Uczniowie z Rybnika chcą podbić świat biznesu. Wymyślili drona do sadzenia roślin
Flagowymi produktami firmy będą urządzenia pod nazwą Dronosiewność zajmujące się sadzeniem drzew oraz roślin w trudnych warunkach terenowo pogodowych, ich nawożeniem oraz inspekcją po upływie czasu. Z takim pomysłem Marek Gojny i Tomasz Szczotok wygrali pierwszą edycję konkursu Rybnicki biznesplan.
Konferencja „Rybnik dla biznesu”, która odbyła się 3 listopada, była okazją do rozstrzygnięcia pierwszej edycji konkursu Rybnicki biznesplan, adresowanego do młodzieży uczącej się w liceach, technikach i szkołach branżowych I stopnia.
Jak przekazuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku Agnieszka Skupień, celem organizowanego po raz pierwszy konkursu Rybnicki biznesplan jest popularyzacja wiedzy na temat przedsiębiorczości, promowanie przedsiębiorczości i innowacyjności wśród uczniów szkół ponadpodstawowych w Rybniku, a także pobudzenie aktywności w kierunku zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. - W przyszłym roku planowana jest kolejna edycja konkursu, już teraz zachęcamy firmy z Rybnika do współpracy przy przygotowaniu atrakcyjnych nagród dla laureatów przyszłych edycji - zapowiada.
Kto wygrał?
- Zwycięzcami konkursu - laureatami I miejsca zostali Marek Gojny i Tomasz Szczotok z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku. Ich praca pt. DaSky Technology to połączenie technologii dronowej ze sztuczną inteligencją. DaSky Technology, to firma rozwiązująca nie tylko problemy teraźniejszości, ale także przyszłości. To połączenie technologii dronowej ze sztuczną inteligencją. Flagowymi produktami firmy będą urządzenia pod nazwą Dronosiewność zajmujące się sadzeniem drzew oraz roślin w trudnych warunkach terenowo pogodowych, ich nawożeniem oraz inspekcją po upływie czasu. Urządzenie będzie w stanie w krótkim czasie wykonać przelot kontrolny analizując teren oraz samoczynnie wybierając miejsca idealne do sadzenia.
- Drugie miejsce zajęli Mateusz Kasparek i Tomasz Niemczyk z Zespołu Szkół Technicznych i ich przedsięwzięcie nazwane Zicherongi. Działalność firmy Zicherongi polegać będzie na wykonywaniu wszelkich instalacji elektrycznych wraz z automatyką domową w zakresie montażu, naprawy, konserwacji, wymiany i rozbudowy instalacji elektrycznych z rozszerzeniem o inteligentne domy, a następnie włączenie na rynek aplikacji mobilnej do sterowania poszczególnymi komponentami, która będzie zawierać obsługę techniczną.
- Laureatkami trzeciego miejsca zostały Julia Osika i Weronika Kamińska z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i ich Rybnicki biznesplan – DogCafe. Misją firmy DogCafe jest przybliżenie ludziom problemu bezdomności zwierząt. Poza możliwością napicia się kawy DogCafe będzie oferowało towarzystwo psów potrzebujących miłości człowieka. Kawiarnia będzie posiadała swoją stronę internetową, na której będzie można dowiedzieć się, jacy podopieczni polecają się w kawiarni do adopcji, ale także wesprzeć finansowo poprzez wirtualną adopcję.
Ludzie
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnik.
Nie wiedziałem, że na hokus-pokus-preparatus potrzebny jest jakiś biznesplan.