Patriotyzm czy partiotyzm? Narodowe Święto Niepodległości w Rybniku [ZDJĘCIA] [FILM]
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w rybnickiej bazylice. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Kolejnym punktem był przemarsz na rynek, gdzie wciągnięto flagę na maszt, zagrano (i odśpiewano) hymn oraz złożono kwiaty. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Piotr Kuczera.
Między patriotyzmem i partiotyzmem
- Kiedy dzisiaj dziękujemy za Polskę, dziękujemy nie tylko ludziom, ale dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu - powiedział biskup Adrian Galbas podczas mszy świętej w rybnickiej bazylice 11 listopada 2022 roku. Biskup przypomniał, że to właśnie Bóg jest panem historii. Hierarcha życzył rybniczanom, by potrafili odróżnić patriotyzm od partiotyzmu. Pierwsze pojęcie to miłość Ojczyzny - odwołuje się do wspólnoty, buduje mosty. Drugie pojęcie odnosi się do miłości wyłącznie wizji Ojczyzny właściwej dla którejś z partii, która zawsze dzieli, posiada niszczycielską siłę i prowadzi do brutalizacji życia społecznego.
Prawdziwy patriotyzm nie jest ani ksenofobiczny, ani kosmopolityczny. Jest twórczy, otwarty na nowe wyzwania. Wierny korzeniom, ale jednocześnie niepowielający mechaniczne wzorców z przeszłości - wywodził dalej biskup Galbas.
Zwyczajny patriotyzm
Biskup Adrian Galbas odniósł się w homilii również do Katechizmu Kościoła Katolickiego, który patriotyzm włącza w czwarte przykazanie (Czcij ojca i matkę swoją).
W myśli Kościoła patriotyzm oznacza obronę Ojczyzny, gdy jej bezpieczeństwo jest zagrożone, korzystanie z prawa wyborczego w sposób zgodny z własnym sumieniem oraz płacenie podatków. - Z tego obowiązku trzeba rozliczyć się nie tylko przed fiskusem, ale również przed Bogiem - podkreślił biskup, przypominając, że korzystanie z oprogramowania bez licencji lub jazda autobusem bez biletu również są grzechem. - To jest praktyczny, zwyczajny patriotyzm - powiedział.
Narodowe Święto Niepodległości w cieniu wojny
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera powiedział, że wojna na Ukrainie nadaje dodatkowy kontekst tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Wojna zachwiała naszym poczuciem bezpieczeństwa, ale jednocześnie uwolniła pokłady empatii i uświadomiła nam, jak wielką wartością jest życie w niepodległym kraju - wywodził prezydent.
Piotr Kuczera podkreślił, że choć mamy różne wizje przyszłości Polski, regionu czy Rybnika, to 11 listopada gromadzimy się razem, bazując na wspólnych wartościach.
Po okolicznościowym przemówieniu przyszła pora na złożenie kwiatów. Zrobiły to delegacje władz miasta ze wspomnianym już prezydentem Piotrem Kuczerą na czele, a także m.in. senator Wojciech Piecha, poseł Marek Krząkała, radni, przedstawiciele rybnickich organizacji i instytucji.
Zachęcamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z tego wydarzenia (ponad 500 zdjęć!):
Rybnik - Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada 2022 [ZDJĘCIA]
Ludzie
Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.
Prezydent Rybnika
Były senator
A propos różnic między patriotyzmem a patriotyzmem:
- Czym się różni wróbelek?
- Jedną nóżkę ma bardziej.
Na wieki wieków. Enter.
Nie rozumiem dlaczego to święto jest obchodzone na Śląsku