OSP Gorzyce podsumowała rok. Strażacy spotkali się na zebraniu sprawozdawczym [ZDJĘCIA]
Zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycach odbyło się 4 lutego. Druhowie podsumowali ostatni rok działalności i przedstawili plany na kolejny.
Przewodniczącą zebrania została wybrana druhna Iwona Wajsman. Swoje sprawozdania przedstawili prezes, naczelnik, skarbnik oraz przewodniczący komisji rewizyjnej. Zarząd uzyskał absolutorium. Obecni byli między innymi senator Ewa Gawęda, poseł Krzysztof Gadowski, Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druh Zbigniew Radecki. Komendę Powiatową PSP w Wodzisławiu Śląskim reprezentował bryg. Jacek Filas. Obecny był także zastępca wójta Gorzyc Daniel Kurasz.
Statystyka roku 2022
OSP Gorzyce posiada 23 członków czynnych, 3 honorowych i 211 wspierających. Strażacy brali udział w 61 akcjach ratowniczo-gaśniczych, w tym 12 razy gasili pożary, w likwidacji miejscowych zagrożeń uczestniczyli 30 razy, 14 zdarzeń to były alarmy fałszywe. Jednostka 5 razy brała udział w ćwiczeniach. Ochotnicy wzięli udział w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, w kursach i szkoleniach. Odbyły się też zbiórki i pogadanki z zakresu prewencji dla dzieci.
W roku ubiegłym jednostka pozyskała również sprzęt, m.in.: kamerę termowizyjną, ubrania specjalne, buty specjalistyczne, koszulki termoaktywne i tablet do wozu bojowego.
Prezesem OSP Gorzyce jest Piotr Tatarczyk. Naczelnikiem jest Mateusz Wójcik. Jednostka dysponuje średnim samochodem marki Iveco. Należy do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.
Ochrona przeciwpożarowa w Polsce
Ochrona przeciwpożarowa w Polsce składa się z dwóch głównych filarów. Pierwszy z nich to Państwowa Straż Pożarna. Drugi to ochotnicze straże pożarne.
Państwowa Straż Pożarna pełni dyżur w trybie 3-zmianowym przez 24 godziny na dobę. Każda zmiana rozpoczyna się o godzinie 8.00 i kończy następnego dnia przejęciem służby przez kolejną. Zmiana ma swojego dowódcę, który dokonuje tzw. podziału bojowego, czyli wyznacza kto na jakim samochodzie będzie jechał do akcji i jaką będzie mieć funkcję. W każdej jednostce ratowniczo-gaśniczej są bowiem konkretne samochody dysponowane do odpowiedniego rodzaju zadań. Przykładowo do pożaru na wysokości musi jechać samochód z drabiną mechaniczną, zaś do wypadku dysponowanie takiego wozu jest niepotrzebne.
Ochotnicze straże pożarne nie pełnią dyżuru 24 godziny na dobę, ale jeżeli zachodzi taka potrzeba są podrywane do akcji przez powiatowe czy miejskie stanowisko kierowania. Przykładowo jeśli wystąpił pożar lasu to dyspozytor kieruje do działań takie OSP, które posiada samochody z dużą ilością wody, w przypadku masowego wypadku do akcji jadą jednostki mające na wyposażeniu sprzęt ratownictwa technicznego.
Statystyka powiatu wodzisławskiego
Jak wynika z danych przekazanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim w roku ubiegłym jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały 1543 razy.
W roku 2022 strażacy powiatu wodzisławskiego wyjeżdżali ogółem do 1543 zdarzeń. Działania straży pożarnej dzielą się na pożary i miejscowe zagrożenia oraz alarmy fałszywe w dobrej wierze i złośliwe. W ubiegłym roku jednostki na terenie powiatu wodzisławskiego były dysponowane 327 razy do pożarów, zaś 1085 razy do miejscowych zagrożeń. Alarmów fałszywych było 131.
Porównując roku 2022 z wcześniejszym, nastąpił wyraźny spadek związany z udziałem w miejscowych zagrożeniach. W roku 2021 było ich 1624. Ilość pożarów jest podobna. Zmalała też liczba alarmów fałszywych. W roku 2021 było ich 152.
Ludzie
Była senator.
Poseł na Sejm RP
A co tam robi pan R Szymik jeszcze w takim gajerku? Dyc go lata nie było a podrugi na g.... Się zno.