większy stopień niesprawności, więcej części do wymiany, bardziej skomplikowana regeneracja i wyższe jej koszty. W niektórych przypadkacj może nawet dojść do konieczności wymiany nie tylko wtryskiwaczy i ich podzespołów, ale również filtra paliwa czy pompy wtryskowej. Jeszcze większymi następstwami może być już np. zatarcie silnika lub uszkodzenie turbosprężarki i tłoka w silniku. To już spory wydatek i duży problem dla kierowcy.
W związku z tym, że nadmierna eksploatacja wtryskiwaczy może doprowadzić do aż tak dużych zniszczeń, zalecamy już przy zauważeniu pierwszych objawów niesprawnych wtryskiwaczy udać się na profesjonalną diagnozę. W ten sposób można stworzyć plan naprawy, oraz zapobiec dalszym konsekwencjom. Im szybciej zostaną zdiagnozowane wady, tym łatwiejsze będzie usunięcie przyczyn niesprawności wtryskiwaczy, oraz tym szybciej i taniej można będzie przeprowadzić regenerację. Dłuższa eksploatacja wadliwych wtryskiwaczy może doprowadzić bowiem do tzw. „opiłkowania”, co przyniesie nieprzyjemne konsekwencje i wysokie koszty naprawy całego układu.
Diagnoza stanu wtryskiwaczy i ich parametrów
Co zrobić, gdy zauważysz pierwsze sypmtomy niewłaściwej pracy wtryskiwaczy...? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, koniecznie udaj się na sprawdzenie ich stanu oraz parametrów i diagnozę problemu! Takie sprawdzanie wtryskiwaczy, obejmujące weryfikację parametrów i ewentualnych uszkodzeń oraz wycieków, powinno odbyć się na specjalistycznej stacji testowej lub w wykwalifikowanym warsztacie. Potrzebny jest do tego bowiem profesjonalny sprzęt. Taka stacja diagnostyczna powinna być wyposażona w chwytaki, które pomogą w demontażu wtryskiwaczy z samochodu. W zależności od marki i modelu pojazdu, demontaż może być bowiem czynnością bardzo prostą, gdy są one łatwo dostępne, lub bardzo skomplikowaną (np. w Oplu Vivaro), gdy wtryskiwacze są zabezpieczone, a montaż możliwy jest jedynie z użyciem prasy.
Warto, by diagnozę, jak i demontaż, powierzyć sprawdzonemu punktowi serwisowymi, z doświadczonymi pracownikami oraz fachowym wyposażeniem i specjalistyczną wiedzą. To bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku występuje ryzyko uszkodzeń w układzie, spowodowane nieodpowiednim sprzętem lub błędem pracownika wynikającym z braku doświadczenia.
Wybierając punkt naprawy wtryskiwaczy, warto sprawdzić kilka aspektów. Przede wszystkim, taki punkt powinien posiadać wykwalifikowaną kadrę, z doświadczeniem w zakresie regeneracji wtryskiwaczy. Powinien mieć również odpowiednie i ważne certyfikaty i atesty, jak również profesjonalne wyposażenie, do którego zaliczamy m.in. mikroskop oraz myjkę ultradźwiękową. Ważny jest także specjalistyczny stół, oraz zachowanie sterylności podczas naprawy wtryskiwaczy, gdyż zanieczyszczenia znacznie wpływają na ich funkcjonowanie podczas eksploatacji samochodu.
Regeneracja wtryskiwaczy – jak przebiega?
