Wnioski o 500 plus. 1 lutego rusza nabór na kolejny okres świadczeniowy
Od 1 lutego można składać elektroniczne wnioski o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” na kolejny okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.
500 plus - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?
Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Żeby otrzymać świadczenie 500 plus na nowy okres świadczeniowy, czyli ten rozpoczynający się od 1 czerwca br., należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną.
- Rodzice mają kilka kanałów składania elektronicznych wniosków. Mogą to zrobić za pomocą profilu PUE ZUS, za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia. Teraz mają możliwość złożenia wniosku także przez aplikację mZUS, która jest dostępna na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety)
– informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to bezproblemowo może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. Jeśli zaszły jakieś zmiany, to w razie potrzeby klient może edytować dane także w aplikacji.
Informacje z ZUS na profilu PUE
Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku. Co istotne pisma, informacje i decyzje dotyczące świadczenia 500+ są przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.
Co istotne, od zeszłego okresu świadczeniowego, świadczenie 500+ jest wypłacane bezgotówkowo, na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
500 plus dla obcokrajowców
Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE i cudzoziemcom, o ile mają legalny pobyt w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w naszym kraju na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym formularzu SW-U, który jest dostępny w języku ukraińskim. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.
Kiedy wypłata świadczenia?
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. można złożyć od 1 lutego 2023 r. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.
- Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2023 r. ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r., co oznacza, że rodzic zachowa ciągłość wypłaty świadczenia 500+ – wyjaśnia rzeczniczka.
źródło: ZUS, oprac. ż
Ludzie
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego