WAŻNE PiS traci władzę w województwie. Wojciech Kałuża rezygnuje, wybrano nowy zarząd
TEKST AKTUALIZOWANY
W poniedziałek 21 listopada (z przedłużeniem do 22 listopada w nocy) odbyła się sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Sprawy przybrały niespodziewany obrót po tym, kiedy doszło do przewrotu i marszałek Jakub Chełstowski przeszedł na stronę opozycji. Marszałek złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad o punkt dotyczący powołania na stanowisko wiceprzewodniczącego Stanisława Gmitruka z PSL i odwołania przewodniczącego Jana Kawuloka. Wszystko działo się dokładnie cztery lata i jeden dzień od przejścia Wojciecha Kałuży do obozu Zjednoczonej Prawicy. PiS stracił większość w Sejmiku, odwołano stary zarząd, a Wojciech Kałuża i Beata Białowąs złożyli rezygnację. Podczas sesji wybrano także nowy zarząd województwa i nowego przewodniczącego sejmiku.
PiS traci władzę w województwie. Wojciech Kałuża rezygnuje, wybrano nowy zarząd
Pomimo przyjęcia wniosku przez radnych, przewodniczący Jan Kawulok stał na stanowisku, że decyzję o poddanie pod głosowanie wniosku zależy od niego. W związku z tym została ogłoszona przerwa. Marszałek Chełstowski próbował przekonać z sali obrad przewodniczącego, aby poddał pod głosowanie wniosek. Ten jednak zarządził przerwę i pospiesznie opuścił salę obrad.
Chełstowski ma dość
Pewne jest już, że obserwujemy właśnie woltę marszałka Jakuba Chełstowskiego, który wraz z trzema radnymi przechodzi do ruchu samorządowego "Tak! Dla Polski", zakładając swój klub w sejmiku.
Pytanyprzez media w czasie przerwy w obradach o przyczyny takiej decyzji, marszałek Chełstowski wyjaśnił, że nie zgadza się z antyunijną polityką PiS, a także z innymi tematami. Wymienił m.in. sprawę lotniska (przejęcie katowickiego lotniska przez spółkę CPK), istnienie Metropolii oraz funkcjonowanie Kolei Śląskich.
Nieoficjalnie na zaostrzenie konfliktu miało wpłynąć również śledztwo w sprawie Funduszu Górnośląskiego, który podlegał wicemarszałkowi Wojciechowi Kałuży.
Wniosek o odwołanie przewodniczącego sejmiku to pokłosie utraty większości w koalicji Zjednoczonej Prawicy w Sejmiku. Teraz przy głosowaniu łatwo można przewidzieć wygraną dotychczas opozycyjnych frakcji. Stąd próby przedłużenia sesji przez przewodniczącego Kawuloka i konsultacje z prawnikami.
Marszałek nie jest sam
Jak udało nam się ustalić, w ostatnich dniach pojawiały się próby przeciągnięcia radnych PiS na stronę nowej frakcji w Sejmiku. Wraz z marszałkiem do nowego klubu przechodzą Alina Nowak z Solidarnej Polski, Maria Materla i Rafał Kandziora. Nieoficjalnie mówi się o trzech kolejnych radnych, którzy na razie się wahają. W kuluarach mówi się również o tym, że w drodze na Śląsk jest premier Mateusz Morawiecki.
- Po konsultacjach z moją frakcją zdecydowałem, że pozostaję w klubie Zjednoczonej Prawicy - mówi nam Jarosław Szczęsny, jedyny radny sejmiku woj. śląskiego z powiatu wodzisławskiego.
W kuluarach już od pewnego czasu mówiło się o tym, że układ sił w sejmiku może się zmienić. To potwierdzały m.in. długie rozmowy marszałka z opozycją. Teraz potwierdza się scenariusz pozbawienia PiS władzy w województwie śląskim.
Według doniesień, do ruchu samorządowego "Tak! Dla Polski" mają także dołączyć m.in. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Obrady sejmiku mają zostać wznowione po trzygodzinnej przerwie o godz. 18.00. Czy dziś dojdzie do rozwiązania powstałego sporu? Sytuację komplikuje fakt, że w nocy marszałek Chełstowski ma zaplanowany wylot do Abu Dhabi. Zarówno radni, jak i komentatorzy czekają na dalszy rozwój zdarzeń.
Sytuację na Twitterze skomentował Donald Tusk. "Po Kałużach niedługo śladu nie będzie, nie tylko na Śląsku. A prezes podobno wciąż w Amoku" napisał szef KO.
AKTUALIZACJA 18.30
Radni zdecydowali wreszcie o zmianie porządku obrad. Zgodnie z ustaleniami, najpierw dojdzie do wyboru nieobsadzonego od czterech lat stanowiska wiceprzewodniczącego sejmiku, a w kolejnym punkcie radni pochylą się nad odwołaniem przewodniczącego.
