W Czerwionce-Leszczynach zbierają wspomnienia kobiet z rodzin górniczych
Do 12 grudnia trwa nabór w konkursie na opowieści, wspomnienia czy pamiętniki kobiet z rodzin górniczych z terenu Czerwionki-Leszczyn.
Konkurs jest elementem realizowanego przez Stowarzyszenie Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny projektu „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”. Jego pomysłodawczynią jest dr Monika Glosowitz, badaczka literatury z Uniwersytetu Śląskiego.
- Pomysłodawcy projektu poszukują matek, córek, babć i sióstr, kobiet, które zajmowały się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu, i tych, które również pracowały zawodowo. Tych, które z górnictwem związane są postacią tam pracującego męża, ale i tych, które swoją pracę zawodową wykonują czy wykonywały właśnie w górnictwie i branżach okołogórniczych - tłumaczą w miejscowym urzędzie.
Zadaniem konkursowym jest napisanie lub nagranie wspomnień z życia kobiety funkcjonującej w rodzinie górniczej. Prace zgłoszone na konkurs mogą mieć formę odręcznych notatek, wydruków komputerowych, plików tekstowych oraz nagrań audio.
Konkurs trwa do 12 grudnia. Prace konkursowe można przesyłać elektronicznie na adres: archiwumwegla@gmail.com oraz na adres: Urząd Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny, z dopiskiem: Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych.
- Autorki wszystkich zakwalifikowanych tekstów otrzymają dyplomy oraz nagrody. W ramach projektu przewidziana jest również sesja zdjęciowa bohaterek projektu, którą zrealizuje Arkadiusz Wiwatowski - informują urzędnicy.
Zamknięcie kopalni Dębieńsko = zrujnowanie miasta. Jakim trzeba być hipokrytą, aby promować ten haniebny akt z pozycji Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny i jeszcze wręczać za to dyplomy. To nie rozwój, to zacofanie i ubóstwo, ale jak zwykle urzędnicy bawią się bezczelnie bezpardonowo na biedzie i nędzy.