Regeneracja wtryskiwaczy to kilka kroków, które jednak mogą nieco różnić się od siebie, w zaleśności od stanu wtryskiwaczy oraz zastanych ewentualnych uszkodzeń i wad. Etapy regeneracji przedstawiamy poniżej:
- Najpierw, po demontażu wtryskiwaczy z samochodu, przeprowadzona zostaje wstępna diagnoza wtryskiwaczy, oraz obejrzenie ich pod kątem widocznych uszkodzeń oraz wycieków. Rozmontowujemy je na poszczególne elementy i podzespoły;
- W kolejnym etapie przeprowadzamy bezpieczne i dokładne czyszczenie wtryskiwaczy z wykorzystaniem myjki ultradźwiękowej;
- Następnie czyścimy części z zalegających zanieczyszczeń, pod zwiększonym ciśnieniem i temperaturą (80°C), wykorzystując w tym celu specjalistyczne detergenty,
- Po oczyszczeniu wtryskiwaczy i ich podzespołów, weryfikujemy uszczelnienia wewnętrzne, a w razie ich wyeksploatowania lub uszkodzeń, wymieniamy na nowe;
- W kolejnym etapie wtryskiwacze zostają zmontowane, a podzespoły zniszczone, uszkodzone lub zużyte podlegają wymianie;
- Aby zweryfikować skuteczność naszych działań, wtryskiwacze zostają poddane szeregowi specjalistycznych, profesjonalnych testów. Są to m.in. test rozpylenia, Common Rail (czyli porównanie dawek wtryskowych i przelewów), pomiary obwodu elektrycznego czy testy ciśnienia otwarcia;
- Po potwierdzeniu skuteczności regeneracji, przeprowadzamy kalibrację parametrów pracy wtrysków.
Ponieważ wtryskiwacze przeznaczone do regeneracji to części używane, możemy je zastać w różnym stanie, zarówno jeśli chodzi o stopień eksploatacji, jak i uszkodzenia czy ewentualne wycieki. Różnice zauważymy w wyglądzie oraz funkcjonalności części. Często mamy też do czynienia z niezauważalnymi na pierwszy rzut oka wadami ukrytymi, których wykrycie jest trudne, ale dla profesjonalistów z odpowiednim sprzętem i doświadczenie możliwe. Dlatego też tak ważne jest, aby regeneracja przeprowadzona była zawsze w sprawdzonym, specjalistycznym punkcie serwusowym z doświadczeniem i wykwalifikowanymi pracownikami. Możemy to potwierdzić licznymi przypadkami. Przykładowo, minimalne pęknięcie podzespołu wtryskiwacza może spowodować rozszczelnienie i krytyczne uszkodzenie elementu. To dlatego, że pęknięcie które wydaje się być mało znaczące podczas naprawy przeprowadzanej na zimnym silniku, po regeneracji, w trakcie eksploatacji samochodu, gdy wtryskiwacze poddawane są działaniu wysokiej temperatury, znacząco się pogłębi. W takim przypadkach niezwykle ważne jest doświadczenie pracowników, gdyż tylko w ten sposób możliwe jest jego zauważenie i odpowiednie postępowanie. Jeśli takie uszkodzenie zostanie przeoczone, i „wyjdzie” dopiero podczas jazdy, niestety będzie już za późno. Równie istotne jest przeprowadzenie końcowych, profesjonalnych testów z wykorzystaniem odpowiedniego oprzyrządowania. Dzięki temu skuteczność regeneracji zostanie potwierdzona, a szczelność układu i dynamika procesu wtryskiwania będą pewne. Klient powinien otrzymać wydruki z testów i uzyskane parametry wtryskiwania, aby mieć pewność prawidłowego przeprowadzenia procesu oraz tego, że jego wtryskiwacze będą sprawnie funkcjonować przez wiele tysięcy kilometrów.
Decydując się na niesprawdzony lub na nieprofesjonalny punkt regeneracji, ryzykujesz uszkodzeniem części, a co za tym idzie – utratą pieniędzy. Uszkodzenie, które ujawni się podczas jazdy, nie tylko sprawi, że przeprowadzona regeneracja pójdzie na marne, ale również będzie wymagać kolejnej naprawy lub nawet wymiany wtryskiwaczy na nowe.
