Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak wygląda wykonanie protezy kończyny? Rodzaje protez kończyn

Nowoczesne protezy kończyn dolnych i górnych nie tylko ułatwiają poruszanie się, ale również umożliwiają pracę, uprawianie sportów, a dzięki temu pozwalają na prowadzenie codziennego życia jak przed amputacją. Jak wygląda wykonanie protezy kończyny? Najważniejsze kwestie wyjaśnia firma Relax-Med, która posiada pracownię protezowania na Śląsku.

Jak wygląda wykonanie protezy kończyny? Rodzaje protez kończyn

Rodzaje protez rąk i nóg: tymczasowe, modularne i kosmetyczne

Amputacja nie musi oznaczać utraty sprawności. Dzięki protezom można uzupełnić brak kończyn górnych i dolnych – ręki, dłoni, podudzia, uda, stopy. Protezy kończyn dzielone są na trzy główne kategorie pod kątem ich budowy i przeznaczenia:

  • Protezy tymczasowe – to pierwsze protezy używane po amputacji. Dzięki nim można zaadaptować się do protezy oraz rozpocząć naukę chodu. Zmniejszają one również ryzyko pojawienia się przykurczów mięśni i obrzęków.
  • Protezy modularne – to protezy ostateczne, które składają się z połączonych ze sobą modułów – stawów i łączników rurowych, leja kikuta, stopy protezowej. Dzięki temu można „uszyć je na miarę”.
  • Protezy kosmetyczne – mają formę pokrycia uzupełniającego, które umieszczane jest na protezie, by naśladować naturalny wygląd kończyny.

Jak wykonane są protezy kończyn? Materiały mają znaczenie

Używane obecnie protezy rąk i nóg znacznie różnią się od tych produkowanych przed laty. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz zaawansowanych technologii są lżejsze, trwalsze, wygodniejsze w użytkowaniu i pozwalają na łatwiejszy powrót do sprawności ruchowej takiej jak jazda na rowerze, bieganie, czy nawet uprawianie sportów ekstremalnych. Z czego zrobione są protezy kończyn? Obecnie najczęściej wykorzystuje się tytan, aluminium, włókno węglowe, czyli carbon, kevlar, a także silikony. Wykorzystuje się również specjalne konstrukcje, między innymi hydrauliczne, pneumatyczne, wieloosiowe, policentryczne, co pozwala na uzyskanie maksymalnej stabilności i naturalności chodu. W firmie Relax-Med protezy produkowane są z komponentów światowej klasy firm jak Ossur, Ottobock, Alps, Streifeneder, Teufel czy Neuhof. To gwarancja wysokiej trwałości i wytrzymałości protez, ale również komfortu dla użytkownika.

Jak dobiera się protezy kończyn? Najważniejszy jest pacjent

Każda proteza jest inna, ponieważ przygotowywana jest indywidualnie dla danego pacjenta. Jak dobrać protezę kończyn, by zapewniła ona najlepsze efekty? Kluczem jest poznanie oczekiwań i potrzeb osoby po amputacji, która chce zamówić protezę nogi czy protezę ręki. Pod uwagę bierze się również szereg dodatkowych czynników dotyczących pacjenta, między innymi:

  • Wagę,
  • Wiek,
  • Mobilność (co oznacza jakie potrzeby ruchowe ma pacjent względem protezy)
  • Styl życia,
  • Stan zdrowia.

Wykonanie protezy kończyny – krok po kroku

Aby skorzystać z dopasowanej do swoich oczekiwań protezy kończyny, konieczne jest przejście poniższych etapów:

1. Przygotowanie kończyny do zaprotezowania

Pierwszym krokiem jest właściwe przygotowanie kończyny, która ma być wyposażona w protezę. W tym celu prowadzi się hartowanie kikuta i jego bandażowanie, co umożliwia jego odpowiednie ukształtowanie i zapobiega przykurczom. Wykonuje się też specjalne ćwiczenia fizyczne. Wykwalifikowany zespół fizjoterapeutów Relax-Med służy pełnym wsparciem w tym zakresie. Ze strony firmy można również pobrać darmowy poradnik dla osób po amputacjach dotyczący przygotowania kończyny do zaprotezowania.

2. Pobranie miar

Protezy kończyn wykonuje się na wymiar, dlatego konieczne jest dokładne pobranie miary w pracowni protezowania. Wykonuje się również odlew gipsowy kikuta (części kończyny).

3. Wykonywanie protezy tymczasowej

Następnie na podstawie pobranych wymiarów zakład wykonuje protezę tymczasową. Stosowana jest ona przede wszystkim po to, by nauczyć użytkownika chodu na nowo. Gdy proteza jest gotowa, wykonuje się jej przymiarkę i wprowadza ewentualne poprawki.

4. Nauka chodzenia w protezie

Przy odebraniu protezy użytkownik musi nauczyć się z niej korzystać. Warto zauważyć, iż w Relax-Med specjalistami, którzy biorą udział w protezowaniu są również fizjoterapeuci, którzy służą wtedy fachowym wsparciem co jest bardzo ważne dla każdego pacjenta po amputacji kończyny.

5. Wykonanie protezy ostatecznej

Końcowym etapem jest wykonanie protezy ostatecznej z dobraniem komponentów zapewniających optymalne funkcje ruchowe. z uwzględnieniem uwag pacjenta oraz spostrzeżeń fizjoterapeuty.

Czy protezy kończyn podlegają refundacji? Dofinansowanie protez kończyn

Czy protezy kończyn są refundowane? Tak, istnieje możliwość otrzymania środków na ich zakup z NFZ, MOPS, PCPR i PFRON. Zależnie od typu protezy i instytucji udzielającej refundacji wynosi ona zazwyczaj do 30 tys. zł.

Firma Relax-Med zaprasza na spotkanie w sprawie wykonania protezy w punktach w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju, Wodzisławiu Śląskim i Żorach, Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie. Istnieje również możliwość konsultacji bezpośrednio w domu pacjenta z dojazdem specjalisty, protetyka na obszarze całego Śląska i sąsiednich regionów.

Tekst sponsorowany