Powstańcy świętują razem z arcybiskupem, prezydentem i mażoretkami, czyli 100 lat I LO w Rybniku [ZDJĘCIA]
Msza święta z udziałem arcybiskupa Damiana Zimonia, wielka parada ulicami miasta z prezydentem Piotrem Kuczerą, uroczysta gala w Teatrze Ziemi Rybnickiej - wszystko to składa się na główne obchody jubileuszu 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku, które zorganizowano 14 października 2022 r. Przed nami jeszcze wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej sali gimnastycznej oraz spotkanie absolwentów (sobota, 15 października).
Życie jak pieśń, którą skomponował Pan Bóg
Rankiem 14 października pierwszoklasiści I LO w Rybniku złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
Następnie nauczyciele i uczniowie udali się do bazyliki, gdzie odprawiono jubileuszową mszę świętą. Wzięli w niej udział przedstawiciele Sejmiku Województwa Śląskiego, władz miasta, byli i obecni nauczyciele, uczniowie oraz absolwenci "Powstańców". Do grona tych ostatnich zaliczają się się m.in. prezydent Piotr Kuczera, arcybiskup Damian Zimoń oraz biskup Grzegorz Olszowski.
Podczas homilii zwrócono uwagę na początki I LO związane bezpośrednio z powrotem Rybnika do Polski. W ciągu minionych stu lat szkoła i jej znakomici nauczyciele pomagali uczniom posiąść prawdziwą mądrość - rozumianą nie tylko jako wiedza, ale również właściwa hierarchia wartości, umiejętność bycia dobrym i uczciwym człowiekiem.
- Niech życie wasze dźwięczy jak pieśń, którą skomponował Pan Bóg. On jest drogą, prawdą i życiem
- powiedział abp. Damian Zimoń do uczniów I LO na zakończenie mszy świętej.
Wielka parada ulicami Rybnika
Po mszy świętej zorganizowano pochód ulicami miasta z udziałem mażoretek, orkiestry, władz i szeroko pojętej rodziny "Powstańców". Następnie uroczystości przeniosły się do Teatru Ziemi Rybnickiej, gdzie zorganizowano okolicznościową galę.
Gala w Teatrze Ziemi Rybnickiej
Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły z wizerunkiem Matki Bożej Pszowskiej oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Po oficjalnych przemówieniach Grzegorz Wolnik wraz z profesorem Tadeuszem Sławkiem wręczyli wyróżnienia Zasłużony dla Województwa Śląskiego. Wreczono również medale Mikołaja z Rybnika - W Służbie Oświaty. Otrzymali je byli nauczyciele I LO Hubert Cop, Alicja Godlewska oraz Maria Mrozek. Dyrektor szkoły wręczył również pamiątkowe medale na stulecie szkoły. Całości towarzyszył występ szkolnego chóru Bel Canto. Profesor Tadeusz Sławek wygłosił krótki wykład "Tęcza z łez i krwi, czyli o szkole". Mówił m.in., że zadaniem szkoły nie jest wychowanie wyborcy, lecz mądrego człowieka decydującego o swoich własnych wyborach. Na zakończenie uczestnicy zobaczyli spektakl w reżyerii Izy Karwot.
Polecamy również obszerny wywiad z dyrektorem I LO w Rybniku Tadeuszem Chrószczem:
Nie wybrałem sobie zawodu za karę. Wywiad z dyrektorem I LO w Rybniku
Ludzie
Prezydent Rybnika