Pszów: Łaźnia zmienia się w bibliotekę. Co jeszcze zostało do zrobienia?
Trwają prace rewitalizacyjne w budynku byłej łaźni kobiecej na terenie po kopalni Anna. Wkrótce zakończenie pierwszego etapu robót. W planach są już kolejne działania.
Pszów: Łaźnia zmienia się w bibliotekę. Co jeszcze zostało do zrobienia?
- Aktualnie zakończone zostały prace związane z wymianą dachu. Myślę, że wszystko idzie w dobrym kierunku i po nowym roku będziemy mogli ogłosić przetarg na kolejną część zadania, czyli na wnętrze budynku i zagospodarowanie terenu wokół obiektu – zapowiada wiceburmistrz Piotr Kowol.
Obecnie budynek bardzo zmienił się zarówno zewnątrz, jak i w środku. Trwają również prace przy szybie „Jan”, który ma zmienić się w wieżę widokową. - Trzeba było wymienić część elementów stalowych, dlatego prace przy szybie trwają nieco dłużej niż zakładano. Rozpoczął się montaż podestów widokowych – mówi wiceburmistrz. Miasto podejmuje działania, aby wieżę widokową, która powstanie, wpisać do Szlaku Wież Widokowych „Silesianka”.
Szansa na wsparcie inwestycji
Warto dodać, że po sukcesie dwóch Industriad na terenie po kopalni Anna przeprowadzony został audyt Szlaku Zabytków Techniki. Zdecyduje on o wpisaniu obiektu na listę SZB. Budynek maszyny wyciągowej szybu Chrobry I jest również w planach rewitalizacyjnych. Miasto planuje zgłosić tę inwestycję do Polskiego Ładu w zakresie renowacji zabytków. Wiele wskazuje więc na to, że teren nazwany ParkAny poszczególnymi segmentami będzie rewitalizowany. - Całościowa rewitalizacja w jednym czasie przekracza nasze możliwości, więc zgodnie z koncepcją chcemy ją realizować sukcesywnie. Sam pomysł zakładał realizację robót w poszczególnych elementach i obszarach tego terenu. Myślę, że to się uda. Jeśli uda pozyskać się dodatkowe środki, rozpoczniemy kolejny etap. Jest to dla Miasta szansa – podkreśla Kowol.
Biblioteka z nową dyrektor
W nawiązaniu do budowy nowej siedziby biblioteki, trzeba nadmienić, że placówka ma nowego dyrektora. Po nagłej śmierci dotychczasowej dyrektor Stefanii Sauer od 16 grudnia obowiązki dyrektora pełni Maria Pinior, która z pszowską biblioteką jest związana od wielu lat.
Gość miał na myśli ebooki
Wyobraź sobie gościu, że wiele osób korzysta z bibliotek. Czytanie nadal rozwija ;-)
Dla kogo ta biblioteka w XXI wieku?