PGE wybuduje nowy blok energetyczny w Elektrowni Rybnik
PGE Polska Grupa Energetyczna wybrała wykonawcę na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 882 MW w Rybniku. Nowy blok wybuduje konsorcjum Polimex Mostostal, Siemens Energy oraz Siemens Energy Global.
- Inwestycja PGE w Rybniku będzie największym i najbardziej sprawnym blokiem gazowo-parowym w Polsce i jednym z największych w Europie. Będzie on spełniał najbardziej restrykcyjne limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych, a ograniczona niemal do zera emisja pyłu i tlenków siarki istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim
- mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Umowa o wartości ok. 3 mld złotych netto zostanie podpisana w lutym 2023 r. Zamówienie obejmuje także wieloletnią umowę serwisową o wartości ponad 0,76 mld zł netto.
1,5 - 2 tysiące ludzi będzie pracować przy budowie bloku
- Realizacja projektu da również impuls rozwojowy dla regionu i konkretne miejsca pracy. W szczytowym momencie budowy przewidujemy, że będzie to od 1,5 tysiąca do 2 tysięcy pracowników – dodaje Wojciech Dąbrowski.
Nowy blok zastąpi stare bloki węglowe
Nowa jednostka gazowa zastąpi cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW w istniejącej Elektrowni Rybnik i będzie spełniać rygorystyczne normy środowiskowe. Wskaźnik emisyjności nowego bloku to 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co oznacza, że jest on trzykrotnie niższy niż dla bloków węglowych klasy 200 MW. Oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na grudzień 2026 roku.
W grudniu 2022 roku blok gazowo-parowy w Rybniku uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r.
Skąd pieniądze na inwestycję?
Oferta Polimeksu-Mostostalu i spółek z grupy Siemens opiewa na kwotę 4,619 mld zł (brutto). Inwestycja zostanie częściowo sfinansowana ze środków pozyskanych z nowej emisji akcji z 2022 roku.
Wytworzona w nowym bloku energia elektryczna będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie nawet dla 2 mln gospodarstw domowych o średniorocznym zużyciu energii elektrycznej na poziomie 2 000 kWh.
ciekawi mnie jaka rura z gazem idzie do takiej planowanej elektrowni ,to trzeba tam pociągnąć czy to tam juz jest ? to chyba duże moce ? gdzie do Polski wpływa gaz ,rura ,statki sami wydobywamy ?
no cóż i co z tego że fajnie, ekologicznie, ,,po nowoczesnemu,, skoro po staremu ciepło z chłodzenia i tak pójdzie do stawu a reszta w powietrze, zadam pytanie retoryczne co na to prezydent miasta 0,49
wszystko fajnie ekologicznie czysto
tylko ile będzie kosztować zwykłego Kowalskiego ta "czysta energia" z gazu
jak teraz wytwarzana z węgla kosztuje krocie