Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

KWK 1 Maja w Wodzisławiu na archiwalnych zdjęciach. 21 lat temu zakończono likwidację kopalni

Otwierał ją premier Józef Cyrankiewicz w asyście Edwarda Gierka. W różnych okresach zatrudniała od 5 000 do 7 500 pracowników. 9 grudnia 2001 roku została oficjalnie zamknięta. W 21. rocznicę likwidacji kopalni publikujemy archiwalne zdjęcia KWK "1 Maja" z okresu świetności z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Rybniku.

KWK 1 Maja w Wodzisławiu na archiwalnych zdjęciach. 21 lat temu zakończono likwidację kopalni
Widok z lotu ptaka na teren kopalni. Widoczne autobusy na parkingu. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Kopalnia "1 Maja" została wbudowana w latach 1952-1960 w ramach planu sześcioletniego. Była pierwszą kopalnią w PRL wybudowaną od podstaw. Otworzył ją ówczesny premier Józef Cyrankiewicz w asyście I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Edwarda Gierka oraz Ministra Górnictwa i Energetyki Jana Mitręgę.

W kolejnych latach kopalnia była rozbudowywana i modernizowana. Załamanie przyszło w latach 90-tych XX wieku.

KWK 1 Maja przed likwidacją. Fot. SITG Rybnik.

KWK 1 Maja po zakończeniu likwidacji. Fot. SITG Rybnik.

W 1992 roku kopalnia odnotowała ujemny wynik finansowy (brutto). - W roku 1995 nastąpiło załamanie wydobycia co spowodowało katastrofalne skutki finansowe. Koncentracja wydobycia i selektywne wybieranie pokładów. generalnie słuszne w warunkach gospodarki rynkowej, w KWK „1 Maja”, nie zdały egzaminu. Cienkie pokłady, liczne zaburzenia, uskoki, ścienienia, zagrożenie metanowe powodujące ograniczenie postępu niektórych przodków eksploatacyjnych, konieczność ze względu na wysokie temperatury skracania czasu pracy do 6 godzin pod ziemią, znaczne odległości (dochodzące do 6 km) ścian od szybów zjazdowych przez lata rekompensowane były rozbudowanym frontem wydobywczym: czynnym i rezerwowym. Wymuszona warunkami zewnętrznymi próba ograniczenia ilości czynnych ścian wydobywczych do ośmiu, podobnie jak poprzednio utrzymywanie dwudziestu nie zapewniła rentowności kopalni. Nowo zakupione drugie urządzenie CLM wprowadzono do ść. D-4 w pokł. 620/2 ze względu na liczne uskoki i ścienienia pokładu spowodowało załamanie wydobycia, które spowodowało katastrofalne skutki finansowe - czytamy w Historii byłej KWK "1 Maja" w Wodzisławiu Śląskim (praca zbiorowa zarządu koła seniorów SITG byłej KWK "1 Maja").

Widok wieży szybowej szybu I wraz z budynkiem maszyny wyciągowe. Zlikwidowany w 2004 r. Fot. SITG Rybnik.

W 1995 roku kopalnia "1 Maja" została połączona z kopalnią "Marcel". Dotychczasowa Kopalnia Węgla Kamiennego "1 Maja" stała się Ruchem "1 Maja" dla KWK "Marcel". Podejmowane w następnych latach próby zwiększenia wydobycia nie przynoszą rezultatów. W 1999 roku zapada decyzja o likwidacji Ruchu "1 Maja" KWK "Marcel". Ostatnia tona węgla została wytransportowana na powierzchnię 9 marca 2001 roku. 15 października odbyła się ostatnia jazda szybem po czym nastąpiło zwijanie lin nośnych.

Wieża szybowa szybu VI wraz z nadszybiem, oraz budynek zbiornika węgla surowego. Zlikwidowane w 2004 r. Fot. SITG Rybnik.

9 grudnia 2001 roku nastąpiło uroczyste wyprowadzenie posągu św. Barbarby z cechowni kopalni do kościoła parafialnego w "Wilchwach".

Kopalnia "1 Maja" w różnych okresach zatrudniała bez firm zewnętrznych od 5000 do 7500 pracowników.

Żelbetowa wieża szybu II z roku 1956, zlikwidowana w styczniu 2005 r. Fot. SITG Rybnik.

źródło: SITG w Rybniku, oprac. ż


Zobacz również:

"Wciąż żyje nam górniczy stan". Mieszkańcy osiedla 1 Maja o dawnej kopalni [ZDJĘCIA]

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Energia (46.134. * .175) 12.12.2022 22:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@skinheadzik to prawda ale na szczęście są miasta że cały czas mają piękne czasy i nie upadły tak jak Wodzisław.

~skinheadzik (31.179. * .1) 11.12.2022 20:05

Piękne czasy dla Wodzisławia.