Samorządowcy, społecznicy, sportowcy. Wspominamy tych, którzy odeszli z powiatu wodzisławskiego
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, w którym wspominamy te osoby, które w minionych 12 miesiącach odeszły do wieczności. Przypominamy znane, cenione osoby z powiatu wodzisławskiego i z nim związane, z którymi musieliśmy się pożegnać.
Jerzy Gawliczek
Był autorem licznych opracowań z zakresu górnictwa i ratownictwa górniczego. Był m.in. jednym z budowniczych Górniczej Sztolni Ćwiczebnej w Wodzisławiu Śl. Wieloletni sympatyk i członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Organizator rajdów rowerowych na terenie powiatu wodzisławskiego. Był wieloletnim uczestnikiem pieszego rajdu szlakiem Marszu Śmierci - upamiętniającego śmierć tysiąca osób, którzy w 1945 r. wyruszyli z obozu w Auschwitz-Birkenau do Wodzisławia Śl. Stworzył regulamin odznaki turystycznej "Szlakiem ewakuacji więźniów KL Auschwitz". Zmarł 6 listopada w wieku 78 lat.
Krystian Dziuba
Chórzysta, laureat wielu nagród oraz organizator Wodzisławskich Spotkań Kolędowych. Przez lata odpowiadał za życie kulturalne Wodzisławia Śl. i regionu. Chórzystą został dokładnie pół wieku temu, gdy w 1962 roku wstąpił do chóru "Dzwon" w rybnickiej dzielnicy Paruszowiec. Ponad dwadzieścia lat później został śpiewakiem i działaczem radlińskiego chóru "Echo", gdzie przez lata od 1995 r. pełnił funkcję prezesa. W 2005 r. objął funkcję prezesa wodzisławskiego okręgu Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, w którym wcześniej był wiceprezesem. Jego wieloletnie zaangażowanie ubarwiło życie kulturalne całego powiatu wodzisławskiego. Zmarł 4 stycznia w wieku 77 lat.
Lech Litwora
Radny Powiatu Wodzisławskiego I kadencji (1998-2002), wiceprezydent i prezydent Wodzisławia Śl. (1993-1995), przewodniczący tamtejszej rady miejskiej (2006-2010). Lech Litwora przez wielu zapamiętany został jako wielki społecznik. Był wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Działał również w Odrze Wodzisław Śl. Najwięcej energii poświęcał jednak działalności w Fundacji „Wspólnota Dobrej Woli”, wspierającej rehabilitację dzieci i młodzieży z terenu powiatu wodzisławskiego oraz działalność Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży. W ostatnim okresie pełnił funkcję Honorowego Członka Zarządu Fundacji. Zmarł 1 kwietnia. Miał 86 lat.
Zbigniew Kicka
Trener, bokser, pierwszy polski medalista mistrzostw świata i olimpijczyk z Montrealu. Choć urodził się w Polanicy-Zdroju, to jednak z naszym region związał swoje życie. Mieszkał w Radlinie. Tam w latach 1971-1973 trenował w Górniku Radlin. Wcześniej, bo w latach 1965–1971 trenował w BBTS/Włókniarz-BBTS Bielsko-Biała. Swoje największe sukcesy osiągnął między 1973 a 1982 w Górniku Pszów. Był pierwszym polskim medalistą mistrzostw świata, kiedy to zdobył brązowy medal w Hawanie w 1974 r. Dwukrotnie reprezentował nasz kraj na igrzyskach olimpijskich. Stoczył w sumie 320 walk, w tym było 277 zwycięstw, 6 remisów i 37 porażek. Zmarł 4 maja. W chwili śmierci miał 72 lata.
Andrzej Brzeźinka
Ceniony trener siatkarski, a przede wszystkim człowiek, którego nie dało się nie lubić. Był niezwykle ceniony w środowisku siatkarskim, od lat związany głównie z Radlinem oraz Wodzisławiem Śl. Był zawodnikiem Górnika Radlin (lata 1994-95), a następnie jego szkoleniowcem. Od 2011 r. był związany z MKS Zorza Wodzisław Śląski. Zmarł 14 maja. Miał 63 lata.
Henryk Tomala
Społecznikiem mocno zaangażowanym w sprawy gminy Gorzyce, gdzie mieszkał. Pełnił przez wiele lat funkcję sołtysa Osin. Był radnym gminy Gorzyce czterech kadencji, od 2002 r. do 2018 r. Człowiek niezwykle zaangażowanego w życie społeczne. Zmarł w sierpniu, mając niespełna 78 lat.
Ks. Józef Tatarczyk
Urodził się w Wodzisławiu Śl. Przez 48 lat pracował na terenie Polski jako misjonarz rekolekcjonista, prowadził także rekolekcje dla księży, sióstr zakonnych i kleryków. Przez wiele lat pełnił funkcję kapelana sióstr służebniczek w Skrzyszowie. Przez 16 lat pisał artykuły w miesięczniku "Misjonarz". Był autorem pieśni kościelnych m.in.: "Nie zamykajmy serc, zbawienia nadszedł czas" oraz "O Matko Fatimska pragniemy Cię czcić". Zmarł nocą 8 sierpnia w 91. roku życia i 66. roku kapłaństwa.
Franciszek Pieczka
Jeden z najznamienitszych i najbardziej lubianych polskich aktorów, wybitny Polak i patriota. Urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie, w tradycyjnie śląskiej rodzinie. Tutaj się wychował i zdobył wykształcenie. Choć od ponad pół wieku mieszkał daleko od śląskiej ziemi, często wracał w rodzinne strony i zawsze podkreślał skąd pochodzi. Odtwórca wielu niezapomnianych ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych i radiowych, które na zawsze zapisały się w pamięci pokoleń widzów i słuchaczy. Zagrał w filmach, serialach i słuchowiskach, takich jak: „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Quo vadis” czy „Czterej pancerni i pies”. Zmarł 23 września. Miał 94 lata.
Irena Sauer
Folklorystka, autorka śpiewników i poezji, znawczyni śląskiej kultury oraz animatorka życia kulturalnego w naszym powiecie. Była instruktorką i szefową Artystycznej Rodzinki Seniorów „Nie Dejmy Sie”. Za swoją działalność doceniona wiele razy, w tym m.in. dwukrotnie Nagrodą Powiatu Wodzisławskiego w Dziedzinie Kultury w roku 2009 i 2014. Przez wiele lat była jurorką w konkursach gwary i tradycji górnośląskich. Zmarła 13 października w wieku 87 lat.