Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Oni mają dwie wigilie

Jest mistrzynią pierogów, ale i inne dania nie mają przed nią tajemnic. Uśmiechnięta, otwarta na ludzi, pracowita. Tola, a właściwie Antonina przyjechała do Polski z Ukrainy. Wraz z rodziną uciekała przed wojną.  Teraz mieszka w Jastrzębiu. Ona i jej rodzina będą mieć dwie wigilie - jedną 24 grudnia, a drugą 6 stycznia.

Oni mają dwie wigilie
Rodziny ukraińskie obchodzą wigilię 6 stycznia

Duża rosyjska bomba spadła na centrum handlowe, zmiatając je z powierzchni. To przesądziło o tym, że Tola wraz z rodziną spakowała, co miała pod ręką i uciekła z Krzemieńczuka, w obwodzie Połtawskim, w Ukrainie. Zostawili wszystko - dom z całym wyposażeniem, dorobek całego życia. Do momentu wojny wiedli tam spokojne życie. Ona pracowała w pierogarni, on był ślusarzem i spawaczem. Wychowywali dwójkę dzieci.

Jak wyglądały wigilie rodzinne Toli?

Na samo wspomnienie dawnego, spokojnego życia Tola uśmiecha się i mówi, że koniecznie musiało być 12 potraw. Na wigilijnym stole nie mogło zabraknąć pierogów, ale w środku była słonina, ziemniaki z koperkiem. Są też oczywiście pielmienie - małe pierożki nadziewane farszem z różnych gatunków mięsa, podawane ze śmietaną. Tola na święta przygotowuje również kiełbasy, według sprawdzonej receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie w rodzinie. Mówi, że nie to samo, co można kupić w markecie i nie ma żadnego porównania.

Jakie jest najważniejsze wigilijne danie?

Kobieta bez wahania wymienia kutię. Ta potrawa tak bardzo związana jest z wieczerzą wigilijną w Ukrainie, że czasem tym słowem określano całą wigilię. Jest to połączenie pszenicy i maku z bakaliami  z dodatkiem miodu. Do tego dorzuca się jeszcze migdały, rodzynki, orzechy, wanilie. Jak to z przepisem, końcowy efekt zależy od doświadczenia i wyczucia smakowego wykonawcy. Każda szanująca się pani domu ma też swój sposób na kutię. Tola wspomina, że już będąc małą dziewczynką, zajadała się tym przysmakiem i nie wyobraża sobie świąt bez kutii.

Jedna wigilia czy dwie?

Ukraińcy będący wyznawcami prawosławia, obchodzą wigilię w dniu 6 stycznia. Wynika to z tak zwanego kalendarza juliańskiego.

- Żyjemy teraz w Polsce. Czujemy całą tę świąteczną atmosferę, przygotowania. Z rodziną do wigilii zasiądziemy dwa razy 24 grudnia i 6 stycznia. Wiele rzeczy mamy tak samo, jak wy, bo przecież jesteśmy chrześcijanami. Jest i choinka, i gwiazda betlejemska na jej szczycie, 12 potraw, są życzenia. Jest rodzina, bo ona w tych świętach, obok znaczenia religijnego, jest najważniejsza. Śpiewamy kolędy. Tak wiele nas Ukraińców i Polaków łączy - mówi kobieta.

Żal za Ukrainą

Tola, cieszy się, że znalazła miejsce w Polsce, kiedy uciekała przed wojną. Gdy rakieta rosyjska uderzyła w centrum handlowe, nie zastanawiała się. Wzięła osobiste rzeczy i zostawiła wszystko - wyjechała. Tak trafiła do Polski, na granicy zaoferowano jej przewóz do Jastrzębia. Tęskni za swoim krajem. W jednej chwili zostawiła tam cały dorobek życia. Kiedy przyjechała do Jastrzębia, musiała się wszystkiego uczyć na nowo, języka, zwyczajów, po prostu życia.

- Pracuję na stołówce jednej ze szkół. Ludzie chwalą sobie moje dania. Mąż jest ślusarzem i spawaczem, syn podobnie. Córka jeszcze uczy się w szkole. Na początku korzystaliśmy z pomocy, teraz jednak sami się utrzymujemy. Opłacamy wynajęte mieszkanie i wszystkie rachunki. Nie jest łatwo, ale przynajmniej spokojnie. Nie słychać ryku rakiet i nie drżysz ze strachu, że w każdej chwili możesz stracić życie. Jest bezpiecznie. To się docenia, dopiero kiedy tego nie masz - mówi Tola.

Ukrainka opowiada, że na ogół w Polsce, w Jastrzębiu jest traktowana życzliwie. Zdarzają się wprawdzie ludzie, którzy krzywo na nią popatrzą, czasem rzucą niemiłym słowem, jednak jest to mniejszość. Tola podkreśla, że sami się utrzymują, że do nikogo ręki nie wyciągają, nie są pasożytami. Zresztą, jak mówi, takich można zobaczyć wszędzie i w Polsce, i w Ukrainie. Siedzą, chociażby pod sklepem i czekają, aż ktoś im coś da, pracować nie chcą.

Dla tysięcy Ukraińców to będzie pierwsza wigilia poza domem, w obcym kraju. Część z nich, jak Tola, dwa razy zasiądzie do wieczerzy. Dla nich będą to wojenne święta, kiedy na ich kraj spadają bomby i giną ludzie, kiedy marzną i w ciemności walczą o przeżycie.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Elalaaa (89.77. * .147) 25.12.2022 16:34

Pozdrawiamy kochaną panią Tolę, ze stołówki ZS2 "Korfanty"

~Rokki (188.137. * .108) 25.12.2022 11:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Trudno wyobrazić sobie, że można uchodźcę który w dodatku pracuje na swoje utrzymanie - przywitać niemiłym słowem. Pani Tolu ,spokojnych Świąt, wygranej wojny życzymy.

~Kadii (188.137. * .108) 25.12.2022 00:37

Pani Tola to mistrz kuchni i bardzo skromna, ciepła osoba.

~op (91.192. * .86) 24.12.2022 14:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Klaczka-to ukrainskie wladze decyduja kto ma walczyc

~Klaczka (46.204. * .217) 24.12.2022 13:36
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Tolu jeżeli ta historia jest prawdziwa to ja mówię Tobie Wesołych Świąt.
Nasuwa się jedno pytanie dlaczego twój mąż i syn nie walczą z okupantem?

~op (91.192. * .86) 24.12.2022 10:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czytałem gdzieś że ukrainska Cerkiew Prawosławna chce zmienić obchodzenie świąt na 25 grudnia Znajomi ukraińcy z którymi rozmawiałem byli za tym żeby tak się stało

121210416 24.12.2022 08:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tolu wesołego świętowania.