AKTUALIZACJA 18.45
Po ukonstytuowaniu się komisji skrutacyjnej, jej przewodnicząca Alina Bednarz rozpoczęła przyjmowanie kandydatur na wiceprzewodniczącego. Jedynym kandydatem, co było już wcześniej zapowiadane, jest Stanisław Gmitruk.
AKTUALIZACJA 19.55
Po wyborze wicemarszałka, ktorym został Stanisław Gmitruk, przyszedł czas na punkt obrad dot. odwolania przewodniczącego. Przewodnicząca komisji skrutacyjnej objaśniła zasady głosowania tajnego w tej sprawie. Za kandydaturą Stanisława Gmitruka głosowało 25 radnych, przeciw bylo 19. Po głosowaniu przewodniczący Kawulok ( odpowiadajac na zarzuty braku powoływania zastępcy przez cztery lata) odpowiedział, że była to decyzja marszałka.
AKTUALIZACJA 20.06
Ogłoszono 15 minut przerwy na głosowanie tajne.
AKTUALIZACJA 20.30
W głosowaniu tajnym przewodniczący Jan Kawulok został odwołany. - Tak to bywa - podsumował Jan Kawulok. - Padły tu różne słowa w moim kierunku, także krytyczne, że jestem taki czy owaki... Na pewno. Nie mam zamiaru na nikim się mścić. (...) Moim marzeniem jest to, aby po skonczeniu pracy w Sejmiku nie mieć wrogów. Aby pokazać, że polityka może być normalna - podkreślił były już przewodniczący Sejmiku.
- Nie jest to łatwa sytuacja, ale Jasiu jest doświadczony i dyrektor pogotowia, to ma charakter twardy - podsumował marszałek Jakub Chełstowski, dziękując radnemu Kawulokowi za dotychczasowe pełnienie funkcji.
Pojawił się również wniosek o wprowadzenie do obrad powołania nowego przewodniczącego.
AKTUALIZACJA 20.45
Zgłoszono kandydaturę na przewodniczącego radnego Marka Gzika (PO), kierownik Katedry Biomechatroniki Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Nie zgłoszono innych kandydatur.
AKTUALIZACJA 21.20
Nowym przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego został Marek Gzik, głosami 26 radnych za i 18 radnych przeciw.
AKTUALIZACJA 21.30
Wojciech Kałuża przed głosowaniem za odwołaniem z funkcji wicemarszałka, sam zrezygnował z zajmowanego stanowiska. - Deklaruję pełną otwartość - powiedział do radnych Marek Gzik. - To proszę państwa prawdziwa demokracja. To może gościć na naszych salach sejmikowych, wyrażać swoje myśli - podkreślił Marek Gzik, dziękując za wybór.
AKTUALIZACJA 21.39
Dymisję z funkcji członka zarządu województwa złożyła właśnie Beata Białowąs (Solidarna Polska). Do porządku obrad wprowadzono głosowanie nad odwołaniem z funkcji wicemarszałka Dariusza Starzyckiego oraz Izabeli Domogały z funkcji członka zarządu, a także przyjęcie dymisji Wojciecha Kałuży i Beaty Białowąs.
AKTUALIZACJA 22.15
Za odwołaniem wicemarszałka Dariusza Starzyckiego głosowało 26 radnych, przeciw było 13. Tym samym odwołano wicemarszałka Starzyckiego.
AKTUALIZACJA 22.50
W głosowaniu za odwołaniem z funkcji członka zarządu Izabeli Domogały 25 radnych było za, 14 było przeciw. Marszałek Jakub Chełstowski zaproponował uzupełnienie wakatów. Na kandydatów do zarządu zaproponował Annę Jedynak (wiceprezydent Sosnowca, jako kandydatkę na stanowisko wicemarszałka), Łukasza Czapika (pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, jako kandydata na stanowisko wicemarszałka) oraz Krzysztofa Klimosza (wcześniej zarządzającego Stadionem Śląskim).
AKTUALIZACJA 23.39
Województwo Śląskie ma nowy zarząd. W jego skład weszli, zgodnie z głosowaniem radnych nowi wicemarszałkowie Łukasz Czapik i Anna Jedynak, a także, jako członek zarządu Krzysztof Klimosz, który otrzymał 25 głosów za i 11 przeciw. W zarządzie na stanowisku marszałka pozostał Jakub Chełstowski.
AKTUALIZACJA 23:40
- To bardzo ważny dzień dla Śląska i dla całej Polski - komentuje wydarzenia w Sejmiku były starosta raciborski i poseł Platformy Obywatelskiej, a obecnie radny sejmiku i sekretarz gminy Marklowice Henryk Siedlaczek.
