Jak chronić swoje dziecko przed przestępcami w internecie?
Po szokujących doniesieniach Śląskiej Policji, o zatrzymaniu mężczyzny, który nakłaniał nastolatki do wysyłania mu nagich zdjęć i filmów, funkcjonariusze przypominają zasady, które pomogą uchronić dzieci przed przestępcami działającymi w sieci.
Internet jest nieodłącznym elementem życia młodych ludzi. Rodzice powinni jednak uświadamiać i uczyć swoje dzieci, jak bezpiecznie korzystać z możliwości, które daje to narzędzie. W rozmowie wyjaśnij swoim dzieciom, jakie mogą być skutki nieprzemyślanych zachowań, spontanicznych działań czy relacji z innymi, często nieznajomymi osobami.
Dzieci i młodzież są podatne na manipulację, warto im to wytłumaczyć, by minimalizować ryzyko dramatycznych sytuacji, które dla emocji i psychiki osoby małoletniej mogą mieć poważne następstwa.
Policja, po informacjach nt. wykorzystania seksualnego 13-latki przez nieznajomego, podającego się za 19-latka, mężczyznę, przygotowała zestaw zasad, które wspierają bezpieczeństwo młodych osób w sieci.
Przekaż te rady swoim dzieciom:
- Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w internecie. Ktoś, kto podaje się za Twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Ciebie złe zamiary. Nigdy w 100% nie można zaufać osobie poznanej w sieci. Spotkania z osobami poznanymi w internecie mogą być niebezpieczne, choć mogą się wydawać ekscytujące i atrakcyjne - nie ulegaj temu wrażeniu. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.
- Chroń swoją prywatność. Nie podawaj swoich danych, jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy. Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas. W adresie swojej poczty elektronicznej nie używaj własnego imienia i nazwiska. Jeżeli prowadzisz w internecie stronę, nigdy nie podawaj tam swojego adresu domowego, numeru telefonu itp.
- Odchodząc od komputera, nie zapominaj o wylogowaniu się ze swojego konta na poczcie czy portalu społecznościowym. Wtedy niepowołane osoby nie będą miały okazji poznać Twoich danych.
Rady dla rodziców:
- Dziecku należy towarzyszyć w poznawaniu internetu, jak również odpowiednio zabezpieczyć komputer programami filtrującymi dostosowanymi do wieku dziecka oraz antywirusowymi.
- Pamiętajmy, że dzieci łączą się nie tylko przez komputer, ale również przez telefon komórkowy.
- Interesujmy się i pytajmy, starając się poznać internetowy świat swojego dziecka: jego znajomych i ulubione strony.
- Słuchajmy i nie krzyczmy - nasze dziecko musi czuć, że w każdej sytuacji może przyjść do nas i powiedzieć o tym, co je zaniepokoiło czy przestraszyło. Jeśli będzie bało się naszej reakcji, może nie podzielić się z nami swoimi obawami.
- W przypadku poważnych problemów z bezpieczeństwem w internecie, w tym: nielegalnych treści, niebezpiecznych kontaktów czy cyberprzemocy, natychmiast powiadamiajmy odpowiednie instytucje.