Leasing Operacyjny i Leasing Finansowy - Co Lepiej Wybrać?
Na czym polegają leasing operacyjny i finansowy? Przeczytaj, jakie są podobieństwa i różnice obu rozwiązań i które z nich będzie lepsze dla Ciebie!
Leasing operacyjny a leasing finansowy - różnice i podobieństwa
Leasing to coraz częściej wybierana przez przedsiębiorców forma finansowania pojazdów. Pozwala on na użytkowanie przedmiotu umowy leasingowej bez konieczności jego zakupu. To z kolei umożliwia kontrolowanie wydatków w firmie, bez wydawania jednorazowo dużej kwoty. Wyróżniamy leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Na czym polegają poszczególne, co je łączy i czym się różnią? Odpowiadamy!
Czym jest leasing?
Leasing polega na zawarciu umowy cywilnoprawnej pomiędzy leasingodawcą (finansującym) a leasingobiorcą (przedsiębiorcą). Leasingobiorca wynajmuje lub dzierżawi w ramach umowy tzw. przedmiot leasingu, którym najczęściej jest pojazd, jednak zdarza się, że firmy biorą „w leasing” maszyny, linie produkcyjne, a nawet oprogramowania. Warunkiem wynajmu lub dzierżawy jest comiesięczne opłacanie rat leasingowych. Najczęściej wybierane formy finansowania to leasing operacyjny oraz leasing finansowy.
Na czym polega leasing operacyjny?
Leasing operacyjny (zwany także usługowym) jest odpowiednim rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają środków, aby z góry spłacić pojazd. W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot umowy (środek trwały) zostaje zaliczony do składników majątkowych leasingodawcy. Leasingobiorca, podpisując umowę leasingu, zobowiązuje się do uiszczania opłat, do których zaliczamy: czynsz inicjalny (jeśli taki jest wymagany), opłaty eksploatacyjne i inne wydatki, które będą niezbędne do utrzymania pojazdu. Wszelkie opłaty przedsiębiorca może wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może, ale nie musi wykupywać przedmiotu leasingu.
Czy wiesz, że nawet 80% umów leasingowych w Polsce to umowy leasingu operacyjnego? Dzieje się tak, ponieważ wybór leasingu operacyjnego daje większe korzyści podatkowe dla firmy (pozabilansowe finansowanie, stałe raty), a także rozlicza się go dużo prościej niż leasing finansowy.
Na czym polega leasing finansowy?
Leasing finansowy (zwany także kapitałowym) polega na przekazaniu przedmiotu leasingu na rzecz przedsiębiorcy przy jednoczesnym uiszczaniu opłat leasingowych. W leasingu finansowym przedsiębiorca nie może określać każdej pełnej raty leasingowej kosztem uzyskania przychodu, gdyż pojazd stanowi środek trwały leasingobiorcy. Co więcej, w przypadku leasingu finansowego leasingobiorca musi zapłacić podatek VAT „z góry”, gdyż tego typu forma finansowania traktowana jest jak swego rodzaju dostawa towarów.
Leasing operacyjny a leasing finansowy - podobieństwa
#1 Stałe wydatki firmy
Najważniejszą cechą wspólną obu form finansowania jest możliwość kontrolowania wydatków w firmie i uniknięcie konieczności przeznaczenia jednorazowo dużego kapitału na zakup nowego pojazdu. Takie rozwiązanie poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa, a przedmiot leasingu spłacają raty leasingowe.
#2 Łatwe formalności
Zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy to niewiele formalności, które jednocześnie są nieskomplikowane. Prośba o leasing w większości przypadków rozpatrywana jest szybko, a samo zawarcie umowy leasingu nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.
#3 Odliczanie podatku VAT
W obu leasingach opłacany przez przedsiębiorcę podatek VAT może być wliczany do kosztów uzyskania przychodów. Co więcej, podczas trwania umowy leasingowej do kosztów mogą być wliczane także wydatki eksploatacyjne (paliwo, naprawy, zakup części i płynów).
Leasing operacyjny a leasing finansowy - różnice
#1 Wykonywanie odpisów amortyzacyjnych
W leasingu operacyjnym obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych spoczywa na leasingodawcy, gdyż przedmiot leasingu zalicza się do jego środków trwałych. W leasingu finansowym leasingobiorca może wpisać pojazd do swoich środków trwałych, wówczas on sam musi dokonywać odpisy amortyzacyjne
#2 Czas trwania umowy leasingu operacyjnego i finansowego
Okres trwania umowy leasingu operacyjnego nie powinien wynosić mniej niż 40% czasu amortyzacji przedmiotu. Przepisy podatkowe mówią, że umowa leasingu na samochody osobowe lub dostawcze musi trwać minimum 24 miesiące (w przypadku ciągników siodłowych i niektórych maszyn 36 miesięcy). W przypadku leasingu finansowego czas trwania umowy zwykle jest krótszy.
