Barbórka 2022: W Pszowie dochowali tradycji. Był przemarsz, orkiestra i msza święta [ZDJĘCIA, WIDEO]
Górnicy z Pszowa, emeryci i osoby związane z nieczynną od 2012 roku kopalnią "Anna" spod Miejskiego Ośrodka Kultury w Pszowie przeszli do bazyliki, aby wziąć udział w mszy świętej z okazji Barbórki.
Barbórka 2022: W Pszowie dochowali tradycji. Był przemarsz, orkiestra i msza święta [ZDJĘCIA, WIDEO]
Przemarszowi towarzyszyła orkiestra Fundacji Muzycznej KWK Anna im. Wiktora Kamczyka, na czele której stanął Adam Bober, zarówno z batutą, jak i trąbką. W uroczystym przemarszu górnicy nieśli obraz Św. Barbary oraz wiele pocztów sztandarowych. Wielu z uczestników przemarszu niosło dumnie na piersi medale, otrzymane podczas pracy w kopalni.
Ważna uroczystość, mimo braku kopalni
W pochodzie szli także przedstawiciele władz miasta, m.in. burmistrz Czesław Krzystała i przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Idziaczyk. Byli także proboszczowie - obecny ks. Andrzej Pyrsz oraz były, ks. Józef Frączek. Wielu, spośród uczestników, przeszło do bazyliki ze swoimi żonami i rodzinami. Wszystko to odbyło się dokładnie 10 lat od definitywnego zamknięcia Ruchu Anna (w 2012 funkcjonującego w ramach kopalni Rydułtowy-Anna, bo zakład samodzielnie funkcjonował do 2004 roku).
W bazylice górnicy ustawili obraz Św. Barbary przy ołtarzu, przyozdabiając go kwiatami. Poczty sztandarowe ustawiły się dookoła ołtarza, a wierni wypełnili bazylikę bardzo szczelnie.
Nie może nam zabraknąć bożej energii
Mszę celebrował ks. Andrzej Pyrsz, już na wstępie życząc wszystkim osobom związanym z przemysłem wydobywczym dobrego przeżywania niedzieli i Barbórki.
Dzisiaj, kiedy wokoło mówi się o kryzysie energetycznym, trzeba tym bardziej modlitwy o to, by nie zabrakło pracy, ciepła, światła, ale zawsze to najpiękniejsze światło i ciepło bije z ludzkich serc. Dlatego nie może nam zabraknąć tej bożej energii, którą daje każde spotkanie na mszy świętej. I to, że przychodzimy w niedzielę, świętować Dzień Pański - mówił ks. Andrzej Pyrsz.
Podczas mszy odbyło się zawierzenie braci górniczej Matce Boskiej, w ramach obchodów 300-lecia obrazu Matki Boskiej Uśmiechniętej w pszowskiej bazylice. Treść zawierzenia odczytał przed ołtarzem Paweł Kowol.
Proboszcz podziękował również górnikom za dar ołtarza - ornat z wizerunkiem Św. Barbary, podarowany w ramach obchodów jubileuszu. W nim sprawował eucharystię.
Po mszy brać górnicza tradycyjnie ustawiła się do wspólnego zdjęcia na schodach bazyliki, a później wszyscy rozeszli się do domów, by w rodzinnym gronie świętować Barbórkę, mimo tego, że KWK "Anna" nie fedruje już od dziesięciu lat.
Pamięć pozostała
Przypomnijmy utwór "Kopalnia Anna" Tomasza Ciby ze słowami Marka Fibica, powstały na Barbórkę - 4 grudnia 2016 roku. Teledysk do utworu zrealizowało Studio Filmowe BP - Bogusław Porwoł.
Marek Fibic z Pszowa stworzył także wiersz z okazji Barbórki:
Górniczy świat...
Kiedyś na grubach, życi tyntniyło...
Jedyn drugimu, był praje jak brat...
Wtedy,na górnika cyny nie było,
Dziś trocha inny, tyn górniczy świat.
Dziś nie taki złote, te czorne skarby,
Kiere pod ziymiom głymboko dżymiom,
Bo w dzisiejszych czasach, gruby się kończom,
A z wonglo kuminy, za fest nom dymiom...
Śwjynto Barbaro, miyj durch w opiece,
Wszystkich górników i górniczy świat,
Niech dali na dole, jak som na szychcie,
Jedyn drugimu, je praje jak brat...
Jeśli zamierzają zawierzyć brać górniczą Matce Boskiej to nie wróżę im świetlanej przyszłości.
Mój komentarz jest odpowiedzią na komentarz użytkownika o nicku - szkoda
"zapomniałeś o Tusku, zapomniałeś dodać że to wina Tuska - znów nie dostaniesz przelewu z Nowogrodzkiej
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Żadna kopania nie przynosi strat !! Po co Barbórkę robią w kościele ? Powinno się wynająć jakaś sale i imprezę do rana toczyć
- Nie możemy w ramach gospodarki rynkowej utrzymywać kopalni, które przynoszą stałe straty, bo to znaczy, że z własnej kieszeni musimy do tego dopłacać — zaznaczył prezes Kaczyński i dodał, że węgiel ze Śląska na ogół "jest średniej jakości, często nawet słabszej",
Te zdjęcia pokazują,że średnia wieku tych górników to z 65 lat,czyli same emeryty z żonami.Masakra co rządy POpaprańców zrobiły z zawodem górnika na śląsku...Gdzie te młode synki w górniczych mundurach?Nima,żal i smutek