Drewno jest z lasu. Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 z Radlina laureatem konkursu
- To zaszczytne osiągniecie oraz nagroda w wysokości 100 tys. zł to efekt szeregu działań, które zostały podjęte w naszej placówce – cieszy się wicedyrektor szkoły Elżbieta Marek.
Drewno jest z lasu. Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 z Radlina laureatem konkursu
Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 im. KEN w Radlinie została laureatem konkursu „Drewno jest z lasu”, którego organizatorem są Lasy Państwowe. - To zaszczytne osiągniecie oraz nagroda w wysokości 100 tys. zł to efekt szeregu działań, które zostały podjęte w naszej placówce. Przede wszystkim kontynuowaliśmy współpracę z Nadleśnictwem w Rybniku, którego pracownicy na spotkaniach edukacyjnych przybliżali naszym uczniom zagadnienia dotyczące budowy i znaczenia lasu, jego mieszkańców, wzajemnych zależności w nim zachodzących – relacjonuje koordynator projektu, wicedyrektor szkoły Elżbieta Marek. - Duża ilość i różnorodność pomocy dydaktycznych prezentowanych przez leśniczych sprawiała, że zajęcia były bardzo ciekawe, a uczniowie chętnie szukali nowych informacji na temat lasu – dodaje Elżbieta Marek.
Poszerzanie wiedzy odbywało się także na lekcjach wychowawczych i przyrodniczych, na których omawiano zagadnienia dotyczące zrównoważonej gospodarki leśnej.
Ponadto, aby utrwalić i pogłębić wiedzę, w szkole nadal realizuje się szereg projektów edukacyjnych dotyczących lasu, drewna, gospodarki leśnej. Ciekawość przyrodnicza uczniów jest zaspokajana między innymi na zajęciach pod nazwą „Kącik małego przyrodnika”.
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także zajęcia stolarskie. To na nich uczniowie zapoznają się z rodzajami drewna, jego własnościami i głównym przeznaczeniem. Dodatkowo dzieci wykonują drewniane zabawki, przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu uczą się podstawowych czynności związanych z obróbką drewna, doborem rodzaju drewna do planowanych prac.
Do działań szkoły promujących drewno dołączyli także rodzice, którzy chętnie uczestniczą w zajęciach programu pilotażowego „Nasz wspólny czas”. - Celem programu jest propagowanie dobrego wykorzystania czasu wolnego z rodzicami, wspólnego spędzania czasu na kreatywnym łączeniu materiałów takich jak drewno, glina, tkanina. Na zajęciach stolarskich, ceramicznych i krawieckich dzieci wspólnie z rodzicami realizują projekt zgodnie z otrzymaną instrukcją. Powstają na przykład drewniane domki dla wiewiórek, ozdoby świąteczne z ceramiki czy tkaniny – mówi pomysłodawca projektu, nauczyciel Dawid Michalski.
Dzięki pozyskanym funduszom z Lasów Państwowych szkoła będzie mogła między innymi odnowić parkiety w salach szkolnych, zakupić drewniane półki do biblioteki, materiał na zajęcia stolarskie.