#3 Spłata wartości i wykup pojazdu
W przypadku leasingu finansowego po zakończeniu umowy przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy, co wiąże się z koniecznością jego późniejszego utrzymywania. W leasingu operacyjnym przedsiębiorca może (ale nie musi) wykupić przedmiot leasingu. Co więcej, w zależności od firmy leasingowej, cena pojazdu może być negocjowana, co pozwala na zakup wcześniej używanego pojazdu do floty samochodowej firmy po okazyjnej cenie.
#4 Opłata podatku VAT
Rozliczanie podatku VAT (23%) w leasingu finansowym odbywa się już na początku trwania umowy od całej wartości przedmiotu leasingu. Przedsiębiorca, po wpisaniu pojazdu do ewidencji środków trwałych, musi z góry uiścić podatek VAT wraz z pierwszą ratą leasingową. W leasingu operacyjnym podatek jest doliczany do comiesięcznej raty leasingowej.
#5 Odpisy kosztów uzyskania przychodu
W leasingu operacyjnym przedsiębiorca w koszt uzyskania przychodu może wliczyć całą ratę leasingową. Jednak w przypadku leasingu finansowego w koszty wlicza się tylko część odsetkową raty.
Co lepiej wybrać - leasing operacyjny czy finansowy?
Podjęcie decyzji o wyborze formy leasingu wymaga zapoznania się z obowiązkami, jakie spoczywają na leasingobiorcy. Z pewnością znaczenie mają koszty, które należy ponieść przy podpisywaniu umowy. W leasingu finansowym przedsiębiorca zobligowany jest do wpłaty kapitału własnego i opłacenia z góry podatku VAT, przeciwnie niż w leasingu operacyjnym. Wówczas wybór zależy od możliwości finansowych firmy.
Jeśli przedsiębiorcy zależy na krótkim okresie leasingu, warto wybrać leasing finansowy. Należy jednak zaznaczyć, że dłuższa umowa leasingu operacyjnego pozwala na dłuższe posiadanie pojazdu we flocie bez konieczności jego wykupienia, co pozwala na skuteczniejsze zaplanowanie wydatków firmy.
Co więcej, w porównaniu z leasingiem operacyjnym, w leasingu finansowym przedsiębiorca staje się właścicielem pojazdu po zakończonej umowie i spłaconych wszystkich ratach. Dla jednych przedsiębiorców jest to wadą, dla innych zaletą. Jeśli jednak zależy Ci na użytkowaniu pojazdu w firmie i możliwości odpisania go do kosztów podatkowych, wybierz leasing operacyjny, w którym nie masz obowiązku wykupienia pojazdu i opłacania go po upływie leasingu.
Warto wspomnieć, że gdy wzrastają stopy procentowe, często wzrasta również kwota raty w leasingu finansowym. Nagłe zmiany mogą spowodować problemy finansowe w firmie. W leasingu operacyjnym często rata ustalana jest indywidualnie, w zależności od długości umowy i możliwości finansowych przedsiębiorstwa. To pozwala na zachowanie stabilności finansowej firmy, bez przejmowania się o możliwość wzrostu rat.
Dla kogo leasing operacyjny, a dla kogo finansowy?
Podsumowując powyższe, leasing operacyjny będzie lepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy na starcie nie chcą wiązać się z dużymi wydatkami i wolą spłacać podatek w ratach. Co więcej, to korzystne wyjście dla firm, które nie chcą wykupywać pojazdu po zakończeniu umowy, lub nie są pewne co do takiej decyzji i wolą podjąć ją w trakcie użytkowania pojazdu. Leasing operacyjny pozwala na ustalenie pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą warunków wykupu w dowolnym momencie.
Z kolei leasing finansowy najczęściej wybierany jest przez przedsiębiorców, którzy od razu decydują się na wykup pojazdu po spłaceniu rat leasingowych i zależy im na przyspieszonej amortyzacji przedmiotu leasingu.
Podsumowanie
Leasing operacyjny i finansowy to dwa różne sposoby na finansowanie floty samochodowej w przedsiębiorstwie. Przymierzając się do wyboru leasingu, należy przede wszystkim zapoznać się z warunkami obu rozwiązań i rozpatrzyć, które z nich będzie lepsze dla prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, zarówno pod względem korzyści dla firmy, jak i korzyści podatkowych.
Materiał zewnętrzny