Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Pamięć znów odnaleziona". Raciborska biblioteka kończy historyczny projekt

W ubiegłym tygodniu odbyły się dwa ostatnie spotkania w ramach projektu „Pamięć (znów) odnaleziona”, realizowanego w tym roku przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Ryszarda Kincla w Raciborzu. W czwartek gościem raciborskiej biblioteki była Anna Smółka, w piątek po raz kolejny w bibliotece spotkali się entuzjaści genealogicznych poszukiwań.

"Pamięć znów odnaleziona". Raciborska biblioteka kończy historyczny projekt
W ubiegłym tygodniu odbyły się dwa ostatnie spotkania w ramach projektu „Pamięć (znów) odnaleziona”. Fot. MiPBP w Raciborzu

Kresy. Pocięta historia

Anna Smółka wraz z Agnieszką Rybak napisała reporterską opowieść o finis Poloniae na Kresach, „Kresy. Ars moriendi”. Wspólną intencją obu autorek było spojrzenie na historię Kresów w kontekście cięć, gdzie każde cięcie oznacza oddzielenie poszczególnej części tego obszaru. Pierwsze cięcie o którym opowiedziała autorka to losy Edwarda Woyniłłowicza, który ufundował Kościół świętych Szymona i Heleny w Mińsku (zwany czerwonym kościołem). Kościół został ufundowany na cześć przedwcześnie zmarłych dzieci polsko-białoruskiego działacza społecznego. W kościele tym (który powstał w latach 1905-1910) po dziś dzień odprawiane są msze w języku polskim, a w 2016 rozpoczął się proces beatyfikacyjny Woyniłłowicza – pierwszy w historii Białorusi.

Kolejne „cięcie” zabrało wszystkich na Litwę, gdzie nieustępliwy ojciec rodu odmówił wyjazdu na tereny Rzeczypospolitej po przesunięciu granic i tym samym wpłynął na losy swoich dzieci. Ta historia znalazła się w książce dość niespodziewanie. W trakcie luźnej rozmowę ze znajomym o losachp rzodków okazało się, że jedna z jego przodkiń prowadziła przez laty pamiętnik. Losy Genowefy i jej rodziny pochodzącej ze szlachty zaściankowej posłużyły ukazaniu skomplikowanych losów Polaków na Wileńszczyźnie.

Ostatnia historia poruszona przez Annę Smółkę podczas spotkania wzbudziła najwięcej emocji i dyskusji wśród słuchaczy. Jest to historia tajemnicy „opiekunów” pochowanych Polaków na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Ta niesamowita historia dotyczy przenosin trumien i zmarłych poległych polskich bohaterów w bezpieczne miejsca, aby uchronić je przed dewastacją. Mimo, że odpowiedzialność za ten proceder wzięła na siebie Maria Tereszczakówna, w trud i wielowymiarowość tego przedsięwzięcia na pewno była zaangażowana większa siatka ludzi. Niestety, tajemnica ta została zabrana do grobu przez Tereszczakównę.

Połączeni dziedzictwem

Pomysł na kolejne spotkanie poświęcone poszukiwaniom genealogicznych narodził się podczas warsztatów, które we wrześniu w bibliotece przeprowadziło Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce. Duże grono zainteresowanych tematem wyraziło chęć kontynuowania spotkań i dzielenia się swoim doświadczeniem w poszukiwaniu rodzinnych korzeni. Planowane są kolejne, niezależnie od zakończenia projektu. Biblioteka udostępnia przestrzeń i zachęca do udziału – na spotkaniach mile widziani zarówno początkujący, jak i doświadczeni poszukiwacze.

Wydarzenia zostały przeprowadzone w ramach projektu „Pamięć (znów) odnaleziona”, który Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu realizuje dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

źródło: MiPBP w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].