50 lat Elektrowni Rybnik. Pracownicy otrzymali odznaczenia [ZDJĘCIA]
Elektrownia Rybnik obchodzi w tym roku 50-lecie swojego funkcjonowania, z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego uhonorowano zasłużonych pracowników. W wydarzeniu wzięli również udział parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, firm współpracujących i instytucji, a także zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Rok 2022 jest rokiem szczególnym dla Elektrowni Rybnik, która obchodzi rocznicę 50-lecia istnienia. To 31 grudnia 1972 roku popłynął pierwszy prąd z elektrowni, która już wtedy stanowiła ważny filar gospodarki i rozwoju kraju. Przez ostatnie 50 lat zakład, w sposób ciągły i niezakłócony, dostarcza energię do krajowego systemu elektroenergetycznego. Można powiedzieć, że ten płomień, który zapłonął 50 lat temu, płonie nadal i będzie płonął jeszcze przez wiele lat – powiedział podczas spotkania Andrzej Legeżyński, prezes zarządu spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należy Elektrownia Rybnik.– Dziękuję wszystkim pracownikom za ich zaangażowanie i trud, jaki włożyli w ciągu tych 50 lat w pracę Elektrowni Rybnik.
Z okazji jubileuszu 50-lecia 12 pracowników Elektrowni Rybnik zostało uhonorowanych Medalami Złotymi za Długoletnią Służbę, przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, a 24 pracowników Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Energetyki nadanymi przez Minister Klimatu i Środowiska Annę Moskwę. Medalami i Odznakami zostali uhonorowani pracownicy, którzy w trakcie swojej kariery zawodowej w Elektrowni Rybnik wnieśli znaczący wkład w jej rozwój, angażując się w różnego rodzaju projekty i przedsięwzięcia.
Jubileusz Elektrowni Rybnik jest doskonałą okazją do przypomnienia jego historii. Pierwszy blok rybnickiego zakładu rozpoczął produkcję energii elektrycznej w grudniu 1972 roku. W ciągu następnych 13 miesięcy oddano do użytku kolejne trzy bloki energetyczne. W 1978 roku rozpoczęły produkcję tzw. bloki drugiego etapu, czyli od 5 do 8. Wraz z budową elektrowni rozbudowywana była także infrastruktura niezbędna do jej funkcjonowania. W 1973 roku oddano do użytku nową szosę łączącą dzielnicę Orzepowice z elektrownią. Przy zakładzie powstały wtedy trzy pierwsze bloki osiedla mieszkaniowego, które stopniowo rozrastało się do obecnych rozmiarów. Zbudowano również nowe mosty, pawilon handlowy, a cała dzielnica Rybnicka Kuźnia doczekała się utwardzonych dróg i linii autobusowej uruchomionej pod koniec 1977 roku.
Od początku swojego istnienia elektrownia dbała o przestrzeganie norm środowiskowych oraz wprowadzanie nowych technologii. Funkcjonowała w niej własna opatentowana technologia półsuchego odsiarczania spalin zastąpiona w 2008 roku przez jedną z pierwszych w Polsce instalację mokrego odsiarczania spalin IMOS I. W ostatnich latach, w ramach projektu Nowy Rybnik zbudowano instalację IMOS II, instalację katalitycznego oraz niekatalitycznego odazotowania spalin, nowoczesną oczyszczalnię ścieków, a także instalację do współspalania biomasy.
Pół wieku funkcjonowania rybnickiej elektrowni, to nie tylko wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, to również budowanie profesjonalne kadry inżynierskiej oraz społeczności funkcjonującej wokół zakładu.
Większość pracowników Elektrowni Rybnik pracuje tutaj od zawsze. Są nieodłączną częścią elektrowni i tego miasta, dzielą się z młodszymi kolegami wiedzą i doświadczeniem. To unikalne umiejętności, za które jestem ogromnie wdzięczny – podkreśla Bernard Ptaszyński, dyrektor Elektrowni Rybnik.
źródło: Departament Komunikacji PGE GiEK.