Co robić z zużytym olejem jadalnym? "To odpad, nie wylewaj go"
Nie można go wykorzystywać dwukrotnie, a użyty należy odpowiednio zutylizować. Czerwionka-Leszczyny przypomina ważne zasady dotyczące segregacji olejów i tłuszczów jadalnych. Czy wiesz co robić a czego nie?
Ważną wiedzę dotyczącą segregacji olejów i tłuszczów poznają uczniowie szkół w Czerwionce-Leszczynach, gdzie realizowany jest ekoprojekt. To jednak istotne informacje, które przydają się każdemu.
Gmina przypomina, iż zużyty olej jadalny to odpad, który zanieszczyszcza środowisko. Nie należy go używać więcej niż raz, w innym przypadku wytwarzają się szkodliwe dla zdrowia substancje.
Zużytego oleju nie należy też wylewać do zlewu czy toalety, osadza się w wtedy w rurach i może prowadzić do awarii sieci kanalizacyjnych.
Ponadto olej, który dostaje się razem z innymi ściekami do oczyszczalni, nie jest w zupełności oczyszczany i trafia do naszego środowiska. O ile smażenie jest zdrowe, o tyle olej, który po nim pozostaje, to odpad, który zanieczyszcza środowisko. Kiedy olej trafia do rzek czy mórz pozostaje na ich powierzchni, uniemożliwia prawidłowe natlenienie wody i przepuszczanie promieni słonecznych. Bez tego rośliny nie mogą przeprowadzać fotosyntezy, czyli najważniejszego procesu dla istnienia życia na ziemi - wyjaśniają urzędnicy z Czerwionki-Leszczyn.
Również wylewanie oleju na kompost nie jest najlepszym pomysłem. Takie działenia może prowadzić do zepsucia kompostu, istnieje też prawdopodobieństwo skażenia wód powierzchniowych i podziemnych, stanowiąc zagrożenie dla organizmów żyjących pod glebą.
Co zatem robić z zużytym olejem?
Wlej go do plastikowej butelki (np. po wodzie lub mleku). Szczelnie ją zakręć i schowaj np. pod zlew. Napełniaj butelkę stopniowo, a gdy będzie pełna, wrzuć ją do najbliższego pojemnika na zużyte oleje i tłuszcze. Gdzie znajduje się taki pojemnik? To można sprawdzić na mapie: http://www.segregujolej.pl/mapa/