Grzegorz Niestrój zapowiada, że gmina Kornowac będzie miała zastępcę wójta [WYWIAD]
Z wójtem Kornowaca Grzegorzem Niestrojem rozmawiamy o problemach, w tym tych związanych z węglem. - Mam nadzieję, że nam go nie zabraknie - mówi. Pytamy o plany, w tym historyczną inwestycję – budowę Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Nawiązujemy także do sportu i planów na kolejną kadencję. Rozmawia Dawid Machecki.
- Skoro o rządowych środkach mowa, trudno nie pomyśleć o rozbudowanej szkole w Rzuchowie. Mówiło się o tym sporo czasu, zrealizować udało się niedawno, przy wsparciu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (4 mln zł). W innym wypadku samorząd mógłby sobie na to pozwolić?
- Myślę, że nie. Musieliśmy mocno popracować nad środkami na wyposażenie – mowa o 600 tys. złotych oraz 300 tys. zł. na zagospodarowanie obejścia wokół budynku ZSP Rzuchów. Ta inwestycja na tak mały samorząd jak nasz, przy tak dużych prowadzonych inwestycjach kanalizacyjnych, byłaby nie do zrealizowania bez pieniędzy z zewnątrz. Tu ukłon w stronę rządzących. Teraz przed nami szkoła w Pogrzebieniu, bo chcemy ją zacząć remontować w przyszłym roku. W efekcie będziemy mieli infrastrukturę szkolną na bardzo wysokim poziomie.
- Od lat mówi się też o budowie Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu, którego w stolicy gminy brak, jest tylko świetlica. Gmina otrzymała z Polskiego Ładu 4 405 000 zł. Jak będzie z tą inwestycją?
- Myślę, że w tym roku będziemy mieli gotową dokumentację i ogłosimy przetarg, który pozwoli nam znaleźć wykonawcę na poziomie finansowym, który zabezpieczyliśmy w budżecie.
- Pierwsza łopata w przyszłym roku będzie już wbita?
- Tak. Zadanie planujemy na dwa lata.
- Gdzie ma powstać? Jak ma wyglądać?
- Budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu ma powstać przy boisku KS Kornowac, za ośrodkiem zdrowia. Dzięki inwestycji zyskają m.in. organizacje działające na terenie wioski, bo będą miały swoje miejsce. Oprócz ośrodka kultury w obiekcie znajdzie siedzibę OPS w Kornowacu (obecnie zlokalizowany jest w urzędzie, w dwóch pokojach – przyp. red). Co ważne obiekt zostanie wyposażony w pompę ciepła i fotowoltaikę. Natomiast teren wokół zostanie zagospodarowany roślinnością.
- Budowa to jedno, później obiekt będzie należało wyposażyć oraz zagospodarować teren. Są jakieś szacunki?
- Mam nadzieję, że całość zamknie się w 6 mln złotych.
- Inną historyczną dla gminy inwestycją była modernizacja drogi wojewódzkiej nr 935. Wójt na otwarciu mówił, że stan infrastruktury przed remontem, był dla gminy „największą bolączką”. A obecnie co jest największą bolączką?
- Dla nas bolączką są pieniądze i walka o dobrych wykonawców. Realizujemy wiele inwestycji, ale firmy niestety wykonują swoje obowiązki coraz gorzej. Myślę, że to nasza udręka na najbliższe lata.
Ludzie
Wójt gminy Kornowac.
Hahahahahahahahahahahahahahahahahaha