Śródziemnomorskie domy i ich popularność w Polsce – elementy, które podbiły serca architektów
Styl śródziemnomorski jest coraz częściej doceniany w całej Europie. Marzymy o posiadaniu domu skonstruowanego podobnie jak te na południu, we Włoszech, Grecji czy słonecznej Hiszpanii. Charakterystycznymi elementami tych posiadłości są kamienne elewacje, zwarta murowana bryła i dach pokryty ceramicznymi dachówkami. Styl śródziemnomorski łączy w sobie masę inspiracji, wśród których najczęściej wymienia się kolory przywodzące na myśl morze, piasek po którym stąpa się podczas spaceru na plaży czy italijskie klify zachwycające przyjezdnych – to wszystko zamknięte jest w rustykalnym, spokojnym tonie, o jakim marzy każdy. W Polsce coraz więcej osób fascynuje się takowym klimatem, wprowadzając go do swoich mieszkań czy domów. Architekci coraz częściej projektują domy opierające się o śródziemnomorskie wzorce, działając przede wszystkim w zgodzie z naturą. Podczas budowy takowych posiadłości, wykorzystuje się materiały w pełni naturalne, sumiennie je ze sobą komponując.
Pomarańcz, forma i brak glazury, czyli dachówki śródziemnomorskie i ich główne cechy
Dachówki ceramiczne świetnie wpisują się w styl śródziemnomorski, przez swój specyficzny kształt, ciepłą i przyjazną oku barwę pomarańczu, a także w pełni naturalną, nieglazurowaną powierzchnią. Obecnie na polskim rynku znaleźć można wiele modeli, które spełniają przedstawione wyżej wymogi – na przykład na stronie polskiecentrumdachowe.pl. Dachówki śródziemnomorskie to przede wszystkim szeroki wybór między klasyką formy kilku kształtów pokrycia i wieloma rozmiarami sprawdzającymi się w przypadku większości dachów. Wszystkie dachówki charakteryzują się wysoką falą z widocznym prześwitem, krawędziami silnie operującymi światłocieniem (zwiększającymi przy tym wyraźne odcięcie na dachu). Wszelkich inspiracji powinno się doszukiwać w przyrodzie, bowiem mieszkańcy terenów śródziemnomorskich, tworząc dachy swoich domów, inspirowali się zaokrąglonymi, falującymi powierzchniami kojarzącymi się z łagodnymi wzgórzami, a także naturalnymi kolorami – odcieniami czerwieni, brązu czy nawet beżu. Barwy dachówek bardzo często są cieniowane, zaś powierzchnia często ma chropowatą fakturę. Tak skonstruowane, mocno przypominają autentyczny wizerunek pasujący do architektury prosto z południa Europy.
Nowoczesne modele dachówek śródziemnomorskich dostosowanych do polskiego klimatu
Śródziemnomorskie dachówki przystosowane są do tamtejszego klimatu – ich głównym zadaniem jest ochrona domu przed słońcem oraz sporadycznymi opadami deszczu. Nasz kapryśny klimat wymaga więcej; stosując u siebie dachówki prosto z tamtych krajów, najprawdopodobniej zapewnilibyśmy sobie dach, który nie ma właściwości ochronnych przed polską pogodą. Długie ulewy, zimowy chłód czy liczne opady śniegu sprawiłyby, że bardzo szybko chcielibyśmy wymieniać nowe dachówki na jeszcze nowsze. Z tego powodu architekci i inwestorzy bardzo chętnie sięgają po wygodniejsze w montażu alternatywy dostosowane do realiów mieszkańców Europy Środkowej. Dachówki w stylu śródziemnomorskim obecne są w asortymencie firmy Polskie Centrum Dachowe, oferującej kompleksowe doradztwo w doborze, a także stawianie dachów od podstaw i kompleksowy serwis. W przypadku tak awangardowych dachówek, jakimi są te śródziemnomorskie, porada eksperta jest na wagę złota. Łącząc design z funkcjonalnością ma się pewność, iż dach będzie chronił dom i jego mieszkańców przez wiele lat.
Materiał zewnętrzny