Jak powinna wyglądać Polska Łąka Kwietna? Opowiedział o tym w Raciborzu dr hab. Łukasz Łuczaj
Warsztaty z Łukaszem Łuczajem - wspólnie przedsięwzięcie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu i Arboretum Bramy Morawskiej – przyciągnęło duże grono zainteresowanych botaniką użytkową. Warsztaty, które odbyły się w sobotę 8 października, składały się z dwóch części.
Podczas części teoretycznej zgromadzeni w bibliotece wysłuchali wykładu na temat łąk kwietnych, natomiast część praktyczna odbyła się w Arboretum (gdzie w Zaczarowanym Ogrodzie rosną łąki z mieszanek profesora Łuczaja).
Łukasz Łuczaj jest z wykształcenia botanikiem. Zajmuje się naukowo etnobotaniką – dokumentacją tradycji użytkowania roślin na świecie oraz botaniką użytkową. Zajmuje się też etnomykologią (dziedzina nauki zajmująca się rolą grzybów w kulturze). Na co dzień tworzy swój Dziki Ogród w Pietruszej Woli na Pogórzu Dynowskim i pracuje jako wykładowca w Instytucie Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na niewielką skalę tworzy mieszanki do zakładania łąk kwietnych oraz prowadzi warsztaty dzikiej kuchni.
Książki autorstwa Łukasza Łuczaja są dostępne do wypożyczenia w Bibliotece na ul. Kasprowicza 12.
O jaką łąkę kwietną walczymy?
Temat łąk kwietnych od kilku lat zdobywa popularność. Wiele miasta inwestuje w gotowe mieszanki, które mają wprowadzić w zurbanizowany krajobraz więcej zieleni. Pojawienie się łąk w miejskiej przestrzeni budzi sporo kontrowersji, często wynikających z niewiedzy. Błędy popełnia się począwszy od wyboru nieodpowiedniej mieszanki do wysiewu (należy unikać jednorocznych mieszanek roślin obcych, które nie odnawiają się w kolejnym roku i stanowią zagrożenie dla rodzimych gatunków), po ignorowanie instrukcji pielęgnacji (ważne jest koszenie według wytycznych). Łąka kwietna jest z założenia tworem sztucznym i by swoją urodą cieszyły oko, należy pozbyć się litości i ingerować kiedy łąka tego wymaga.
Dzika kuchnia w Zaczarowanym Ogrodzie
Druga część warsztatów z Łukaszem Łuczajem miała charakter terenowy. W Arboretum Bramy Morawskiej można było z bliska przyjrzeć się jak mieszanki typu Polska Łąka Kwietna radzą sobie w naturze. Odwiedzający tego sobotniego południe Arboretum mogli obserwować grupę wsłuchaną w każde słowo profesora botaniki i podjadających przy tym żołędzie i inne liście.
Partnerem raciborskiej biblioteki w projekcie „Łączy nas Biblioteka” jest Arboretum Bramy Morawskiej. Biblioteka serdecznie dziękuję Dyrektor i Pracownikom Arboretum za owocną współpracę!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
źródło: MiPBP w Raciborzu