Już niedługo zmiana czasu. Będziemy spać o godzinę dłużej
W najbliższy weekend, w nocy z 29 na 30 października przestawiamy zegarki. Zmiana czasu z letniego na zimowy skutkuje tym, że będziemy spać o godzinę dłużej.
Zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Za sprawą przepisów co roku w ostatnią niedzielę października przechodzimy z czasu letniego na zimowy, a wskazówki zegarków przestawiamy z 3.00 na 2.00. Technologia częściowo wyręczy nas z ręcznego cofania zegarków, ponieważ laptopy i smartfony z reguły dokonują takich zmian automatycznie, trzeba jednak pamiętać o przestawieniu zegarków analogowych oraz w sprzętach AGD.
Likwidacja zmiany czasu
W Unii Europejskiej pojawił się pomysł odejścia od zmian czasu. Po rezolucji Parlamentu Europejskiego z 8 lutego 2018 r. sprawą zajęła się Komisja Europejska. KE przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich, zgodnie z którymi blisko 90% głosujących zadeklarowało chęć odejścia od zmian czasu. W marcu 2019 r. Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które miały znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków wiosną i jesienią. Projekt nowelizacji dyrektywy przewidywał, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie miały zachować prawo do decydowania o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Ostatecznie nie doszło do likwidacji zmiany czasu. Zwróćmy uwagę, że rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach świata.
Jak zmiany czasu wpływają na zdrowie i gospodarkę?
Badań dotyczących wpływu zmiany czasu na nasze zdrowie, samopoczucie, środowisko i gospodarkę nie brakuje. Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10% Dziś w wymiarze ekonomicznym zmiany czasu to głównie koszty. Szczególnie zauważalne są one w systemach logistycznych - tam, gdzie wykorzystywany jest system pracy zmianowej czy w systemach elektronicznych prowadzących transakcje finansowe w wymiarze globalnym.
mądry przemilczy
głupek skomentuje
mowa srebrem
milczenie złotem
Tytuł "Już niedługo ... " tylko myli. A wystarczyło podać datę zamiast tego ble ble vbe.
Kolejny raz przekonujemy się, że nie warto tu zaglądać, niewiele jesteście warci.
Wstyd, na cały wasz zasięg.