Sprawdzony punkt naprawy zapewni Ci również gwarancję na części, które zostaną naprawione. Zwróć uwagę na to, czy serwis ją oferuje. Standardowa gwarancja obejmuje 12 miesięcy i jest potwierdzeniem dla klienta, że punkt naprawy zapewnia najwyższą jakość swoich usług. To również pewność bezpieczeństwa i tego, że w razie napotkania jakiegokolwiek problemu po regeneracji, klient może liczyć na szybkie naprawienie problemu z korzyścią dla niego.
Profesjonalne punkty regeneracji oferują także, oprócz standardowej 12 – miesięcznej gwarancji, gwarancję jakości naprawy. Dlatego też wszelkie wykonane po regeneracji pomiary powinny być udokumentowane oraz dostarczone klientowi, by miał on pewność skuteczności przeprowadzonego procesu. Otrzymasz komputerowe wyniki z testów oraz wskazania osiągniętych parametrów. Dodatkowo, fachowy punkt naprawy wtryskiwaczy powinien do zregenerowanych części dostarczyć również instrukcję montażu, nowy oring oraz miedzianą podkładkę, co sprawi, że wtryskiwacze będą gotowe do montażu, zaś samochód szybko gotowy do odbioru.
Warto również wiedzieć, że obecnie najbardziej wiarygodne wyniki dają testy komputerowe, przeprowadzone na profesjonalnym stole probierczym zakupionym u wiarygodnego producenta. Takich testów nie da się przekłamać, i otrzymane wyniki z testów z pewnością dadzą pewność wiarygodności otrzymanych wyników oraz skuteczności przeprowadzonej przez serwis naprawy.
Jak regeneracja wtryskiwaczy, to tylko w sprawdzonym punkcie!
Oddaj wtryskiwacze w dobre ręce, aby mieć pewność, że posłużą Ci przez długi czas! Jak zatem wybrać punkt naprawy, by zyskać gwarancję jakości...? Fachowy serwis powinien sprostać Twoim wymogom i zapewnić bezpieczną, skuteczną, profesjonalną naprawę oraz gwarancję. W ten sposób zregenerowane wtryskiwacze będą mogły pracować bezpiecznie i bez żadnych problemów przez nawet ponad 200tys. kilometrów! Zaufaj profesjonalistom.
Wybierając punkt naprawy wtryskiwaczy, upewnij się, czy posiada doświadczenie w zakresie regeneracji wtryskiwaczy, profesjonalne wyposażenie oraz zaplecze techniczne, oraz wykwalifikowanych pracowników. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność wysokiej jakości usług, a co za tym idzie – sprawną pracą wtryskiwaczy. Ważne, by żadna ich usterka nie została pominięta w trakcie procesu naprawy. Jeśli punkt serwisowy nie jest wykwalifikowany w zakresie naprawy wtrysków, może uszkodzić części, w wyniku czego nie tylko regeneracja okaże się nieskuteczna, ale może również przyczynić się do powstania poważnych uszkodzeń w innych częściach układu.
Jak zaś wyglądają koszty regeneracji...? Jeśli obawiasz się, że wybór profesjonalnego zakładu wiąże się z wysoką ceną, niesłusznie! Koszty zależą bowiem od tego, jak szybko zareagujesz na sypmtomy niewłaściwej pracy wtryskiwaczy. Najbardziej cena regeneracji wzrasta bowiem nie wraz z jakością usług punktu regeneracji, ale wraz ze stopniem zużycia lub uszkodzenia elementów. Im mniejsze zużycie wtrysków, i im mniej wad, tym niższa cena. Dlatego też od razu po zauważeniu pierwszych objawów niewłaściwej pracy wtryskiwaczy, udaj się na diagnozę do sprawdzonego punktu. Dzięki temu szybko i w atrakcyjnej cenie będziesz mógł przywrócić swoje wtryskiwacze do stanu niczym fabrycznego!
Materiał zewnętrzny