Igły do cieniowania tatuażu – jak wybrać najlepsze?
Choć laikom może się wydawać, że igły do tatuażu niespecjalnie się pomiędzy sobą różnią, rzeczywistość jest inna. Jednym z najważniejszych elementów warsztatu artysty jest umiejętność dobrania igły do konkretnej czynności.
Jak dobrać igły do tatuażu?
Igły do tatuaży różnią się pod wieloma względami, a ich parametry wpływają bezpośrednio na kwestie użytkowe. Kluczowe znaczenie odgrywa liczba igieł w zestawie (to, co zwykle określamy mianem igły, to w rzeczywistości nawet kilkanaście zlutowanych ze sobą niezależnych igieł), ich ułożenie, średnica oraz długość stożka, a więc ostrego zakończenia igły.
Liczba konfiguracji jest olbrzymia. Aby tatuatorzy mogli się łatwiej zorientować, z jaką igłą mają do czynienia, stosuje się skróty określające każdą z tych cech. Przed przystąpieniem do pracy należy więc poznać najczęściej spotykane konfiguracje i dowiedzieć się, która z nich sprawdzi się w określonej czynności.
Rodzaje igieł do tatuażu
Pozornie rozszyfrowanie skrótowego zapisu może być trudne. Aby go zrozumieć, najpierw trzeba poprawnie określić rodzaj igły. O nim decyduje natomiast ułożenie igieł w zestawie.
Oto najczęściej spotykane konfiguracje:
- F – Flat – płaskie;
- RS – Round Shader – okrąg;
- RL – Round Liner – zwarty okrąg;
- TL – Tight Liner – ciasny okrąg;
- RF – Round Flat – jeden rząd, płasko;
- MG / M1 – Magnum – dwa rzędy naprzemiennie ;
- RM – Round Magnum – dwa rzędy płasko.
Oprócz tego oznaczenie wskazuje również na średnicę pojedynczej igły. Najczęściej spotyka się przy tym zapis amerykański:
0,2 mm – 6; 0,25 mm – 8, 0,30 mm – 10, 0,35 mm – 12, 0,40 mm – 14
Oprócz tego zwykle w zapisie uwzględnia się liczbę igieł oraz opisowo długość stożka – od krótkiego (short taper) do bardzo długiego (Extra Long Taper). Dzięki tak kompleksowym informacjom dobór i wymiana igły w maszynce do tatuażu podczas pracy są zdecydowanie łatwiejsze.
Jak znaleźć dobre igły?
Igły to szczególny element wyposażenia każdego studia tatuażu. Oczywiście są jednorazowe i można korzystać z nich jedynie podczas jednej sesji, tatuując jednego klienta. Rzecz jasna, szczególnie przy rozbudowanych projektach, potrzebne jest także ich wymiana, aby możliwe było zrealizowanie konkretnych zadań. W związku z tym warto znaleźć sprawdzonego dostawcę, takiego jak Orakon, który oferuje igły do tatuażu.
Kluczowe znaczenie odgrywa jakość wyrobów i gwarancja spełniania przez nie najwyższych norm sanitarnych. Należy zwrócić na to uwagę, aby zagwarantować klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa i zminimalizować ryzyko potencjalnego zakażenia.
Igły do wypełniania tatuażu: czym powinny się charakteryzować?
Igły do wypełnienia tatuażu czy cieniowania oczywiście różnią się od igieł wykorzystywanych do konturowania. Należy odpowiednio dobrać zarówno średnicę i profil stożka, jak i rodzaj igły. Dzięki temu uda się osiągnąć zdecydowanie lepszy efekt oraz znacząco ułatwić pracę artysty. Do wypełnień zazwyczaj wykorzystuje się igły o większej średnicy – pozwala to na wprowadzenie większej ilości farby, jednak wiąże się z mniejszą precyzją.
Do wypełnienia można wykorzystać różne rodzaje igieł w zależności od tego, jaki efekt mają zagwarantować oraz jak intensywne ma być wypełnienie tuszem. Uniwersalnym wyborem są igły Magnum. W tym celu można również wykorzystywać igły do tatuażu Round Liner, a w niektórych przypadkach dobrym wyborem będzie Round Shader. Ten typ igły do tatuażu znakomicie sprawdza się również w przypadku cieniowania. Oczywiście wiele zależy przy tym nie tylko od celu, ale również indywidualnego stylu i przyzwyczajeń konkretnego artysty.
Materiał zewnętrzny