Marian Zimermann: "W górnictwie można się zakochać" [WYWIAD]
Z Marianem Zimermannem, przewodniczącym Rady Gminy Kornowac z okazji Barbórki rozmawiamy o jego pracy w kopalni, a także podpytujemy o zależności między ówczesnym a obecnym zajęciem. - Lata przepracowane pod ziemią pozostawiają ogromny ślad - mówi. Rozmawia Dawid Machecki.
– Czym pana zdaniem musi charakteryzować się górnik?
– Musi być odporny psychicznie i mieć dobre zdrowie. Czasami słyszę głosy ludzi, którzy mówią, że nie mogliby tam pracować, chociażby przez klaustrofobię, a nawet wejść do klatki i zjechać na dół. Ale proszę mi wierzyć, ludzie tam pracujący podchodzą do tego zwyczajnie, bo ktoś tę pracę wykonywać musi.
– Obecnie przewodniczy pan Radzie Gminy Kornowac. Widzi pan jakąś zależność pomiędzy tamtym zakresem obowiązków a tym obecnym?
– W ostatnich latach na kopalni pracowałem jako sztygar oddziałowy, czyli kierownik oddziału mechanicznego. Prowadziłem tam więc zespół ludzi. Przewodnicząc radzie, też stoję na czele grupy ludzi, z którymi trzeba rozmawiać i czasami przekonać do tej czy innej racji. To więc jedyne podobieństwo, jakie widzę.
– To więc było jakieś utorowanie do obecnie sprawowanej przez pana funkcji.
– Nigdy tak o tym nie myślałem. To przypadek, że tak potoczyło się moje życie.
– A co jest łatwiejsze?
– To trudno powiedzieć, bo tego nie da się porównać w żaden sposób, nawet nie chcę.
– Z perspektywy emeryta, jak patrzy pan na górnictwo?
– Trochę mi żal, że ten zawód tak podupada. Kiedyś górnictwo było na piedestale. Dzisiaj, pomimo tego, że była, jest i będzie to ciężka oraz niebezpieczna praca, to są postrzegani w niemiły sposób.
– Co pan ma na myśli?
– Mówię o zmianach. Węgiel traktuje się jako zło, a przecież to „czarne złoto”, o czym przypominamy sobie zwłaszcza teraz kiedy z jego zakupem jest bardzo ciężko. Wydaje mi się, że między innymi przez to gorzej odbiera się zawód górnika.
– Co pana niepokoi w górnictwie?
– To, że pomimo zasobów węgla, jakie mamy na Śląsku, Unia Europejska każe nam od niego odchodzić, tłumacząc to ekologią. Uważam, że ten węgiel zapewniłby nam bezpieczeństwo energetyczne. Ale to nie tak, że myślę, że ekologia nie jest ważna. Należy znaleźć złoty środek.
– Ale o złoty środek zawsze jest najtrudniej.
– Tak, zgadzam się.
– A co pana raduje w górnictwie?
– Górnicy mieli i mają takie powiedzenie, że „górnictwo je fajne yno w Barborka”.
– Skoro o Barbórce mowa to nie można zapominać o św. Barbarze – patronce górników.
– Kult św. Barbary jest bardzo mocny w kopalniach. Na głównych skrzyżowaniach, w komorach, na podszybiach, podziałach załogi, biurach – wszędzie jest wizerunek naszej patronki w formie obrazu lub figurki. Każdy wie, że św. Barbara nad nami czuwa.
– Do patronki górników nawiązano też w Pogrzebieniu, gdzie powstała kapliczka w formie szybu. Skąd ta inicjatywa?
– To nie jedyny element na terenie naszej parafii nawiązujący do św. Barbary. Bo przecież w kościele w Pogrzebieniu mamy boczny ołtarz świętej. Rokrocznie, 4 grudnia, odprawiane są msze dla górników, którzy włączają się także w inne uroczystości kościelne, np. niosąc baldachim. Myślę, że ta tradycja górnicza w naszej gminie nigdy nie wygaśnie.
Jeśli chodzi o kapliczkę, to kiedyś obiecałem sobie, że na terenie sołectwa, w okolicy gdzie mieszkam, powstanie krzyż lub coś w tym stylu. Całość zajęła około trzech lat, bo należało to wymyślić, później znaleźć teren, aż w końcu się udało, czego podjąłem się wspólnie z bratem i ojcem. Finalnie powstała kapliczka przy ul. Wrzosowej, w kształcie wieży szybowej, w której znajduje się figura św. Barbary. W tym roku przed Bożym Ciałem została poświęcona przez naszego proboszcza, ks. Marka Głucha; tam też (już po raz drugi) był jeden z ołtarzy na Boże Ciało.
– Dlaczego właśnie ul. Wrzosowa?
– Nasz wcześniejszy proboszcz, śp. ks. Tadeusz Augustyn, po raz pierwszy zmienił trasę procesji na Boże Ciało, planując ją w formie pętli – przez ul. Nową i Wrzosową. Tam, gdzie był jeden z ołtarzy, czyli przy posesji mojego brata, postanowiliśmy, że ją wybudujemy. Sama forma kapliczki powstała z faktu, że wieże szybowe to obiekty wpisane w nasz krajobraz. Jeśli chodzi o odbiór, to od kilku kolegów usłyszałem, że pomysł im się podoba.
– Górnik – górnikowi wie najlepiej co życzyć na Barbórkę. Co więc pan życzy?
– Stare życzenia są ciągle aktualne: opieki św. Barbary i ile zjazdów tyle wyjazdów.
Ludzie
Były przewodniczący rady gminy Kornowac
oni widzieli trzynostki pietnostki i szesnostki - a reszta tam jest mało ważna - jest węgiel kiedy go potrzebujemy ? banda darmozjadów i tyle
Żal mi takich ludzi co to świata poza górnictwem nie widzieli
Chłop pod ziemią nawet luftu nie powonioł. Zdradzo go pióro na łebie.