Parafrazując Kanta: to jest wyjście Śląska z samozawinionej niesamodzielności. Słyszałem, że ktoś mówi o tym renesans. Przychodzi pluralizm, kończy się ta monokultura jednej nieomylnej partii rodzicielki - mówi Siedlaczek.
Więcej przeczytacie TUTAJ >>>
AKTUALIZACJA 00:10
Rozpoczęła się konferencja prasowa nowego zarządu województwa. - Bardzo się cieszę, że udało się zbudować nowy zarząd województwa - mówi marszałek Jakub Chełstowski.
- Mam nadzieję, że ta kadencja Sejmiku Województwa w tym składzie, może jeszcze poszerzona o jednego członka zarządu, ale to będzie kwestia ustaleń politycznych wszystkich grup w Sejmiku, dotrwa i będziemy dobrze, godnie pracować na rzecz samorządu, podległych instytucji, a przede wszystkim na rzecz naszych mieszkańców.
Mam nadzieję, że ten ruch, który dzisiaj zaistniał w Sejmiku Woj. Śląskiego, jako chyba w pierwszy klub radnych na poziomie regionalnym, będzie się rozszerzał. Do tego gorąco zapraszam innych radnych. Prowadziliśmy wiele innych rozmów i jest wola i otwarcie na to, a potrzeba troszkę odwagi. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie to się zmaterializuje.
Dziś minęły cztery lata i jeden dzień. Dziękuję Prawu i Sprawiedliwości za tamtą współpracę. Uważam, że na te cztery lata trzy były wyjątkowo dobre, chociaż były to trudne czasy w rządzeniu. Wszystkim członkom zarządu, a możemy się nie zgadzać politycznie, też za tę pracę dziękuję - powiedział Jakub Chełstowski, zapowiadając pierwsze posiedzenie nowego zarządu jeszcze tej nocy, aby przydzielić odpowiednie kompetencje członkom.
Ludzie
Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji
Były marszałek Województwa Śląskiego
Na Politechnice jest wydział inżynierii biomedycznej. M. Gzik nie jest jego dziekanem. Obecnie jest nim prof. Zbigniew Paszenda.
Do precz z komuna teraz dopiero będzie komuna rzadzic
Teraz zero kasy i upadek Śląska przez czerwonezaglebie
Ktoś myśli że coś się zmieni? Wolne żarty.
Nareszcie!!! „Jeszcze będzie normalnie…”
To początek końca i Polowego popieranego przez PIS!
Teraz czekamy na porządki w Jastrzębskim Word i szpitalu wojewódzkim. Koniec fuch dla pisowców i rodzin! Matusiak, Klimczak... Bye!!
Wkrótce koniec pisowskiego dziadostwa
Ha, to ciekawe. Marszałek nie zgadza się z antyunijną polityką PiS a ma wsparcie radnej Nowak z SolPolu Ziobry, który jest jeszcze bardziej antyunijny.
Brawo Śląsk. Zaczynamy odpisianie Śląska.
Jeszcze ten sam Chełstowski, dzisiaj, 8 godzin temu, na swoim profilu twitterowym zachwalał i Unię i polski rząd, że tyle zrobiono dla Śląska, a teraz takie kocopoły pociska? Skoro 4 lata temu partia niemiecka wyzywała Kałużę za przejście do PiSu, tak teraz można śmiało o Chełstowskim - CIUL!
To efekt wizyty Kaczyńskiego w Jastrzebiu nawet pisowcy mie umieją znieść tego cyrku
Jak widać w polityce niektórzy zmieniają ugrupowania jak rękawiczki. Cała Polityka. A mieszkańcy to najdalszy temat dla wielu. Widać po zdjęciach z początku kadencji zmiany w wyglądzie z dobrobytu u niektórych, u lokalnych samorządowców też.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Baranie w polsce są i lewaki i prawaki i homo i hetero i biali i czarni i kobiety i mężczyźni i WSZYSCY mają prawo tu żyć,racować,robić zakupy i odpoczywać!
To jest to czego pisiory zrozumieć nie potrafią i dlatego skończą szybciej niż myślisz!
Jak lewaki przejma władze to już jest po slasku
Super wiadomość. Zniszczyć pis to polska racja stanu.
Rządy PiS w województwie to likwidacja oddziałów szpitalnych, stagnacja w Kolejach Śląskich, brak pomysłu na ten region, brak lobbingu i wiele innych szkód z których największy to brak środków unijnych z KPO. A ich brak wpływa na brak wielu inwestycji. PiS oddajcie władzę w Katowicach bo pokazaliście, że nie potraficie rządzić. Potraficie tylko obiecywać.
Przyjadę pisiory z Warszawy i albo przekupstwem albo szantażem kupią "wybrańców".
Mają w tym wieloletnią praktykę.
Pytanie czy radna Solidarnej Polski zrywa z PiS za zgodą Ziobry, bo jeśli tak, to co z koalicja w Sejmie?
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu