Dania – światowa czołówka designu i miejsce pełne inspiracji dla artystów
Siedmiokrotnie mniejszy od Polski kraj względem designu znajduje się w światowej czołówce. Ten niewielki kraj zamieszkiwany przez obywateli wielkich serc od lat wyznacza trendy we wzornictwie oraz projektowaniu. Stamtąd pochodzą światowej sławy projektanci, którzy udowodnili, że funkcjonalność wcale nie musi być bezduszna i surowa. Promując użyteczne wzornictwo przyjazne człowiekowi odwołują się do tradycji rzemieślniczych, stanowiących ich dumę narodową. Duńskie wnętrza są proste, minimalistyczne oraz funkcjonalne. Cechują się również przytulnością, przez co dla wielu osób stanowią namacalną definicję domowego ciepła. Mimo że styl duński kojarzy się z grupą wnętrz skandynawskich, warto przyjrzeć się jemu indywidualnie. Wykształcony w Danii styl aranżacji wnętrz jest fenomenem na skalę światową – w dodatku najczęściej kopiowanym na całym świecie.
Design i tradycja w jednym, czyli najważniejsze cechy duńskiego stylu
Duńczycy są narodem bardzo kontaktowym – uwielbiają przebywać w towarzystwie, a celebrowanie drobnych przyjemności jest dla nich kluczem do osiągnięcia szczęścia. Mieszkania są przez nich aranżowane w taki sposób, by stanowiły przytulną oazę i przestrzeń do czerpania przyjemności z codzienności. Połączenie estetyki i funkcjonalności świetnie sprawdza się w każdym pomieszczeniu, dlatego ten styl z roku na rok zdobywa na popularności wśród pasjonatów harmonii. Osiągnięcie duńskiego stylu jest możliwe za pomocą specjalnych materiałów, dodatków oraz kolorów, które mają doprowadzić do stanu hygge. To słowo słyszy się coraz częściej; pochodzi z języka norweskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „bycie w dobrym stanie”. Nie chodzi tu jednak o szczęście materialne, lecz stan psychofizycznej błogości i poczucia bezpieczeństwa. Przywiązanie do klasycznej wersji drewnianych mebli w kolorze naturalnym przeplata się z minimalizmem znajdującym swoje zastosowanie w praktycznie każdej przestrzeni, niezależnie od jej metrażu. Również beton architektoniczny znajduje swoje zastosowanie w stylu duńskim. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie na ścianie płytek w jodełkę, które nadadzą wnętrzu charakteru, jednocześnie nie zmniejszając jego optyki. Ciekawe rozwiązania proponuje firma VHCT, oferująca wysokogatunkowe dekoracje naścienne w postaci betonowych płytek. Na stronie internetowej producenta www.vhct.pl/beton-architektoniczny/plytki-scienne-jodelka/ można dostrzec wiele przykładowych realizacji z wykorzystaniem tego popularnego wzoru. Jodełka wraca do łask po latach, stanowiąc doskonały element dekoracyjny dla większości wnętrz. Również tych krajów skandynawskich.
Dodatki do mieszkania w stylu duńskim – jak dekorować by nie zwariować?
Mile widzianymi dodatkami w mieszkaniu zaaranżowanym duński stylu są wszelkie ozdoby ceramiczne takie jak donice czy wazony dekoracyjne. W tym przypadku również można postawić na solidny beton architektoniczny, jednak koniecznie w kolorze odbiegającym od szarości. Skandynawski minimalizm przejawia się w dodatkach – im ich mniej, tym lepiej. Warto więc z rozwagą dobierać poszczególne elementy, mając na uwadze ich użyteczność, a także przed dokonaniem zakupu zawsze zadać sobie następujące pytanie: „Czy rzeczywiście mi się to przyda?”. Odpowiedź na nie z pewnością rozwiąże wiele kwestii związanych z dokonywaniem wyborów. Samo pokrycie ściany płytkami w kształcie jodełki jest swoistym elementem dekoracyjnym. Poleca się jednak postawić w pomieszczeniu kilka doniczek z żywymi kwiatami lub popularnymi nordyckimi trawami. Świetnie wkomponują się w jasną przestrzeń, tworząc przytulne miejsce do zaznania spokoju i osiągnięcia tak poszukiwanego przez wielu hygge.
Materiał zewnętrzny